Zdieľať

Aké očkovania potrebujú vaše deti

ake ockovania potrebuju vase deti

Pre rodiča neexistujú dôležitejšie stvorenia, ako sú jeho deti. A každý dobre vie, že ani zraniteľnejšie. V Union zdravotnej poisťovni sme si toho veľmi dobre vedomí, preto robíme pre zdravie najmenších členov rodiny všetko, čo je v našich silách.

ake ockovania potrebuju vase deti

Povinné očkovanie – kedy a koľko

Úlohou očkovania je ochrániť novorodenca pred infekčnými chorobami, ktoré v minulosti spôsobovali vysokú úmrtnosť čerstvo narodených detí. V súčasnosti sa na Slovensku v rámci povinného očkovania podávajú tri vakcíny:

  • Hexavalentná (šesťzložková) vakcína, ktorá chráni deti pred 6 ochoreniami: diftéria (záškrt), tetanus, pertussis (čierny kašeľ), ďalej proti invazívnym hemofilovým infekciám, poliomyelitíde (detskej obrne) a hepatitíde (žltačke) typu B.
  • Pneumokoková konjugovaná vakcína chráni pred najzávažnejšími ochoreniami spôsobenými pneumokokmi.
  • MMR vakcína – trojzložková vakcína proti vírusovým ochoreniam osýpok, mumpsu a rubeoly.

Harmonogram očkovania dieťaťa

  • 3. mesiac života: prvá dávka očkovania proti chorobám: záškrt, tetanus, čierny kašeľ, vírusová hepatitída B, invazívne hemofilové infekcie, detská obrna (DTaP-VHB-HIB-IPV), pneumokokové invazívne ochorenia.
  • 5. mesiac života: druhá dávka očkovania proti vyššie spomenutým chorobám.
  • 11. mesiac života: tretia dávka očkovania proti vyššie spomenutým chorobám.
  • 15. mesiac (najneskôr do 18. mesiaca života): základné očkovanie proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR).
  • 6. rok života: preočkovanie chorôb záškrt, tetanus, čierny kašeľ a detská obrna.
  • 11. rok života: preočkovanie chorôb osýpky, mumps, ružienka (MMR).
  • 13. rok života: preočkovanie chorôb záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna.

Ide o povinné očkovania, ktoré by malo absolvovať každé dieťa kvôli vlastnej bezpečnosti, ale aj kvôli nenarušeniu kolektívnej ochrany pred týmito chorobami.

Union vám pomôže aj s odporúčanými očkovaniami

Okrem povinných sú mimoriadne dôležité aj očkovania, ktoré patria do kategórie odporúčaných. Ich aplikáciu zákon nevyžaduje, ale ide o ochranu pred chorobami, ktoré sú buď vysoko infekčné s ťažkým priebehom liečby (rotavírusy), alebo o choroby, ktorých následky si pacient často nesie celý život (kliešťová encefalitída alebo hepatitída A).

V Unione si uvedomujeme dôležitosť týchto vakcín a závažnosť jednotlivých ochorení, obzvlášť v prípade našich najmenších, preto vám pomôžeme s uhradením vakcín pri nasledujúcich odporúčaných očkovaniach:

Starostlivosť o zdravie dieťaťa, samozrejme, nekončí očkovaním, preto sme pre vás a vaše deti pripravili aj množstvo ďalších benefitov. Od zapožičania monitora dychu a pohybu novorodenca Nanny cez vyšetrenia na predchádzanie zbytočnému užívaniu antibiotík až po vyšetrenie potravinovej intolerancie a veľa ďalších.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Pozrite si tiež, čo sme v Unione pripravili 
pre budúcich rodičov a bábätká.

Martina Harsanyiova

AKTALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.