Atoms/icons/24/grey/info-24

V sobotu 30. septembra máme pre vás otvorené pobočky v Bratislave v čase od 8:00 do 20:00 hod; ostatné pobočky v čase od 8:00 do 14:00 hod. Príďte sa prepoistiť osobne alebo volajte callcentrum v čase od 8:00 do 13:00 hod. 

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Preventívne vyšetrenie rakoviny hrubého čreva a konečníka

Preventívne vyšetrenie rakoviny hrubého čreva a konečníka
Vysetrenie hrube crevo konecnik
Vysetrenie hrube crevo konecnik

Rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) patrí medzi zhubné nádory, ktorých výskyt sa neustále z roka na rok zvyšuje. Skríning je organizované, kontinuálne a vyhodnocované úsilie o včasné zachytenie tohto nádoru vykonávaním nasledovných preventívnych vyšetrení:

TOKS

TOKS sa vykonáva u bezpríznakových poistencov vo veku od 50 rokov* raz za dva roky. Test je jednoduchý a bezbolestný. Kompetentným zdravotníckym pracovníkom na výkon a vyhodnocovanie TOKS je lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo, ten zároveň koordinuje a manažuje ďalšie vyšetrenia poistencov. Základom testu je odber vzorky stolice, v ktorej sa chemicky zisťujú stopy krvi, čo môže signalizovať zhubný nádor čreva a konečníka. Prítomnosť krvi v stolici však nemusí jednoznačne znamenať prítomnosť ochorenia.

TOKS nie je „testom na rakovinu“! Pozitívny výsledok môže spôsobovať aj prítomnosť polypov, Crohnovu chorobu alebo divertikulitídu. Test na okultné krvácanie v stolici však predstavuje základné minimum, ktoré pre seba môžete v rámci včasného odhalenia tohto ochorenia urobiť. Ak chcete mať istotu, že rakovina hrubého čreva a konečníka vám nehrozí, môžete sa objednať na primárnu skríningovú kolonoskopiu.

 

PSK

PSK sa vykonáva u bezpríznakových poistencov vo veku od 50 rokov raz za 10 rokov vo všetkých endoskopických pracoviskách zaradených do programu skríningu kolorektálneho karcinómu. Kompetentným zdravotníckym pracovníkom na výkon PSK je odborný lekár, ktorý má špecializáciu v špecializačnom odbore gastroenterológia, chirurgia alebo alebo vnútorné lekárstvo a má certifikát v certifikovanej pracovnej činnosti diagnostická a intervenčná kolonoskopia.

Poistenec si teda môže vybrať buď test na okultné krvácanie v stolici v dvojročnom intervale, alebo primárnu skríningovú kolonoskopiu.

V prípade pozitivity TOKS nasleduje skríningové kolonoskopické vyšetrenie. Ak je výsledok kolonoskopického vyšetrenia negatívny, skríningový program sa u poistenca prerušuje na 10 rokov.

 ⃰ Pre včasný záchyt  rakoviny hrubého čreva a konečníka sa Union zdravotná poisťovňa, a.s. rozhodla uhrádzať test na okultné krvácanie v stolici (TOKS) svojím poistencom nad rámec zákona vo veku od 40 rokov.

V prípade potreby doplňujúcich informácií nás kontaktujte na tel.č. 0850 003 333

Dokumenty

Napriek medicínskym pokrokom je rakovina stále druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Jej liečba stojí postihnutých nielen obrovské množstvo síl, no i nemalé sumy peňazí. Union poisťovňa vám preto ako prvá na Slovensku prináša možnosť poistenia onkologickej choroby, ktoré vám v prípade najhoršieho pomôže zvládnuť nepriaznivý finančný dopad, ktorý je, bohužiaľ, často s dlhodobou liečbou spojený.

Financie môžete použiť na čokoľvek, čo nie je hradené z verejného zdravotného poistenia. Napríklad splátky hypotekárneho a spotrebného úveru, rekonvalescenčný pobyt pri mori alebo akékoľvek výdavky spojené s plnohodnotným životom počas boja s rakovinou. Poistenci Union zdravotnej poisťovne majú 20 % zľavu na poistenie onkologických chorôb a mnoho ďalších výhod.

Sme mocní
od východu po západ

Svojim blízkym zaistite super ochranu.
Super poistenie pre super rodiny.

Sme mocní
od východu po západ

Svojim blízkym zaistite super ochranu.
Super poistenie pre super rodiny.