Prevencia

Prehliadka u gynekológa

Poskytovateľom služby je Union zdravotná poisťovňa, a. s.

Prehliadka u gynekologa

Možno ste včera oslávili 18. narodeniny a na preventívnu gynekologickú prehliadku sa chystáte po prvý raz. A možno ju už absolvujete pravidelne každý rok. Či ste alebo nie ste poistená v Union zdravotnej poisťovni, veríme, že využijete rady a informácie, ktoré tu uvádzame. Odporúča sa, aby ste preventívnu gynekologickú prehliadku absolvovali od svojich 18. narodenín, alebo prvého pôrodu každý rok.

Ako prebieha preventívna prehliadka u gynekológa?

I. S najväčšou pravdepodobnosťou vám lekár položí otázky, ktoré sa týkajú vášho zdravotného stavu za obdobie, odkedy ste absolvovali poslednú návštevu. Jedna z prvých otázok býva zameraná na pravidelnosť a priebeh menštruácie. Je dobré, ak si vediete menštruačný kalendár a na preventívnu prehliadku si ho zoberiete so sebou. Lekár sa vás zrejme opýta aj na výskyt vážnych ochorení u vašich pokrvných príbuzných, v tomto prípade hlavne na výskyt rakoviny prsníka a ženských pohlavných orgánov (maternica, vaječníky), ale spomeňte aj iné vážne ochorenia, ktoré sa vo vašej rodine vyskytli (vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovinové ochorenia, alergie a pod.). Všetky tieto informácie sú pre vášho lekára veľmi dôležité.

II. Ak užívate hormonálnu antikoncepciu a máte 18 rokov a viac, alebo ak ju neužívate a máte 30 rokov a viac, ak je potrebné, váš gynekológ vám zoberie krv a moč na vyšetrenie. Zvyčajne sa odbery dohodnú na ráno nasledujúceho alebo iného dňa.

Dôležité: Ak ste boli v tomto kalendárnom roku na preventívnej prehliadke u svojho všeobecného lekára, prineste so sebou na túto prehliadku závery z vyšetrenia krvi a moču.

III. Lekár vás požiada, aby ste sa vyzliekli od pása smerom nahor a vyšetrí vám prsníky. V období medzi preventívnymi prehliadkami by ste si mali samovyšetrenie prsníkov robiť doma. Ak mala (má) vaša pokrvná príbuzná rakovinu prsníka, žijete v stresových podmienkach, máte nadváhu, fajčíte alebo nadmerne užívate alkoholické nápoje, samovyšetrenie prsníka by sa pre vás malo stať rutinou.

IV. Teraz vás lekár požiada, aby ste sa vyzliekli od pása smerom nadol, aby vás mohol vyšetriť pohmatom cez brušnú stenu. Počas vyšetrenia sa vás bude pýtať na prípadné bolesti, výtok, pálenie, svrbenie alebo krvácanie. Aj keď sa vám niektoré veci môžu zdať nedôležité, je lepšie nechať posúdiť dôležitosť akéhokoľvek detailu lekárovi. Prístrojom, ktorý môže zväčšovať, vám vyšetrí pošvu a krčok maternice. Urobí odber na mikrobiologické vyšetrenie a tiež ster na cytologické vyšetrenie krčka maternice, prípadne vám navrhne aj vyšetrenie orgánov podbruška ultrazvukom.

V. Váš gynekológ vás raz za dva roky odporučí na vyšetrenie prsníkov a priľahlých lymfatických uzlín ultrazvukom.

VI. Ak máte 40 rokov a viac, váš lekár vás raz za rok alebo dva roky pošle na mamografické vyšetrenie prsníkov.

Návod na samovyšetrenie prsníkov:

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Kontaktujte svojho lekára hneď, ako zistíte:

V rámci verejného zdravotného poistenia má žena v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky nárok na cytologické vyšetrenie krčka maternice od veku 23 rokov. Prvé dva odbery sa vykonávajú v ročnom intervale, v prípade negatívnych výsledkov týchto dvoch odberov následne každé tri roky.

Ako sa dozviete výsledky z preventívnej prehliadky?

Záleží od dohody priamo s lekárom. Niektorí vám výsledky oznámia telefonicky, iní poštou alebo osobne. Preto je dobré vopred sa dohodnúť na spôsobe, ktorý bude aj vám vyhovovať. Preventívne prehliadky slúžia v prvom rade vášmu zdraviu. Veríme, že každý lekár sa snaží vykonávať svoju prácu maximálne zodpovedne a určite ocení, ak mu aj vy budete počas preventívnej pre hliadky nápomocná.