Zdieľať

Neužívajte zbytočne antibiotiká: CRP vyšetrenie odhalí pôvod infekcie

neuzivajte zbytocne antibiotika crp vysetrenie odhali povod infekcie

Kedy sú antibiotiká naozaj potrebné a kedy naopak stačia vitamíny a voľne dostupné lieky? To aj pôvod infekcie pomôže odhaliť CRP vyšetrenie.

neuzivajte zbytocne antibiotika crp vysetrenie odhali povod infekcie

Antibiotiká by sme mali používať výlučne na liečbu bakteriálnych infekcií. Veľkou chybou je, že ich užívame aj v prípade, keď nie sú vôbec potrebné. Takto sa ničí ich účinnosť, pretože baktérie sa stávajú voči antibiotikám odolnejšie. Ako by sme sa mali správať, aby antibiotiká nestratili svoju účinnosť? Môžeme si sami nasadzovať antibiotiká, keď ich nájdeme doma z predošlej choroby? 

Čo je to CRP vyšetrenie?

Je to vyšetrenie, ktorým zisťujeme koncentráciu CRP v krvi. Skratka CRP označuje C-reaktívny proteín, ktorý vzniká pri zápalovej reakcii v tele. Nachádza sa v krvi a čím sú jeho hodnoty vyššie, tým je bakteriálna choroba vo väčšom rozmachu.

C-reaktívny proteín sa tvorí v pečeni a v tele ho nájdeme aj v čase, keď sme zdraví. No vtedy je jeho koncentrácia veľmi nízka, väčšinou okolo 1 mg/l.

Naopak, keď nás atakuje choroba, CRP dokáže veľmi rýchlo stúpnuť. Pokiaľ na nás „niečo lezie“, výška CRP môže výrazne stúpnuť už v priebehu niekoľkých hodín.

Ako prebieha CRP vyšetrenie?

Test na zistenie hodnôt CRP je veľmi jednoduchý. Stačí pár kvapiek krvi, ktoré sa odoberajú z niektorého prsta na ruke. Pri bábätkách môžeme krv odobrať aj z chodidla. Už do 3 minút sa lekár dozvie presnú výšku CRP, vďaka čomu vie rýchlo nastaviť liečbu.

CRP vyšetrenie môže absolvovať každý, aj najmenšie bábätko. Jedinou výnimkou sú ľudia s chronickým zápalom v tele, pretože u nich by boli hodnoty skreslené. Patria sem napríklad reumatici.

Kedy by ste mali absolvovať CRP vyšetrenie?

Najmä pri ochoreniach dýchacích ciest, pretože vtedy treba určiť presný pôvod infekcie. Lekár testom overuje, či ide o vírusové alebo bakteriálne ochorenie. Podľa hodnôt C-reaktívneho proteínu potom jednoznačne určí, či potrebujete užívať antibiotiká alebo stačí pomocná liečba.

CRP vyšetrenie vám lekár môže naordinovať aj vtedy, keď má podozrenie na ťažký zápal. V takomto prípade spôsobuje zápal iné zdravotné ťažkosti, ktorých príčinu nemusel lekár odhaliť pri bežnom vyšetrení.

Ako často môžem podstúpiť CRP vyšetrenie?

Na tento druh testov neplatia obmedzenia. Pokiaľ si lekár nie je istý, môže testovanie zopakovať po niekoľkých dňoch, aby sa uistil, či už treba nasadiť antibiotiká, lebo v opačnom prípade sa nevyliečite.

Práve z tohto dôvodu sa testovanie odporúča pri pretrvávaní choroby, aby bolo jasné, či má alebo nemá bakteriálny pôvod. Výsledky sú najjasnejšie 1 až 2  dni od nakazenia. Po skončení liečby alebo keď už zápal ustúpil, hodnoty CRP klesajú na normálnu hladinu po 4 až 5 dňoch.

Dobré a zlé hodnoty CRP

Keď je pacient v poriadku, hodnoty jeho CRP sa pohybujú od 1 do 6 mg/l. Slabšia infekcia, ktorá si ešte nevyžaduje liečbu antibiotikami, sa pohybuje do hodnoty 8 mg/l. Vtedy stačí zvýšiť príjem vitamínov a oddychovať.

Pokiaľ sa však hodnoty CRP blížia k 35 mg/l, hovoríme už o vírusovej infekcii. Organizmus si ešte stále dokáže poradiť sám a postačia voľne dostupné lieky. Antibiotiká sú v tomto prípade nepotrebné.

Lekári odporúčajú užívanie antibiotík až od hodnoty nad 40 mg/l, keďže vtedy je jasné, že ide o bakteriálne ochorenie. Niekedy môže lekár ešte počkať a test zopakovať na druhý deň, a až potom naordinuje liečbu. No keď hodnoty CRP presahujú 60 mg/l, musí bezpodmienečne nasadiť antibiotiká proti vysokému zápalu.

 

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Čo môže skresliť výsledky CRP vyšetrenia?

  • užívanie hormonálnej antikoncepcie,
  • ťažká podvýživa,
  • vnútromaternicové teliesko,
  • hormonálny deficit,
  • užívanie nesteroidných antireumatík a statínov. 

Aký je rozdiel medzi sedimentáciou a CRP vyšetrením?

V oboch prípadoch sa sleduje zápal v tele, no rozdiel je v tom, čo konkrétne pozorujeme. Zatiaľ čo pri CRP vyšetrení je to hodnota C-reaktívneho proteínu, pri sedimentácii počty červených krviniek.

Výhodou pri CRP je to, že jeho koncentrácia sa pri zápale zvyšuje podstatne skôr, ešte v čase, keď sedimentácia ukazuje dobré výsledky. Je to teda rýchlejší a spoľahlivejší indikátor bakteriálneho zápalu. Navyše, pri sedimentácii potrebuje lekár o trošku väčšie množstvo krvi.

Union zdravotná poisťovňa prepláca CRP vyšetrenie v plnej miere

CRP vyšetrenie sa stáva samozrejmou súčasťou diagnostiky rôznych ochorení. Union zdravotná poisťovňa prepláca toto vyšetrenie v plnej hodnote, podmienkou však je, že ho musíte absolvovať u svojho všeobecného lekára, s ktorým máte uzavretú dohodu.

Prečo by sme mali absolvovať vyšetrenie CRP?

Niektoré ochorenia sa môžu javiť ako bakteriálne, ale v skutočnosti zápal nemusí byť veľký, a už vôbec nie bakteriálny. CRP vyšetrenie niekedy absolvujeme hlavne kvôli tomu, aby sme zbytočne neužívali antibiotiká, keď stačia voľnopredajné lieky.

No toto nie je jediná prednosť CRP vyšetrenia. Hlavným prínosom je odhaľovanie závažnejších ochorení, ktoré sa prejavujú vysokým zápalom v tele. Tieto stavy totiž lekár nedokáže vždy vypátrať len fyzickým vyšetrením.

Zneužívanie antibiotík je veľkou hrozbou pre nás všetkých

Nadmerné užívanie antibiotík je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie najväčším zdravotníckym problémom západnej civilizácie. Mali by sme pochopiť, že človek, ktorý prijíma antibiotiká nerozumne až bezhlavo, dosiahne iba to, že časom si baktérie na tieto špecifické lieky zvyknú a nebudú im vôbec vadiť.

Práve z tohto dôvodu nám hrozí, že niektoré choroby sa stanú v budúcnosti neliečiteľnými. Vedci permanentne pracujú na iných možnostiach liečby, aby znížili riziko tejto vážnej situácie. No pomocnú ruku musia podať aj pacienti a lekári, pretože užívanie antibiotík je otázkou kolektívnej zodpovednosti.

Užitočné informácie o prevencii sme pre vás pripravili v spolupráci s OZ Slovenský pacient. Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou s endokrinológie, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.