Zdieľať

Ovčie kiahne u detí: správna liečba ovčích kiahní a čo všetko treba vedieť?

liečva ovčích kiahní
Ovčie kiahne patria k bežným detským infekčným chorobám. Riziko predstavujú najmä v dospelosti, u tehotných žien a u ľudí s poruchami imunity. Ak ochorie na kiahne budúca matka, môžu spôsobiť vážne poškodenie plodu. Podobne sú problémom pre ľudí s oslabenou imunitou či novorodencov.
liečva ovčích kiahní
V článku si prečítate:

Celkovo kiahne prebiehajú horšie u dospelých, ktorí ochorenie v detstve neprekonali, respektíve nie sú proti nim očkovaní.

Čo spôsobuje ovčie kiahne?

Ovčie kiahne (varicella) spôsobuje herpetický vírus HHV-3 (Varicella zoster vírus). Keďže ide o vírusové ochorenie, nemá zmysel liečiť kiahne antibiotikami. V detstve za bežných okolností prebiehajú spravidla nezávažne.

Ochorenie dostanete kontaktom s chorým. Kožné vyrážky pri kiahňach sú vysoko infekčné, rovnako sa môžete nakaziť kvapôčkovou infekciou, čiže infikovanými čiastočkami, ktoré chorý vykašle či vydýchne do vzduchu.

Z histórie poznáme aj pravé kiahne (variola), proti ktorým sa ešte v minulom storočí očkovalo. Išlo o veľmi vážne ochorenie spôsobujúce trvalé následky, jazvy či vo vysokom percente aj smrť (25 percent). Choroba bola eradikovaná (vyhubená) v roku 1979.

Atoms/icons/80/grey-green/prebabatka-80

Vrátenie doplatkov za lieky pre deti

Aj pri bežnej viróze či chrípke, v lekárni často doplatíte desiatky eur. Vaše doplatky za lieky a dietetické potraviny pre deti preplácame bez akéhokoľvek finančného limitu.

Ovčie kiahne: príznaky

Pre ovčie kiahne sú typické vyrážky, ale pred výsypom býva často teplota, slabosť, malátnosť, zimnica. Môžete mať hnačku či trpieť nevoľnosťou. Koža zvykne svrbieť a bolieť. Neskôr sa môže pridružiť horúčka a bolesť hlavy.

Samotné typické kiahňové vyrážky začínajú ako malá červená škvrnka, ktorá zväčší svoj objem a v štádiu pupenca začne svrbieť. Na pupenci sa vytvorí pľuzgierik naplnený čírou tekutinou, ktorá sa neskôr zakalí hnisom. Keď praskne, vytvorí sa chrastička, ktorá sa po jednom-dvoch týždňoch zlúpne, v niektorých prípadoch zanechá jazvičku – najmä ak bol pľuzgierik infikovaný bakteriálnou infekciou.

Spočiatku sa svrbivé vyrážky objavia vo vlasatej časti hlavy, na tvári a trupe, neskôr na končatinách. Pre kiahne je typické, že vyrážky sa objavujú postupne. Znamená to, že v čase, keď už máte po tele chrastičky, máte aj ostatné štádiá vyrážok – číre či zakalené pľuzgiere alebo pupence.

Pľuzgieriky vás môžu obťažovať aj na slizniciach nosohltana, nosa, konečníka, pošvy či na očných viečkach.

 

Kedy vyhľadať lekára?

Ak má dieťa kiahne, nemusíte ihneď utekať k lekárovi. Väčšinou majú nezávažný priebeh, návštevou lekára ohrozujete ostatných pacientov, najmä ľudí s oslabenou imunitou. Ak potrebujete lekára navštíviť, dohodnite sa s ním vopred telefonicky, ak je to možné, aby ste sa v čakárni nestretli s inými ľuďmi.

S návštevou lekára však neotáľajte, ak:

Zdroj: Adobe Stock

Ovčie kiahne: liečba

Keďže kiahne spôsobuje vírus, nemá zmysel užívať antibiotiká. Antibiotiká zaberajú len na bakteriálne ochorenia. Liečba kiahní preto spočíva v liečbe samotných príznakov.

Pri horúčke a bolesti môže dieťa užívať paracetamol (Paralen, Panadol…), u detí do 16 rokov nepodávajte acylpyrín (kyselina acetylsalicylová, napr. Aspirin). Kiahne a ibuprofén (napr. Nurofen) nie sú vhodnou kombináciou. Pri kiahňach sa ibuprofénu radšej vyhnite, niektoré štúdie upozornili na vyšší výskyt vážnych kožných komplikácií pri užívaní nesteroidných protizápalových liekov, kam ibuprofén patrí. Toto riziko je vyššie u detí.

Ak vyrážky priveľmi svrbia, môže dieťa užívať antihistaminiká podľa odporúčania lekára.
Nezabudnite na dostatočný príjem tekutín, ktorých potrebuje viac najmä pri horúčke a nechutenstve. Komplikácie ovčích kiahní vyžadujú osobitný prístup podľa odporúčania lekára či lekárky.

Na vyrážky nedávajte púder či rôzne masti, ako sa tradovalo v predošlej generácii. Vyrážky sa tak ľahšie infikujú, baktérie pod vrstvou masti či púdru prežívajú ľahšie. Po kúpeli nešúchajte kožu uterákom, kožu osušte pritláčaním jemnou bavlnenou tkaninou (plienkou či plachtou).

Ovčie kiahne: komplikácie

Aké sú komplikácie ovčích kiahní? Kiahne sa môžu komplikovať sekundárnou bakteriálnou infekciou. Rozškriabané či prasknuté pľuzgieriky sú náchylné na prienik baktérií do ich vnútra. Vtedy hovoríme o druhotnej bakteriálnej infekcii, ktorá vyžaduje podávanie antibiotík.

U tehotných žien či ľudí s oslabenou imunitou môžu mať kiahne vážny priebeh. V zriedkavých prípadoch spôsobujú zápal mozgu či pľúc. Pri bolestivých pľuzgierikoch na slizniciach môže chorá osoba menej piť a v kombinácii s horúčkou sa ľahšie dehydratuje (najmä deti). Liečba kiahní vo vážnejších prípadoch zahŕňa aj antivirotiká, prípadne imunoglobulíny.

Kiahne: infekčnosť

Ak má vaše dieťa kiahne, je zdrojom infekcie pre druhých, môže ich nakaziť dotykom či kvapôčkami z dychu. Ak kiahne v minulosti už prekonalo, nemalo by sa znovu nakaziť. Ak je v takom prípade napríklad s dieťaťom chorým na kiahne, nákazu neprenáša a nemusí sa izolovať.

Chorý človek sa však má izolovať pri prvých príznakoch až do doby, keď aj z poslednej vyrážky je štádium chrasty. Nákazu však šíri už 1 až 2 dni pred prvými príznakmi.

Ak bolo dieťa v kontakte s niekým, kto má kiahne, pripravte sa na dlhú inkubačnú dobu – 7 až 21 dní. Niekedy sa počas tohto obdobia objavia prvé príznaky.

 

Ako súvisia kiahne a pásový opar?

Po prekonaní ovčích kiahní vírus zostáva v „spiacom“ štádiu vo vašom tele. Za istých okolností sa môže „prebudiť“, čo pocítite ako bolestivý výsev vyrážok v určitom úseku kože, spravidla iba na jednej polovici tela. Ide o pásový opar.

Ako dospelá osoba zistí, či prekonala kiahne?

Ak neviete, či ste kiahne prekonali, a rozhodujete sa napríklad pre tehotenstvo, môžete si dať vyšetriť protilátky proti kiahňam (anti-VZV IgG protilátky). S touto žiadosťou sa obráťte na svojho všeobecného lekára alebo lekárku, avšak vyšetrenie si s najväčšou pravdepodobnosťou uhradíte ako samoplatkyňa.

Ak nemáte protilátky, zvážte očkovanie proti ovčím kiahňam.

Zdroj: Adobe Stock

Očkovanie proti ovčím kiahňam verzus kiahňová párty

Hoci mnohí rodičia praktizujú ešte „kiahňovú párty“, kde sa dieťa nakazí od chorého na kiahne prirodzenou cestou, v dnešnej dobe je už ovľa vhodnejšou voľbou očkovanie proti ovčím kiahňam.

Dieťa nakazené kiahňami si v plnom rozsahu musí preskákať nepríjemné príznaky choroby. Môže si vyrážky rozškriabať natoľko, že mu zostanú jazvy. Kvôli horúčkam, bolestivým pľuzgierikom v hrdle a nechutenstvu sa môže dehydratovať až natoľko, že bude potrebovať infúzie. Okrem toho je zdrojom infekcie aj pre tých, ktorí po nákaze práve netúžia.

Výhodou očkovania je jeho šetrnosť, pretože dieťa neprekoná chorobu so všetkými jej nepríjemnosťami. Očkovanie si viete časovo naplánovať tak, aby vám vyhovovalo, napríklad mimo prázdnin a dovolenky, čo sa celkom nedá pri nakazení sa prirodzenou cestou, pretože inkubačná doba je pomerne dlhá.
Ak je aše dieťa poistené u nás, na očkovanie proti ovčím kiahňam vám prispejeme až do výšky 50 percent na obe dávky očkovacej vakcíny Varivax.

Ovčie kiahne: prevencia

Stiahnite si e-book Preventívne prehliadky detí v pediatrickej a stomatologickej ambulancii

V e-booku sa dozviete, ako prebiehajú preventívne prehliadky v ambulancii detských lekárov, ako často by ich deti mali absolvovať, aké vyšetrenia ich čakajú, ale aj o očkovacom kalendári a povinných očkovaniach. 

Autorla: Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://emj.bmj.com/content/35/1/66
https://www.nhs.uk/conditions/chickenpox/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2291221/

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.