Atoms/icons/24/grey/info-24
…..
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií
Skríning novorodenca
skríningové vyšetrenie novorodenca
Nižšie si prečítate:

Skríningové vyšetrenia novorodencov sú súborom vyšetrení, ktorých úlohou je včas zachytiť a liečiť možné vrodené ochorenia.

Skríning novorodencov

Po narodení, v období od 72. do 96. hodiny, sa  malým vpichom do pätičky bábätka získa  niekoľko kvapiek krvi. Zachytia sa na špeciálny papier, na ktorom vyschnú a následne je tento papier odoslaný s tzv. suchou kvapkou krvi do Skríningového centra novorodencov v Banskej Bystrici. V Skríningovom centre novorodencov sa vyšetruje u všetkých novorodencov trinásť vrodených a dedičných ochorení.

Ešte pred prepustením z pôrodnice sa u všetkých novorodencov robí zákadný skríning v rámci nasledovných vyšetrení:

Výsledky skríningových vyšetrení

Výsledok skríningu novorodenca vyjadrí podozrenie na ochorenie. Informáciu o výsledkoch však dostanete len v prípade, že bábätku vyšli v testoch pozitívne hodnoty. Negatívne výsledky sa rodičom neoznamujú, takže sa nemusíte znepokojovať, ak vám nič nepríde.

Čakanie na vyhodnotenie suchej kvapky trvá približne päť až šesť dní od odoslania. Pri pozitivite skríningového vyšetrenia na niektoré z uvedených ochorení sa v následnom kroku vyšetrí opakovane odobratá vzorka od novorodenca.

Pri potvrdení chorenia vás s dieťaťom zavolajú na ďalšie vyšetrenie v príslušnej špecializovanej ambulancii – v tzv. regionálnom recall centre.

Podrobné informácie o novorodenckom skríningu nájdete v e-booku, ktorý si môžete stiahnuť nižšie. 

Stiahnite si praktický e-book o preventívnych prehliadkach počas tehotenstva s informáciami o skríningu vrodených ochorení bábätka po jeho narodení.

Užitočné odkazy

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.