Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií
Skríning rakoviny krčka maternice
prevencia rakoviny krčka maternice
Nižšie si prečítate:

Skríning je vyhľadávanie včasných a dobre liečiteľných štádií ochorenia, u ktorého je reálna možnosť lepšej a efektívnejšej liečby pri jeho včasnej diagnostike. Používa sa na to vhodný a finančne prijateľný druh testu, resp. metóda vyšetrenia vo vybranej vzorke bezpríznakovej populácie.

Rozdiel medzi prevenciou a skríningom je v tom, že pri prevencii ide o nekoordinovaný proces, založený na náhodnej účasti poistencov a poisteniek na preventívnych prehliadkach. Skríning znamená možnosť záchytu ochorenia v rámci koordinovane riadeného programu, ktorý sa cielene zameriava na určitú rizikovú skupinu poistencov.

Ster z krčka maternice pomáha odhaliť predrakovinové štádiá

Každoročne sa na Slovensku diagnostikuje rakovina krčka maternice u šesťsto žien, pričom stopäťdesiat až dvesto z nich na toto ochorenie zomiera. Môže sa objaviť v akomkoľvek veku ženy, no najčastejšie to býva medzi 35. až 55. rokom.

Pri väčšine abnormálnych zmien na krčku maternice nebývajú spočiatku výrazné zdravotné ťažkosti, takže včasné odhalenie rakoviny krčka maternice je bez pravidelného sledovania takmer nemožné. Preventívnu prehliadku u gynekológa však absolvuje stále iba málo žien.

Preto v rámci skríningu rakoviny krčka maternice, ktorý je koordinovaný Ministerstvom zdravotníctva SR, posielame našim poistenkám pozývacie listy na cytologické skríningové vyšetrenie steru z krčka maternice.

Kde sa vykonáva skríning rakoviny krčka maternice?

Ster z krčka maternice na cytologické skríningové vyšetrenie odoberá gynekológ alebo gynekologička pri preventívnej prehliadke a vyhodnocuje sa v cytologickom laboratóriu.

Komu odosielame pozývacie listy?

Pre adresné pozývanie na skríning rakoviny krčka maternice boli vybrané poistenky vo veku od 23 do 64 rokov, ktoré v predchádzajúcich troch rokoch neabsolvovali cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky. Na vyšetrenie si je potrebné priniesť pozývací list so sebou alebo sa ním preukázať v mobile.

Proces pozývania bude postupný

Proces pozývania je postupný, v pravidelných intervaloch. Do výberu nie sú zahrnuté ženy, ktoré na mamografické vyšetrenie chodia pravidelne alebo tie, ktoré ho z rôznych dôvodov nemôžu absolvovať.

Nedostali ste pozývací list a chcete absolvovať ster z krčka maternice?

Každá žena má podľa zákona každý rok nárok na bezplatnú preventívnu gynekologickú prehliadku, ktorú môže absolvovať aj bez pozývacieho listu.

V rámci nej jej gynekológ alebo gynekologička odoberie ster z krčka maternice na cytologické vyšetrenie. Naše poistenky si zároveň môžu zvoliť vyšetrenie steru metódou LBC, na ktorú majú nárok jedenkrát ročne.

Prehrať video

Poistenie onkologických chorôb

Napriek medicínskemu pokroku je rakovina stále druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Jej liečba stojí pacientov nielen obrovské množstvo síl, ale aj nemalé sumy peňazí.

Ako prví vám na Slovensku prinášame možnosť poistenia onkologickej choroby, ktoré vám pomôže zvládnuť finančnú záťaž.

Financie môžete použiť na čokoľvek, čo nie je hradené z verejného zdravotného poistenia. Napríklad na splátky hypotekárneho a spotrebného úveru, rekonvalescenčný pobyt pri mori alebo akékoľvek výdavky spojené s plnohodnotným životom počas boja s rakovinou.

Poistenci a poistenky Union zdravotnej poisťovne majú zľavu 20 percent na poistenie onkologických chorôb a mnohé ďalšie výhody.

Stiahnite si praktický e-book s podrobnými informáciami o preventívnej prehliadke v gynekologickej ambulancii s informáciami o prevencii rakoviny prsníka a krčku maternice. 

Užitočné odkazy

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.