Zdieľať

Očkovanie proti ovčím kiahňam: Jediný účinný spôsob ochrany

ockovanie proti ovcim kiahnam

Mnohí rodičia i dnes považujú ovčie kiahne za ochorenie, ktorému sa prakticky nedá vyhnúť. Ovčie kiahne sa objavujú hlavne v škôlkach, kde sa veľmi ľahko a rýchlo šíria.

ockovanie proti ovcim kiahnam

Mnohí rodičia i dnes považujú ovčie kiahne za ochorenie, ktorému sa prakticky nedá vyhnúť. 

Ovčie kiahne sa objavujú hlavne v škôlkach, kde sa veľmi ľahko a rýchlo šíria. V bezpečí pritom nie sú ani vychovávatelia, ktorí kiahne v detstve nemali. 

Sú ovčie kiahne naozaj také nevinné, ako si väčšina z nás myslí? 

Je pravda, že si ich musí „odkrútiť“ každé dieťa? 

A existuje vôbec účinná prevencia pred ovčími kiahňami?

 

Čo sú ovčie kiahne?

Ovčie kiahne sú veľmi nákazlivou infekciou. Chorobu spôsobuje vírus varicella-zoster, čo je ľudský herpes vírus 3. Ide o rovnaký vírus, ako pri pásovom opare. Ovčími kiahňami sú ohrozené najmä deti, ale takisto dospelí, ktorí ich v detstve neprekonali. 

Ako sa prejavujú ovčie kiahne?

 • pocit nevoľnosti, 

 • bolesti tela a hlavy,

 • horúčka,

 • únava,

 • podráždenosť,

 • strata chuti do jedla.

Najprv nemáme šancu zistiť, čo sa deje, ale do 2 dní si všimneme svrbivú kožnú vyrážku, s početnými drobnými červenými pľuzgiermi (tzv. papuly). Pľuzgiere po niekoľkých dňoch zaniknú a vytvorí sa chrasta, ktorá nakoniec odpadne. 

 

Inkubačná doba a dĺžka liečby

Príznaky infekcie sa objavujú do 10 až 21 dní po kontakte s chorým alebo nedoliečeným človekom. Kiahne sú najnákazlivejšie zhruba 1 – 2 dni pred vyrašením vyrážok. 

V závažnejších prípadoch sa pľuzgiere rozšíria aj do nosa, úst, konečníka, alebo na pohlavné orgány, a vtedy je liečenie dlhšie. Väčšina pacientov sa však zotaví v priebehu 2 týždňov. 

Infekčnosť trvá až do zahojenia všetkých pľuzgierov! 

Neškriabte sa, aj keď to svrbí

Pomerne veľkým kozmetickým problémom po doliečení infekcie sú jazvičky. Chrasty nikdy nestŕhajte, samé musia odpadnúť! Rozškriabaním jaziev sa zároveň zvyšuje riziko bakteriálnej infekcie!

Kto je najviac ohrozený kiahňami?

Jednoznačne deti do 2 rokov, ktoré navštevujú spoločenské zariadenia. Celkovo sa až 90 % prípadov vyskytuje u malých detí v predškolskom veku. Samozrejme, ochorieť môžu aj väčšie deti, veľakrát ide o tínedžerov. 

Z dospelých sú najohrozenejší tí, ktorí ovčie kiahne ešte nemali (najmä tehotné ženy), ďalej pracovníci v predškolských, školských a zdravotníckych zariadeniach, a potom aj tí, čo žijú v spoločnej domácnosti s nedospelými deťmi.

 

Kedy čo najskôr vyhľadať lekára 

 • vyrážka zasahuje do jedného, alebo do oboch očí,

 • vyrážka je veľmi červená, horúca, alebo výrazne citlivá na dotyk – bakteriálna infekcia,

 • horúčka nad 39 stupňov Celzia,

 • závraty, 

 • dýchavica,

 • zvracanie,

 • stuhnutý krk,

 • nedokážete ovládať svaly.

Najvyššie riziko komplikácií majú novorodeniatka do 4. týždňov, dospelí s oslabenou imunitou (v dôsledku rakoviny alebo HIV), fajčiari a tehotné ženy. 

Ako zabrániť šíreniu infekciu medzi deťmi?

Vírus sa šíri veľmi ľahko, preto ak spolužiak vášho dieťaťa ochorie, škôlka či škola je povinná, oznámiť to rodičom všetkých detí. Existujú 2 hlavné cesty nákazy – vdýchnutím častíc, ktoré pochádzajú z pľuzgierov, alebo kontaktom s miestom, na ktoré tieto častice dopadli. 

 

Teda – nakazíte sa aj z oblečenia dieťaťa, posteľnej bielizne alebo uterákov!

Ak ste mali ovčie kiahne, vírus nie je mŕtvy

Ak ste mali ovčie kiahne, vírus varicella-zoster zostáva roky vo vašich nervových bunkách. O pár rokov sa môže prebudiť – a bude znova aktívny. Najčastejšie sa to prejaví pásovým oparom, čo je stav, pri ktorom vznikajú veľmi bolestivé pľuzgiere. 

Očkovanie proti ovčím kiahňam

Prakticky jediným účinným spôsobom ochrany pred ovčími kiahňami je včasné očkovanie. Odborníci ho odporúčajú nielen u detí, ale aj u dospelých, ktorí ovčie kiahne ešte nemali. Dospelí totiž často utrpia väčšie škody, ako deti. 

Ovčie kiahne u dospelých zvyšujú vzniku neplodnosti, u tehotných žien aj riziko poškodenia plodu. Očkovanie vás ochráni pred samotným ochorením, ale aj pred závažnými komplikáciami. 

Očkovanie zaberie i vtedy, ak ste sa s chorou osobou už stretli. 

Napríklad – vaše dieťa sa pred 2 dňami stretlo s nakazeným spolužiakom. Ak má byť očkovanie efektívne, musí byť podané do 72 hodín od kontaktu dieťaťa s ovčími kiahňami.

 

Vakcíny proti ovčím kiahňam

U nás sú registrované 3 vakcíny proti ovčím kiahňam: Priorix–Tetra, ProQuad (používa sa veľmi obmedzene), Varilrix. Z viacerých dôvodov sa najčastejšie používa Varixil, ktorý obsahuje len očkovaciu látku proti ovčím kiahňam. Prvé 2 vakcíny (Priorix–Tetra a ProQuad) obsahujú aj látku proti osýpkam, mumpsu a rubeole.

Očkovanie Varixilom pozostáva z 2 dávok. Výrobcovia odporúčajú prvú dávku medzi 15. a 18. mesiacom života, druhú vo veku 4 až 6 rokov. Deti nad 13 rokov a dospelí, ktorí neboli zaočkovaní, sa pred kiahňami ochránia 2 vakcínami, ktoré treba podať s odstupom najmenej 28 dní.

Existuje aj vakcína na pásový opar. Lekári ju odporúčajú u ľudí nad 60 rokov. 

Pomôže vám poisťovňa s úhradou?

Podľa toho, v akej zdravotnej poisťovni ste poistení vy, resp. vaše dieťa. Union zdravotná poisťovňa však hradí všetkým svojim poistencom, ktorí dosiahli 1 rokpríspevok na očkovanie, a to na obe dávky očkovacej látky Varivax až vo výške 50 %. Viac informácií sa dozviete na stránke: Očkovanie proti kiahniam alebo telefonicky na čísle 0850 003 333

Žiadna vakcína nemá 100 % účinnosť a každá má vedľajšie účinky

Ochorenie môže u vás prepuknúť aj vtedy, ak ste boli zaočkovaní – je to individuálne. Infekcia má však spravidla miernejší priebeh, ako u neočkovaných pacientov. Rovnako je to u detí – očkovaným sa vyhodí len zopár vyrážok, ktoré v krátkom čase zmiznú, aj ostatné ťažkosti prekonávajú ľahšie.  

O vhodnosti očkovania sa porozprávajte s lekárom, ktorý pozná váš celkový zdravotný stav. Ak uvažujete o vakcinácii dieťaťa, poraďte sa s pediatrom. Prehodnoťte aj vedľajšie účinky vakcíny. Nájdete ich v letáku. 

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Autor: Sabína Zavarská

Zdroj: 

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia