Preukaz poistenca
Zdravotná starostlivosť
Prevencia
Pobyt a liečba v cudzine
Lieky a zdravotnícke pomôcky
Dôležité informácie a služby
Demencia je duševná choroba prejavujúca sa zhoršením pamäte a rozumových schopností v dôsledku degeneratívnych zmien v mozgovom tkanive.
Dominuje pri nej syndróm demencie. Začína nenápadne a pozvoľne a nepretržite sa rozvíja v priebehu niekoľkých rokov. Veľmi často je pripisovaná príčinám ako je starnutie, únava alebo stres.
Syndróm demencie je obvykle popisovaný ako klinický syndróm, v popredí ktorého je progresívny pokles kognitívnych funkcií. Podstatnou črtou demencie je to, že spôsobuje závažné narušenie funkčnosti v bežných každodenných aktivitách.
Kognitívne funkcie nám umožňujú myslieť a spoznávať okolitý svet. Vďaka nim môžeme posudzovať, odôvodňovať, učiť sa, pamätať si to, čo sme už v minulosti urobili a vyjadrovať sa prostredníctvom jazyka.
Inými slovami, sú zodpovedné za to, že si viete zaviazať šnúrky, prípadne pripraviť raňajky alebo odviezť sa ráno autom do práce
Demencia nie je len porucha kognície, ale pravidelne (najmä pri progresii stavu) sa pri nej vyskytujú aj ďalšie psychopatologické a telesné príznaky a zmeny v správaní chorého.
Ako prvá zdravotná poisťovňa spustila pilotný projekt, v rámci ktorého zabezpečuje svojim poistencom možnosť vyšetrenia na skoré odhalenie prvých signálov demencie.
V rámci preventívnej prehliadky uhrádza toto vyšetrenie svojim poistencom vo veku od 50 rokov u vybraných všeobecných lekárov.
Vyšetrenie prebieha formou krátkeho testu, vďaka ktorému je možné rýchlym spôsobom odhaliť prípadné riziko začínajúcich kognitívnych porúch.
V prípade potreby Vám lekár odporučí pre Vás vhodný typ mentálneho tréningu alebo cielené vyšetrenie u špecialistu (psychiatra alebo neurológa).
Problematika demencie je celosvetový problém a počet pacientov sa zvyšuje vysokým tempom každý rok.
Zatiaľ čo v roku 2015 bolo 47 miliónov pacientov s demenciou, odhady na rok 2030 sú 75 miliónov a v roku 2050 dokonca 131 miliónov osôb postihnutých demenciou. Demenciou trpí každý 20. človek nad 65 rokov. Po 80.roku veku je to každý piaty človek.
Na Slovensku neexistujú presné štatistiky o výskyte ochorenia, ale odhaduje sa, že chorobou trpí takmer 60-tisíc pacientov. Predpokladá sa, že v roku 2040 vzrastie počet chorých na Slovensku až trojnásobne, na 180-tisíc.
Medzi ochranné faktory, ktoré znižujú pravdepodobnosť vzniku demencie patria hlavne:
Medzi rizikové faktory, ktoré zvyšuju pravdepodobnosť vzniku demencie patria hlavne:
Najčastejšie sa vyskytujúcou demenciou je Alzheimerova choroba, ktorá tvorí viac ako polovicu zo všetkých demencií.
Je to veľmi pomaly sa rozvíjajúce degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré vedie k zániku nervových buniek a nervových spojení. Postihuje predovšetkým tie časti mozgu, ktoré sú dôležité pre pamäť, myslenie a rozumové schopnosti.
Demencie sa delia z dvoch základných hľadísk, podľa príčiny (etiológie) a demencie podľa priebehových charakteristík.
Delenie podľa známej či predpokladanej príčiny rozdeľuje demencie na: primárne degeneratívne demencie, sekundárne demencie a demencie vaskulárne.
Podľa priebehových charakteristík sa delia demencie na:
Podľa stupňa závažnosti dementného syndrómu, ktorý sa hodnotí na základe miery poškodenia základných kognitívnych funkcií, ale aj nekognitívnych symptómov a miery postihnutia funkčnosti v každodennom živote, sa charakterizuje demencia no ľahkú, stredne ťažkú alebo ťažkú.
Práve v prvom a do značnej miery aj v druhom kroku majú veľkú úlohu lekári prvého kontaktu, ktorí môžu najskôr zachytiť rozvoj syndrómu demencie u svojho pacienta. Tretí krok realizujú špecialisti, psychiatri alebo neurológovia.
Odbornú pomoc lekára je nevyhnutné vyhľadať v prípade, ak ste u seba, alebo u svojho blízkeho spozorovali nasledujúce prejavy, ktoré môžu vo vysokej miere znamenať podozrenie na demenciu:
Ak potrebujete radu, pomoc alebo odporúčania pre rodinných príslušníkov, spýtajte sa anonymne v poradni.
Väčšina typov demencií sa žiaľ nedá vyliečiť, ale existujú spôsoby, ako ich priebeh spomaliť.
Sú kombináciou farmakologickej a nefarmakologickej liečby, konkrétny spôsob sa odvíja od typu demencie.
Pri primárnych neurodegeneratívnych demenciách, ako je napríklad Alzheimerova choroba prebieha silný a nezvratný úbytok neurónov a mozgových funkcií v dôsledku nezastaviteľnej neurodegenerácie, dosiaľ nie je známa liečba na zvládnutie príčiny ochorenia. V týchto prípadoch sa využíva predovšetkým symptomatická liečba na potlačenie príznakov demencie a oddialenie najťažších štádií ochorenia.
Na druhej strane pri mnohých sekundárnych demenciách, ak sa odhalia včas, je dementný syndróm prinajmenšom čiastočne zvrátiteľný. Pri správnom zameraní a odstránení príčiny (napr. deficit vitamínov; odstránenie tumoru) je možné ju odstrániť, výsledok závisí od včasnej diagnostiky.
Práve preto je potrebné dbať na ochranné faktory, ktoré pomáhajú predchádzať vzniku demencie a všímať si akékoľvek počiatočné prejavy ochorenia.
Pri vaskulárnych demenciách je potrebné podrobne sledovať a upravovať rizikové faktory (kontrolovať kŕvny tlak – hypertenziu, hladinu inzulínu – diabetes mellitus), k liečbe patria aj odporúčané farmakologické postupy.
Nefarmakologická liečba demencií bez použitia liekov spočíva v tréningu kognitívnych funkcií, reminiscenčnej terapii (terapia spomienkami), psychosociálnej rehabilitácii (stretnutia v komunite), potrebnom vzdelávaní sa opatrovníkov a iných doplnkových metódach, ktoré často poslúžia najmä pri zvládaní nekognitívnych príznakov demencií.
Po diagnostike ochorenia sa zhruba 15 – 20% chorých vráti plnohodnotne späť do života (postihnutí so sekundárnou demenciou, ktorú zapríčinilo liečiteľné ochorenie). K odstráneniu demencie v takom prípade slúži chirurgický zákrok (operácia, odstránenie nádoru), alebo užívanie vhodných liekov.
Pre ostatných však začína obdobie vývoja demencie, ktoré si žiada pomoc zdravotníckych a sociálnych inštitúcií.
Príbuzní preto musia poznať príčiny chorobných javov, hlavné problémy, ktoré vývoj demencie prináša a spôsob ako ich zvládnuť.
Odporúčame pozrieť sa aj na podrobné ínformácie k starostlivosti o postihnutého.
Občianske združenie venujúce sa pomoci ľuďom s Alzheimerovou chorobou v SR.
nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby ľuďom s poruchami pamäti a Alzheimerovou chorobou.
Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)
Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)
Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)
Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia
Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)
Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)
Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)
Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)
Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia
Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)
Oznámenie o príjmoch za rok 2019
Word verzia | PDF verzia
Oznámenie o príjmoch za rok 2018
Word verzia | PDF verzia
Oznámenie o príjmoch za rok 2017
Word verzia | PDF verzia
Oznámenie o príjmoch za rok 2016
Word verzia | PDF verzia
Oznámenie o príjmoch za rok 2015
Word verzia | PDF verzia
Oznámenie o príjmoch za rok 2014
Word verzia | PDF verzia