Elektronický podpis online prihlášky

Elektronický podpis s občianskym preukazom s čipom je pohodlný, rýchly, bezpečný, šetrí čas
aj životné prostredie.

Pohodlný spôsob doručenia prihlášky - Elektronický podpis

Či už ide o zmenu zdravotnej poisťovne, alebo vznik poistenia napr. pri novorodencoch, vďaka elektronickému podpisu bude možné vykonať podpísanie online prihlášky elektronicky z pohodlia domova. Aby bolo možné vykonať podpísanie elektronickým podpisom, je potrebné mať aktivovaný elektronický občiansky preukaz s čipom.

Tento podpis je možný v prípade, ak vlastníte občiansky preukaz s elektronickým kontaktným čipom – tzv. elektronickú identifikačnú kartu (eID klient).

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Čo je to občiansky preukaz s čipom?

Občiansky preukaz s elektronickým čipom je nový typ občianskeho preukazu s elektronickým čipom, ktorý sa vydáva od decembra 2013. Slúži, tak ako doteraz, na preukazovanie totožnosti občana SR pri osobnom styku s úradmi a inštitúciami. Navyše obsahuje elektronický čip a tým umožňuje preukazovanie totožnosti občana v elektronickom prostredí pri využívaní elektronických služieb verejnej správy.

Pre vytváranie elektronického podpisu je nevyhnutné, aby na elektronickom čipe vášho občianskeho preukazu bol nahratý certifikát na podpisovanie. Ak tomu tak nie je, certifikát je možné nahrať aj z pohodlia domova. O tejto možnosti sa viac dočítate TU.

Čo je potrebné k podpísaniu prihlášky elektronickým podpisom?

OP s elektronickým kontaktným čipom s platným kvalifikovaným certifikátom pre elektronický podpis uloženým na čipe

Čítačka je potrebná pre načítanie údajov z občianskeho preukazu

Prostredníctvom, ktorej je možné vykonať podpísanie. Aplikáciu je možné stiahnuť TU

aplikácia pre kvalifikovaný elektronický podpis

Je potrebné poznať bezpečnostný kód k elektronickému občianskému preukazu a kvalifikovaný elektronický podpis

Atoms/icons/80/grey/ochrana_udajov-80

Občiansky preukaz

s elektronickým kontaktným čipom

Atoms/icons/80/grey/poistne_karty-80

Čítačka čipových kariet

k občianskemu preukazu

Atoms/icons/80/grey/phone_sms-80

Aplikácia pre eID

ktorú je možné
stiahnuť TU

Atoms/icons/80/grey/zmluva-80

Aplikácia pre KEP

aplikácia pre kvalifikovaný elektronický podpis

Atoms/icons/80/grey/shield-80

Znalosť

BOK a KEP PIN

Ako na to?

Výmena klasického občianskeho preukazu za občiansky preukaz s čipom

Ak ešte stále máte platný občiansky preukaz bez elektronického čipu, no radi by ste využívali elektronické služby, o nový preukaz s čipom môžete požiadať na ktoromkoľvek Okresnom riaditeľstve Policajného zboru.

Poplatok za vydanie nového občianskeho preukazu s čipom je 4,50 EUR. O nový občiansky preukaz s čipom možno požiadať aj 180 dní pred ukončením platnosti starého, v takom prípade ho dostanete bezplatne.

Ak chcete zmeniť svoj klasický občiansky preukaz za občiansky preukaz s čipom, viac informácii nájdete na stránkach ministerstva.

Čo robiť ak elektronický podpis nefunguje?

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Náš tip: Digitálny podpis priamo v mobile

Vďaka digitálnemu podpisu nemusíte už nikam chodiť, ani na nikoho čakať. Našu online prihlášku podpíšete priamo v mobile. Rýchlo a jednoducho prstom alebo dotykovým perom.

tisíc spokojných
klientov