Podcast plný zdravých rečí s rôznymi odborníkmi a najširšiu ponuku výhod vám prináša Union zdravotná poisťovňa. Meníme životy k lepšiemu
podcast zdrave reci
podcast zdrave reci
   

Už viac ako rok vám v podcaste Zdravé reči prinášame zdravé tipy pre vaše telo i dušu

Sme prvá zdravotná poisťovňa, ktorá spustila vlastný podcast a dnes patrí medzi najpočúvanejšie v kategórii zdravie a fitness na Slovensku a v celosvetovom rebríčku je dokonca v prvej stovke. Každý týždeň sa vám naši hostia snažia priblížiť „ľudskou rečou“ zaujímavé témy z tejto oblasti. Snažíme sa neustále meniť životy Slovákov k lepšiemu a prevencia zdravia je pre nás na prvom mieste. Dôkazom toho, že sa nám to darí, je aj vernosť našich poslucháčov a tisícky vypočutí našich podcastov. Veríme, že naše podcasty o zdraví vám spríjemnia voľné chvíle. 

Epizódy podcastu

rehabilitacie_podcast

#60: Rehabilitácie

Aké sú rehabilitačné cvičenia? Ako prebieha a aká je dĺžka rehabilitácie? Aké druhy cvičení sú najúčinnejšie? Ako sa využíva akupunktúra alebo tejpovanie vo fyzioterapii? Aké sú najlepšie výživové doplnky na regeneráciu zranení? Ako dlho sa regenerujú zlomeniny? Sú vhodné špeciálne cvičenia a rehabilitácia na doma aj pre zdravých ľudí? Na tému, ako správne rehabilitovať, sme sa rozprávali s fyzioterapeutom Andrejom Foltýnom.

podcast nemocnice

#59: Nemocnice a Covid-19

Ako fungovali nemocnice počas prvej a druhej vlny a ako fungujú dnes, keď pandémia Covid-19  stále pretrváva? Aké operácie sa odkladali? Ako zvládal toto obdobie nemocničný personál a ako ho zvláda dnes? Za akých okolností sa môžu realizovať návštevy v nemocnici? Kto môže žiadať informácie o zdravotnom stave pacienta a ako sa ich dozvedieť? Na tému, ako koronavírus ovplyvnil chod nemocníc, sme sa rozprávali s lekárom Danielom Vidovičom.

histaminova intolerancia

#58: Histamínová intolerancia

Aké sú príznaky histamínovej intolerancie a ako sa vyšetruje? Dá sa histamínová intolerancia úplne vyliečiť? Aké potravinové intolerancie poznáme? Aká je prvá pomoc pri histamínovej intolerancii? Akého lekára navštíviť pri podozrení na histamínovú intoleranciu? Akú funkciu má enzým diaminooxidáza? Aké sú povolené a aké zakázané potraviny pri histamínovej intolerancii? Nájdeme spoľahlivý zoznam? Na tému histamínovej intolerancie sme sa rozprávali internistom Vladislavom Abaffym.

Podcast Tetanický syndróm

#57: Tetanický syndróm

Ako vzniká tetanický syndróm a ako sa prejavuje? Dá sa naozaj povedať, že je to choroba zo stresu? Čo znamená manifestná a čo latentná tetánia? Aké má tetanický záchvat príznaky? S čím súvisí a akú úlohu má v tele ionizovaný vápnik? Ako prebieha vyšetrenie a ako sa lieči tetánia? Kto je rizikovou skupinou? Problematiku tetanického syndrómu nám priblížila neurologička Terézia Macková.

podcast poruchy príjmu potravy

#56: Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy sú tretím najčastejším zdravotným problémom u dospievajúcich dievčat a mladých žien. Ako sa prejavujú mentálna anorexia, bulímia alebo záchvatovité prejedanie? Čo znamenajú pojmy drunkorexia a bigorexia? Kde hľadať odbornú pomoc a akého lekára treba navštíviť pri podozrení, že sa u vás vyskytla porucha príjmu potravy? Ako sa vyliečiť z anorexie či bulímie? Na tému, ako sa vysporiadať s poruchami príjmu potravy, sme sa rozprávali s docentkou Ingrid Hupkovou.

podcast kalorie

#55: Ako si počítať kalórie

Čo znamenajú pojmy bazálny metabolizmus, kalorický príjem a výdaj? Existuje nejaká presná aplikácia na počítanie kalórií? Akým spôsobom si máme kalórie zapisovať? Z čoho sa najviac priberá? Máme si dávať viac pozor na tuky alebo cukry? Aké jedlo je vhodné konzumovať doobeda a aký typ stravy navečer? Aký je denný výdaj kalórií pre ženu a pre muža? Mení sa naše spaľovanie vekom? Na tému, ako funguje počítanie kalórii, sme sa rozprávali s lektorkou zdravého životného štýlu Leou Grančič.

ZR_54 – 3

#54: Covid-19 a imunita

Od čoho závisí imunitný systém? Ako súvisí imunita s trávením? Aký vplyv majú potraviny na posilnenie imunity? Čo znamená oslabená imunita? Ako funguje imunitný systém pri koronavíruse? Akú úlohu zohráva dávka vírusu, ktorý dostaneme? Ako pomáhajú vitamíny pri koronavíruse? Čo znamená postcovidový syndróm a ako dlho pretrváva? Ako posilniť imunitu po ochorení covid19? Na tému imunitný systém a koronavírus sme sa rozprávali s imunológom Vladislavom Abaffym.

zdrave_klby_podcast

#53: Zdravé kĺby

Čo spôsobuje zmeny v kĺboch? Ako vznikajú zápaly kĺbov? Aké druhy športových aktivít sú vhodné pre naše kĺby? Čo sú degeneratívne ochorenia kĺbov? Akým spôsobom ovplyvňuje kĺby strava? Pomáhajú výživové doplnky na bolesti kĺbov? Ako dlho trvá rehabilitácia pri výmene kĺbov? Ovplyvňuje počasie bolesti kĺbov? Je to mýtus alebo pravda? Na tému, ako sa starať o naše kĺby, sme sa rozprávali s fyzioterapeutom Marcelom Dudom.

Podcast Atopická pokožka

#52: Atopická pokožka

Čo je to atopická dermatitída a aké má príznaky? Aký je rozdiel medzi ekzémom a dermatitídou? Aké sú príznaky zápalu kože? Prečo nás svrbí atopická pokožka? Na akých miestach sa vyskytuje atopický ekzém? Trápi vás atopická dermatitída vo vlasoch či na iných častiach tela? Viete sa z atopickej dermatitídy navždy vyliečiť? Aké sú možnosti? Na témuako ovplyvňuje život toto kožné ochorenie, sme sa rozprávali s dermatovenerológom Jurajom Hedgeyim.

tehotenstvo podcast

#51: Tehotenstvo

Aké sú prejavy a príznaky tehotenstva? Kedy treba ísť po prvýkrát gynekológovi? Akú presnosť má voľnopredajný domáci tehotenský test? Aké vyšetrenia je potrebné absolvovať? Aký je ideálny vek na tehotenstvo? Má tehotná žena podobné príznaky ako počas menštruácie? Ako by mala vyzerať strava v tehotenstve?  V akých prípadoch sa robí cisársky rez a aké sú jeho riziká? Na tému, ako prebieha tehotenstvo, sme sa rozprávali s doktorom Martinom Petrenkom.

ZR_50 – 3

#50: Intolerancia na laktózu

Až 25 % populácie trpí problémom zvaným intolerancia laktózy. Aké sú príznaky intolerancie na laktózu? Akú funkciu má enzým laktáza? Ako prebieha vyšetrenie a aká je liečba laktózovej intolerancie? Sú dostupné bezlaktózové výrobky kvalitné? V ktorých sa laktóza nachádza? Čo môžete jesť pri intolerancii na laktózu? Laktózová intolerancia a alergia na mlieko – aký je medzi nimi rozdiel ? Na tému laktózová intolerancia sme sa rozprávali s gastroenterologičkou Andreou Fojtovou.

Zdravé reči 49

#49: Štítna žľaza

Ako súvisia štítna žľaza a hormóny? Aké sú funkcie tohto orgánu? Ako sa prejavujú poruchy štítnej žľazy? Kedy ide o zníženú a kedy o zvýšenú funkciu štítnej žľazy? Čím sú spôsobené ochorenia štítnej žľazy? Vplýva funkcia štítnej žľazy na plodnosť? Čo znamená autoimunitné ochorenie štítnej žľazy? Ako prebieha vyšetrenie štítnej žľazy u endokrinológa? Kedy je potrebná operácia? Na tému štítna žľaza a jej problémy sme sa rozprávali s endokrinológom Martinom Kužmom.

Strata blizkeho cloveka

#48: Strata blízkeho človeka

Smrť blízkeho človeka – ako sa s ňou vyrovnať? Akým spôsobom môžeme pomôcť niekomu, kto prišiel o blízku osobu? Po akej dobe smútenia je vhodný návrat do práce? Kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc? Sú na Slovensku podporné skupiny pre ľudí, ktorých trápi strata blízkeho? Na tieto otázky a mnoho ďalších nám odpovedala psychologička Lucia Budáčová z Ligy proti rakovine.

Krvny tlak

#47: Krvný tlak

Čo je to vlastne krvný tlak, hypertenzia a hypotenzia? Ako ovplyvňuje naše zdravie vysoký a nízky krvný tlak? Aký je normálny krvný tlak, ako si ho správne merať a aké sú jeho odchýlky? Ako sa prejavuje vysoký krvný tlak a ako nízky? Ako ovplyvňuje tlak krvi šport, kofeín alebo alkohol? Na tému, ako znížiť krvný tlak, či dosiahnuť ideálny tlak, sme sa rozprávali s primárkou Ivanou Šoóšovou z národného ústavu srdcových a cievnych chorôb.

Ako nepribrat pocas home office

#46: Ako nepribrať počas home office

Cvičenie doma sa v súčasnosti stalo nevyhnutnou alternatívou? Ako sa nastaviť domáci tréning? Aké sú vhodné druhy pohybu a cvičenie na chudnutie?  Kedy cvičiť počas dňa, aby to bolo najefektívnejšie? A čo chudnutie a alkohol? Akú úlohu pri ňom zohráva? Ako často jesť počas dňa, aby sme nepribrali? Akým spôsobom zapojiť do cvičenia aj deti? Ako sa namotivovať k pravidelnému pohybu? Na tému, ako nepribrať počas home office, sme sa rozprávali so slovenskou fitnesskou Zorou Czoborovou.

Zdrave reci 45

#45: Vplyv pandémie na našu psychiku

Starostlivosť o naše mentálne zdravie a zdravie našich blízkych je veľmi podstatná, preto je dôležité budovať si blízke vzťahy hlavne v súčasnej situácii. Ako vykonávať psychohygienu? Prečo je spánok a režim pre nás tak dôležitý? Ako je prepojené naše telo a naša duša? Čo pozitívne vieme nájsť aj v tejto náročnej dobe? Na tému ako vplýva pandémia na našu psychiku sme sa rozprávali s docentkou Ingid Hupkovou.

ZR_43 – 3

#44: Psychomatika

Čo znamená pojem psychosomatika? Za akých okolností vznikajú psychosomatické choroby a akú úlohu pri nich zohráva stres? Ako prebieha stresové vyšetrenie? Aké sú typické ochorenia zo stresu? Ako sa prejavuje zvýšená stresová aktivita? O prepojení duše a tela sme sa rozprávali so psychosomatickou lekárkou Lenkou Bachratou.

podcast vakcína

#43: Vakcína proti Covid-19

Ako prebieha vývoj vakcíny a aké sú mýty o očkovaní? Je nová vakcína na covid 19 bezpečná a aké má nežiaduce účinky?  Koľko percent populácie je nutné zaočkovať, aby sa koronavírus prestal šíriť? Je očkovanie potrebné aj pre ľudí, ktorí už koronu prekonali? Na tému očkovanie proti covid 19 sme sa rozprávali s doktorkou Alenou Koščálovou z kliniky infektológie a geografickej medicíny. 

podcast novoročné predstavzatia

#42: Novoročné predsavzatia

Aký význam majú novoročné predsavzatia a ako v nich zotrvať dlhodobo?  Ako si vieme vytvoriť nový stereotyp a zdravý životný štýl? Ako pracovať so zlyhaním a ako si správne vybudovať zdravé návyky? Na tému ako na predsavzatia do nového roku sme sa rozprávali s neuropsychológom Robertom Krause. 

podcast inkotinencia

#41: Inkontinencia

Na Slovensku ňou trpí 30 až 50 % žien. Prečo vzniká inkontinencia? Aké druhy poznáme? Môže sa tiež vyskytovať inkontinencia u mužov? Aké sú možnosti liečby úniku moču a akého lekára navštíviť? Ako predchádzať vzniku a prehĺbeniu tohto ochorenia? Na tému únik moču sme sa rozprávali s doktorkou Jankou Holešovskou. 

podcast onkopacient

#40: Onkopsychológia

Rakovina našich blízkych – ako sa s tým vysporiadať? Ako sa správať, ak je v rodine onkologický pacient? Aké sú formy terapie pre pacientov a ich rodiny? Kedy sa odporúča psychologická pomoc? Čím si prechádza onkologický pacient? Ako prijať a spracovať novú diagnózu? Na tému pomoc pri rakovine sme sa rozprávali s onkopsychologičkou Katarínou Klincovou z Ligy proti rakovine.

Podcast homeoffice

#39: Práca z domu

Ako si udržať disciplínu a vytvoriť si správny pracovný režim? Aké sú vhodné techniky na zvýšenie motivácie k práci? Prečo je dôležité ohraničiť si pracovný čas? Na tému, ako sa dá efektívne zvládnuť práca online z domu, sme sa rozprávali s koučkou Ligy za duševné zdravie Silviou Galovou.

podcast laserove operacie oci

#38: Laserová operácia očí

Pre koho je vhodná laserová operácia očí a pre akých pacientov nie? Na základe čoho vyberať a osloviť očné kliniky? Aké sú typy laserových zákrokov, ako prebieha operácia očí a ako sa na ňu pripraviť? Ako dlho trvá rekonvalescencia, či a mnoho ďalších otázok nám zodpovedala očná lekárka Miriam Záhorcová.

podcast liga za dusevne zdravie

#37: Duševné poruchy

Psychika pritom trápi nejedného z nás. Až jednému z deviatich ľudí na Slovensku je diagnostikovaná duševná porucha. Aké projekty a formy pomoci poskytuje liga za duševné zdravie? Prečo je dôležité hovoriť o duševných poruchách a čo robiť pre svoje psychické zdravie, sme sa rozprávali s riaditeľom ligy Andrejom Vršanským.

podcast obezita

#36 Obezita:

Kedy hovoríme o nadváhe a kedy o obezite? Aké sú základné rizikové faktory ich vzniku? Akú úlohu zohráva pri obezite genetika?Čo jesť a čo by náš zdravý jedálniček nemal obsahovať? Problematiku obezity a nadváhy nám priblížila prezidentka Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu MUDr. Adela Penesová.

podcast akné

#35: Akné

Aké sú prejavy a príčiny akné? Do akej miery tvorbu akné ovplyvňujú hormóny? Aké prostriedky je vhodné používať, ak má pokožka takéto sklony? Vyskytuje sa častejšie u žien alebo u mužov? Aká liečba akné je najefektívnejšia? Na tému, ako a prečo vzniká akné, sme sa rozprávali s dermatológom Jurajom Hegyiom.

podcast linka nezabudka

#34: Linka dôvery

Duševnými poruchami na Slovensku trpí až každý 9. človek. Pre ľudí, ktorí pomoc potrebujú, slúži linka dôvery nezábudka. Táto forma pomoci je anonymná a veľmi efektívna. Akú pomoc pri psychických problémoch vedia poskytnúť odborníci? Fungovanie linky dôvery Nezábudka nám priblížila riaditeľka Monika Martinézová. 

podcast stop hazardu

#33: Stop hazardu so zdravím

Ako vyzerá bežný deň záchranára a aká je zostava v záchrannej službe? Ako je financované zdravotníctvo a prečo je potrebné jeho dofinancovanie? Na tieto otázky a množstvo iných zaujímavých informácií nám odpovedal dlhoročný záchranár a lekár Viliam Dobiáš.

Podcast chudnutie

#32: Chudnutie

Môže diéta dlhodobo fungovať ako spôsob stravovania? Ako si zostaviť jedálníček na chudnutie? Aké sú klasické mýty pri chudnutí? Na tému, ako schudnúť z brucha alebo z inej problematickej časti tela správne, sme sa rozprávali s výživovým poradcom Michalom Páleníkom.

Podcast krcna chrbtica

#31: Krčná chrbtica

Krčná chrbtica súvisí s celým pohybovým systémom. Bolesť hlavy z krčnej chrbtice či závraty? Aké sú najčastejšie príčiny bolesti krčnej chrbtice a aké môžu byť príznaky jej poškodenia? Ako prebieha vyšetrenie? A čo liečba krčnej chrbtice? Na tému Problémy s krčnou chrbticou sme sa rozprávali s neurologičkou Evou Dúbravovou.

Podcast esteticka medicina

#30: Estetická medicína

Estetická medicína sa za posledné roky teší veľkej obľube po celom svete. O aké zákroky či skrášľovacie procedúry na klinikách estetickej medicíny majú záujem ženy a o aké muži? Aké sú možnosti korektívnej dermatológie a aký je dlhý ich účinok?  Na tému možností skrášľovania a omladenia sme sa rozprávali s  Alexandrou Markotánovou z Envi kliniky.  

Podcast Interrupcie

#29: Interrupcie

Umelé prerušenie tehotenstva je pre každú ženu veľmi závažným rozhodnutím. Aké sú časté dôvody, kedy ženy podstupujú interrupciu? Je potrebné sprísňovať zákony o interrupciách na Slovensku? Akú úlohu má osveta a vzdelanie žien v tejto oblasti? Tentokrát na naše otázky odpovedal gynekológ Marian Kollár.

Podcast Alkoholizmus

#28: Alkoholizmus

Liečba alkoholizmu je náročný a niekedy celoživotný boj. Aké sú najčastejšie príznaky a spúšťače alkoholizmu? Existuje zdravá miera alkoholu? Ako pred alkoholom ochrániť vaše deti? Pozvanie do nášho podcastu tentokrát prijal riaditeľ centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Podcast liecba neplodnosti

#27: Ako liečiť neplodnosť

Prečo sa zvyšuje počet párov, ktorým sa nedarí počať dieťa prirodzenou cestou?  To aké sú možnosti umelého oplodnenia a mnoho ďalších odpovedí nám poskytol hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre reprodukčnú medicínu, primár Martin Petrenko.

Podcast ockovanie

#26: Mýty a fakty o očkovaní

Očkovanie patrí medzi najvýznamnejšie výdobytky modernej medicíny. Aké vakcíny poznáme a kedy je potrebné ich podstúpiť? Aké sú najväčšie riziká a nástrahy očkovaní a čo hrozí nám, ak niektoré vynecháme? Na tému, aké sú mýty a fakty o očkovaní, sme sa rozprávali s detskou pediatričkou Katarínou Šimovičovou.

Podcast zdravotna poistovna

#25: Výber zdravotnej poisťovne

Aké rozdiely sú medzi zdravotnými poisťovňami a ich benefitmi? Ako postupovať pri zmene poisťovne? Dokedy je potrebné prepoistiť vaše dieťatko? Na tému zdravotných poisťovní sme sa rozprávali s riaditeľkou sekcie zdravotného poistenia v Union zdravotnej poisťovni Elenou Májekovou. 

Podcast Antidepresiva

#24: Antidepresíva

Depresia je veľmi častá psychická porucha, ktorá sa však dá vo väčšine prípadov veľmi efektívne liečiť. Aké formy depresie poznáme? Ako táto liečba prebieha? Na tému depresie a jej liečby pomocou antidepresív sme sa rozprávali so psychiatričkou Miriam Kubicovou.

Podcast preventivne prehliadky

#23: Preventívne prehliadky

Aké najčastejšie ochorenia môže odhaliť preventívna prehliadka? Čo všetko obnáša a ako sa na ňu pripraviť? Na čo všetko má pacient počas nej nárok? Na tému dôležitosti prevencie sme sa rozprávali so všeobecným lekárov Petrom Makarom. 

Podcast stres

#22: Stres a panika

Aké sú prejavy stresu a ako s nimi pracovať? Kedy je však stres už mimo našej kontroly?  Aký je rozdiel medzi stresom a strachom a ako ich rozlíšiť? V rozhovore s neuropsychológom Robertom Krause sa dozviete akým spôsobom na nás stres vplýva a aké sú techniky na jeho zvládanie.
Podcast zavislosti

#21: Závislosti

Aké faktory ovplyvňujú vznik závislosti a aká je dlhá cesta k jej vzniku? Aké sú základné znaky závislostného správania? Ktoré sú najčastejšie závislosti na Slovensku? Na komplikovanú tému závislostí a možnosti ich liečby sme sa rozprávali s docentkou Ingrid Hupkovou. 

Podcast poruchy ucenia

#20: Poruchy učenia

Aké sú príčiny vzniku porúch učenia detí a ako im predchádzať? Aké sú spôsoby vyšetrenia týchto porúch a aké sú ich príznaky? Tipy na vhodné spôsoby učenia pre deti s týmito poruchami a odpovede na mnoho ďalších otázok nám poskytla psychologička Petra Arslan Šinková.
Podcast menstruacia

#19: Menštruácia a jej vplyv na kvalitu života

Čo sa deje v ženskom tele počas menštruácie a ako súvisí menštruácia s plodnosťou?  Aké sú najčastejšie dôvody pre vynechaniemenštruačného cyklu? O problematike menštruácie a jej vplyvu na kvalitu života žien sme sa rozprávali s gynekológom Jozefom Špankom.
Podcast skupinove cvicenia

#18: Skupinový tréning a chudnutie

Aké druhy cvičenia sú vhodné na chudnutie? Ako nám prospieva vysoko-intenzívny tréning a pre koho je určený? Na tému ako najefektívnejšie schudnúť pomocou pohybovej aktivity sme sa rozprávali s trénerkou Leou Grančič

Podcast skrining

#17: Význam skríningu

Skríning dokáže odhaliť onkologické ochorenia už v rannom štádiu. Každoročne sa u nás vyskytne až 30 000 prípadov rakoviny a práve preto je účasť na skríningových programoch dôležitá. O tom ako prebiehajú a pre koho sú určené sme sa rozprávali s koordinátorkou skríningov doktorkou Janou Trautenberger Ricovou.

Podcast krcove zily

#16: Kŕčové žily a varixy

Kŕčové žily alebo varixy. Aké sú príznaky kŕčových žíl a faktory ich vzniku? Genetika, nadváha alebo sedavý spôsob života hrajú dôležitú úlohu pri ich tvorbe. Ženy zároveň trpia kŕčovými žilami o dosť častejšie ako muži. Aká je najvhodnejšia liečba kŕčových žíl a akým spôsobom sa odstraňujú? Na tému problematiky kŕčových žíl sme sa rozprávali s angiológom Davidom Ručkom.

Podcast potravinove intolerancie

#15: Potravinové intolerancie

Aký je rozdiel medzi potravinovou alergiou a intoleranciou? Ako sa alergia a potravinová intolerancia prejavujú a akú sú ich príznaky. Akým spôsobom sa alergie a intolerancie testujú? Aké sú rizikové faktory vzniku intolerancie? Detailne sme sa na tieto témy pozreli s gastroenterológom Petrom Minárikom.

Podcast znamienka a leto

#14: Znamienka a leto

Znamienka sú najčastejším spúšťačom rakoviny kože. Ako znamienka vznikajú? Ako sa o ne starať najmä v lete a ktoré sú rizikové? Ako prebieha vyšetrenie u dermatológa? Na tieto otázky a mnoho ďalších nám poskytla odpovede dermatovenerologička Veronika Mladoňová.

Podcast syndrom vyhorenia

#13: Syndróm vyhorenia

Celosvetovo trápi syndróm vyhorenia až 25 % populácie. Aké sú symptómy tohto ochorenia a ako sa lieči? Ako často je odporúčané meniť prácu, aby sme predišli vyhasnutiu? Ako syndrómu vyhorenia predísť, ako ho rozpoznať a liečiť sme sa rozprávali s odborníkom na behaviorálne vedy Jánom Urigom.

Podcast ústna hygiena

#12: Zdravá ústna hygiena, zdravé telo

Stav nášho chrupu sa odzrkadľuje na našom celkovom zdraví. Aké sú najčastejšie problémy ústnej dutiny a zubov? Aké dentálne pomôcky máme používať na naše zuby? Na tému, ako sa správne starať o svoje zuby, sme sa rozprávali s dentálnou hygieničkou Renátou Duch.

Podcast srdce

#11: Zdravé srdce a kardiovaskulárne ochorenia

Ako srdce ovplyvňuje naše tepny a cievy? Aké sú prvé varovné signály pri srdcovo-cievnych ochoreniach? Na tému ako funguje naše srdce sme sa rozprávali s Ivanou Šoóšovou, primárkou ambulantného oddelenia národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

Podcast zrak a zrelý vek

#10: Vaše oči si zaslúžia najlepšiu starostlivosť

Kedy stačí len zvýšiť dioptrie na okuliaroch a kedy by ste mali začať rozmýšľať nad operáciou očí? Aké sú najčastejšie a najrizikovejšie ochorenia očí a v ktorom veku sa najčastejšie vyskytujú? Na tému očných ochorení sme sa rozprávali s Radovanom Piovarči, primárom očnej kliniky NeoVízia.

Podcast darovanie krvi

#9: Darovanie krvi počas pandémie

Ako prebieha darovanie krvi v čase koronavírusu a kto môže byť darcom krvi? O tom, ako funguje darcovstvo krvi počas pandémie, sme sa rozprávali s pani Martinou Frigovou z Národnej transfúznej služby. 

Podcast Imunita a koronavirus

#8: Koronavírus a náš imunitný systém

Aký je rozdiel medzi pozitívne testovanými a skutočne chorými? Na tému koronavírusu sme sa rozprávali s imunológom Vladislavom Abaffym.
Podcast karantena

#7: Zdravá myseľ a karanténa

Ako zvládať zmenené životné podmienky v čase karantény? Na tieto témy sme sa rozprávali so psychológom Robertom Krause.

Podcast chrbát

#6: Zdravý chrbát

Čo patrí medzi časté príčiny bolesti chrbta, ako problémom s chrbticou predchádzať a ako na zdravý chrbát? Na tieto témy sme sa rozprávali s Jánom Strigáčom.
ZDRAVERECI_POST-41

#5: Depresia

Depresia celosvetovo postihuje 300 miliónov ľudí. Aké sú typy depresie, čo sú jej spúšťače a aké sú možnosti liečby depresie? Detailne sme sa na tému duševného zdravia pozreli s neuropsychológom Robertom Krause.
Podcast neplodnost

#4: Neplodnosť u mužov a žien na Slovensku

Aké sú hlavné príčiny neplodnosti a koľko párov má s ňou problém? Na tému neplodnosť u mužov a žien na Slovensku sme sa rozprávali s pani doktorkou Lenkou.
Podcast zdrava strava na tanieri

#3: Zdravý životný štýl na tanieri

O tom ako sa vyznať v množstve informácií o zdravom životnom štýle na tanieri, sme sa rozprávali s výživovou poradkyňou Dianou Majerovou.
Podcast Poruchy reči

#2: Logopédia a Strašiak menom reč

Aké faktory ovplyvňujú úroveň reči vášho dieťaťa a kedy je potrebné navštíviť logopedickú poradňu? Na tému logopédia sme sa rozprávali s Danou Buntovou.
podcast menopauza

#1: Menopauza a andropauza: Aké zmeny prinášajú?

Aké zmeny prináša menopauza a andropauza, kedy nastupuje u mužov a kedy u žien? Rozprávali sme sa s Jankou Holešovskou.
0
tisíc spokojných
klientov
0
tisíc doplatkov
na zuby mesačne
21

tisíc zmluvných
lekárov

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia