Dňa 20. apríla 2024 budeme mať v čase 07:30 – 13:00 plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.
Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka
rakovina hrubého čreva
Nižšie si prečítate:

Skríning je vyhľadávanie včasných a dobre liečiteľných štádií ochorenia, u ktorého je reálna možnosť lepšej a efektívnejšej liečby pri jeho včasnej diagnostike. Používa sa na to vhodný a finančne prijateľný druh testu, resp. metóda vyšetrenia vo vybranej vzorke bezpríznakovej populácie.

Rozdiel medzi prevenciou a skríningom je v tom, že pri prevencii ide o nekoordinovaný proces, založený na náhodnej účasti poistencov a poisteniek na preventívnych prehliadkach. Skríning znamená možnosť záchytu ochorenia v rámci koordinovane riadeného programu, ktorý sa cielene zameriava na určitú rizikovú skupinu poistencov.

Bezbolestné vyšetrenie odhalí krv v stolici

Na Slovensku sa každý rok diagnostikuje okolo päťtisíc nových prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. Väčšinou však ide už o pokročilé štádiá a tak zbytočne umiera viac ako tritisíc ľudí ročne. Rakovina hrubého čreva a konečníka je vyliečiteľná, ak sa zistí včas.

Stačí absolvovať jednoduché a bezbolestné vyšetrenie, pomocou ktorého je možné odhaliť nepatrné, okom neviditeľné množstvo krvi v stolici. Prímes krvi v stolici môže signalizovať rôzne ochorenia čreva, vrátane zhubného nádoru.

Preto v rámci celoplošného skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka, ktorý je koordinovaný Ministerstvom zdravotníctva SR, posielame našim poistenkám a poistencom, ktorí splnili definované kritériá, spolu s pozývacím listom aj test na odhalenie skrytého krvácania v stolici (TOKS).

Komu je skríning s testom skrytého krvácania v stolici určený?

Pre adresné pozývanie na skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka boli vybraní poistenci a poistenky vo veku od 50 do 75 rokov. Podmienkou je, že v predchádzajúcich dvoch rokoch neabsolvovali preventívnu prehliadku u všeobecného lekára (a v rámci nej TOKS),  ani neabsolvovali posledných desať rokov kolonoskopické vyšetrenie.

Ako skríning prebieha?

Pozývacie listy spolu s testom na skryté krvácanie v stolici TOKS odosielame postupne, v pravidelných intervaloch. Do výberu nie sú zahrnuté poistenky poistenci, ktorí dôsledne absolvujú preventívnu prehliadku u všeobecného lekára či lekárky v zákonom definovaných intervaloch a TOKS.

Ako postupovať, ak ste dostali pozývací list spolu s TOKS?

Ak ste dostali TOKS doručený spolu s pozývacím listom:

Výsledok testu na skryté krvácanie v stolici

Všeobecný lekár alebo lekárka vykoná otestovanie prinesenej stolice priamo v ambulancii, do päť minút vám povie výsledok a zapíše ho do vašej zdravotnej dokumentácie.

Ak je test negatívny, poučí vás o potrebe testovania o dva roky. Ak je test pozitívny, vystaví vám písomné odporučenie na kolonoskopické vyšetrenie (od 1. decembra 2022 je však možné kolonoskopické vyšetrenie absolvovať aj bez výmenného lístka od všeobecného lekára alebo lekárky.)

Na vyšetrenie sa môžete objednať v jednom z certifikovaných pracovísk, ktorých zoznam nájdete na https://www.krca.sk/.

Pozitívny výsledok TOKS môže odhaliť aj iné ochorenia – napríklad prítomnosť hemoroidov, polypov, zápalového ochorenia čreva, divertikulovej choroby a iných.

Čo robiť v prípade, ak ste nedostali pozývací list?

Všetci poistenci a poistenky majú podľa zákona každé dva roky nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku u všeobecného lekára, v rámci ktorej sa od  veku päťdesiat rokov vykonáva aj TOKS.

Náš benefit vám umožňuje požiadať lekára alebo lekárku o TOKS už od veku štyridsať rokov. Ak chcete mať istotu, že vám rakovina hrubého čreva a konečníka nehrozí, môžete sa každých desať rokov objednať na primárnu skríningovú kolonoskopiu v gastroenterologickej ambulancii.

Ďakujeme vám, že venujete pozornosť starostlivosti o svoje zdravie.

Prehrať video

Poistenie onkologických chorôb

Napriek medicínskemu pokroku je rakovina stále druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Jej liečba stojí pacientov nielen obrovské množstvo síl, ale aj nemalé sumy peňazí.

Ako prví vám na Slovensku prinášame možnosť poistenia onkologickej choroby, ktoré vám v prípade najhoršieho pomôže zvládnuť nepriaznivý finančný dopad.

Financie môžete použiť na čokoľvek, čo nie je hradené z verejného zdravotného poistenia. Napríklad na splátky hypotekárneho a spotrebného úveru, rekonvalescenčný pobyt pri mori alebo akékoľvek výdavky spojené s plnohodnotným životom počas boja s rakovinou.

Poistenci a poistenky Union zdravotnej poisťovne majú zľavu 20 percent na poistenie onkologických chorôb a mnohé ďalšie výhody.

Stiahnite si praktický e-book s podrobnými informáciami o preventívnej prehliadke dospelých ľudí u všeobecného lekára, gastroenterológa a stomatológa.

Užitočné odkazy