Atoms/icons/24/grey/info-24
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka

Test na skryté krvácanie v stolici (TOKS) dokáže rakovinu hrubého čreva a konečníka odhaliť vo včasnom štádiu, kedy je vysoká šanca na vyliečenie. Ak ste od nás dostali test, prosíme, nevyhadzujte ho, môže vám zachrániť život.
Skrining rakoviny hrubeho creva a konecnika
Skrining rakoviny hrubeho creva a konecnika

Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka

Na Slovensku sa každý rok diagnostikuje okolo 5 000 nových prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka.  Väčšinou však ide už o pokročilé štádiá a tak zbytočne umiera viac ako 3 000 ľudí ročne.  Rakovina hrubého čreva a konečníka je vyliečiteľná, ak sa zistí včas. Stačí absolvovať jednoduché a bezbolestné vyšetrenie, pomocou ktorého je možné odhaliť nepatrné, okom neviditeľné množstvo krvi v stolici. Prímes krvi v stolici môže signalizovať rôzne ochorenia čreva vrátane zhubného nádoru.

Preto v rámci celoplošného skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka,  ktorý je koordinovaný Ministerstvom zdravotníctva SR, posielame našim poistencom, ktorí splnili definované kritériá,  spolu s pozývacím listom aj test na odhalenie skrytého krvácania v stolici (TOKS).

Komu odosielame pozývacie listy spolu s TOKS?

Pre adresné pozývanie na skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka boli vybraní poistenci vo veku od 50 do 75 rokov, ktorí v predchádzajúcich 2 rokoch neabsolvovali preventívnu prehliadku u všeobecného lekára a v rámci nej TOKS a posledných 10 rokov kolonoskopické vyšetrenie.

Proces pozývania bude postupný

Pozývacie listy spolu s TOKS budeme odosielať postupne, v pravidelných intervaloch. Do výberu nebudú zahrnutí poistenci, ktorí  dôsledne absolvujú preventívnu prehliadku u všeobecného lekára v zákonom definovaných intervaloch aj TOKS, takže k svojmu zdraviu pristupujú veľmi zodpovedne a nie je nutné ich na prevenciu adresne vyzývať. 

Ako postupovať, ak ste dostali pozývací list spolu s TOKS?

Ak vám bol TOKS doručený spolu s pozývacím listom, odoberte si vzorku stolice v pohodlí domova. Postupuje podľa návodu, ktorý je súčasťou testu a do 3 dní od vykonania testu ho doručte svojmu všeobecnému lekárovi. Ak to z rôznych dôvodov nie je možné urobiť hneď, je možné test vykonať a odovzdať lekárovi najneskôr do pol roka.

Skríning hrubého čreva
Prehrať video

Výsledok TOKS

Všeobecný lekár vykoná otestovanie prinesenej stolice priamo v ambulancii, do 5 minút vám povie výsledok a zapíše ho do vašej zdravotnej dokumentácie. Ak je test negatívny, poučí vás o potrebe testovania o dva roky. Ak je test pozitívny, vystaví vám písomné odporučenie na kolonoskopické vyšetrenie. Môžete sa  na vyšetrenie objednať v jednom z certifikovaných pracovísk, ktorých zoznam nájdete na https://www.krca.sk/.  Pozitívny výsledok TOKS môže odhaliť aj iné ochorenia – napríklad prítomnosť hemoroidov, polypov, zápalového ochorenia čreva, divertikulovej choroby a pod.

Čo robiť v prípade, ak ste nedostali pozývací list?

Všetci poistenci majú podľa zákona každé 2 roky nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku u všeobecného lekára, v rámci ktorej sa od 50 rokov vykonáva aj TOKS. Náš benefit vám umožňuje požiadať lekára o TOKS už od 40 rokov. Ak chcete mať  istotu, že vám rakovina hrubého čreva a konečníka nehrozí, môžete sa každých 10 rokov objednať na primárnu skríningovú kolonoskopiu v gastroenterologickej ambulancii.

Ďakujeme vám, že venujete pozornosť starostlivosti o svoje zdravie.

Poistite sa za 3 minúty
priamo v mobile

Vďaka digitálnemu podpisu nemusíte už nikam chodiť, ani na nikoho čakať.
Našu online prihlášku podpíšete priamo v mobile.

Poistenie onkologických chorôb

Napriek medicínskym pokrokom je rakovina stále druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Jej liečba stojí postihnutých nielen obrovské množstvo síl, no i nemalé sumy peňazí. Union poisťovňa vám preto ako prvá na Slovensku prináša možnosť poistenia onkologickej choroby, ktoré vám v prípade najhoršieho pomôže zvládnuť nepriaznivý finančný dopad, ktorý je, bohužiaľ, často s dlhodobou liečbou spojený.

Financie môžete použiť na čokoľvek, čo nie je hradené z verejného zdravotného poistenia. Napríklad splátky hypotekárneho a spotrebného úveru, rekonvalescenčný pobyt pri mori alebo akékoľvek výdavky spojené s plnohodnotným životom počas boja s rakovinou. Poistenci Union zdravotnej poisťovne majú 20 % zľavu na poistenie onkologických chorôb a mnoho ďalších výhod.

Union zdravotná poisťovňa, a.s. si vyhradzuje právo na zmeny poskytovaných výhod.