Očkovanie proti ovčím kiahňam

Ovčie kiahne je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré sa šíri vzduchom a dotykom. Jediným účinným spôsobom ochrany je očkovanie, ktoré Union zdravotná poisťovňa hradí v výške 50%
Ockovanie proti ovcim kiahnam

Union zdravotná poisťovňa uhradí svojim poistencom od 1 roka príspevok na obe dávky očkovacej vakcíny VARIVAX vo výške 50 %.

Atoms/illustrations/green/vakciny

Ovčie kiahne je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie. Zdrojom nákazy je chorý človek. Ochorenie sa prejavuje typickými pľuzgierikmi na koži a v niektorých prípadoch môže vyvolať bolestivé ochorenie – pásový opar. Ochorenie je nepríjemné predovšetkým pre malé deti. Pacient musí byť izolovaný a vyžaduje si dlhodobejšiu starostlivosť.

Ovčie kiahne u dospelých môžu spôsobiť komplikácie ako sú neplodnosť a u tehotných žien môže viesť k poškodeniu plodu. Očkovanie je jediným účinným  spôsobom, ktoré dokáže jedinca ochrániť pred samotným ochorením, ako aj pred možnými závažnými komplikáciami.

Očkovanie pozostáva z dvoch dávok. Očkovanie je možné v každom veku, odporúča sa však medzi 15.-18. mesiacom života. Očkovať je však možné i do 72 hodín po styku s ovčími kiahňami.

Union zdravotná poisťovňa, a.s. si vyhradzuje právo na zmeny poskytovaných výhod.

Postup pri očkovaní