Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Bolesť krížov: Čo je príčinou a ako sa zbaviť bolesti krížov?

bolesť krížov
Azda neexistuje dospelý človek, ktorý nikdy nezažil bolesti chrbtice, najmä krížov. Sú daňou za držanie tela, ale aj za sedavý spôsob života.
bolesť krížov
V článku si prečítate:

Na dolnú časť chrbtice pôsobí veľký tlak hornej časti tela. Znásobuje sa v prípade nadváhy či obezity. Nehovoriac o strese a nosení tašiek. Viete o tom, že bolesti chrbta sú najčastejšou príčinou práceneschopnosti?

Bolesti chrbta: Príčiny

Príčiny bolestí chrbta bývajú pestré. Možno vám nikdy nenapadlo, že v ich pozadí môže byť aj stres. Pri strese totiž nezriedka nevedomky zatínate zuby.

Napätie zo žuvacích svalov sa prenáša na krk a krčnú chrbticu, kde spôsobuje neprirodzené stuhnutie a s ním spojené bolesti krčnej chrbtice.

V pozadí chronických bolestí chrbtice sú často nesprávne držanie tela a nesprávne pohybové vzorce s ochabnutím dôležitých svalov okolo stavcov.

Tieto svaly si väčšinou neuvedomujete, ale môžete ich správnymi cvikmi posilniť a pomôcť tak chrbtici aj jednotlivým medzistavcovým platničkám, aby sa udržali na svojom správnom mieste.

Čo zapríčiní nesprávne držanie tela?

Za bolesťami chrbta býva aj príliš veľká nárazová záťaž chrbtice, napríklad nesprávne zdvíhanie ťažkých bremien.

Iné príčiny bolesti chrbta:

Zdroj: Adobe Stock

Existujú aj prenesené bolesti chrbta. Nemajú pôvod v samotnej chrbtici, ale signalizujú problémy v inom orgáne. Bolesti chrbta preto môžu byť príznakom nasledovných chorôb:

Na čo si dať pozor pri bolesti chrbta?

Bolesti chrbta sú veľmi časté a ich príčiny pestré. Mnohí ľudia ich však považujú za neškodné a riešia ich liekmi proti bolesti bez ďalšieho vyšetrenia.

Ak sa bolesti chrbta opakujú alebo trvajú dlhšie, neváhajte navštíviť lekára. Príčiny bolestí môžu byť vážne.

Ak vás bolí chrbát, dajte si pozor, ak máte:

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu 15 % na 30-dňové MoveON členstvo. Získate tak neobmedzený prístup ku všetkým video tréningom Lei Grančič. 

Bolesť chrbta: Diagnostika

Pri vyšetrení chrbtice je veľmi dôležitá anamnéza a klinické vyšetrenie. Pri ňom vám lekár prezrie chrbticu, aby videl prípadné deformity, skoliózu, zistil rozsah pohybov, prípadné oslabenie niektorých svalov.

Ak z anamnézy a klinického vyšetrenia nevyplynie nejaké varovné znamenie či podozrenie na vážnu príčinu, lekár vás zrejme nepošle na ďalšie vyšetrenia. Ak áno, pošle vás na RTG, CT (počítačová tomografia) alebo MRI (magnetická rezonancia) vyšetrenie chrbtice.

S bolesťami chrbta navštívte najprv všeobecného lekára, ktorý vás v prípade potreby pošle neurológovi.

Bolesť chrbtice: Liečba

Vždy je najprv potrebné stanoviť diagnózu, prípadne správny rehabilitačný plán. Tabletky proti bolesti by nemali byť ústrednou časťou liečby, hoci sú jej súčasťou.

Z tabletiek využívame protizápalové lieky, najčastejšie nesteroidné antiflogistiká. Žiadne lieky nie je vhodné bezhlavo kombinovať. Môžete ich prechodne dostať aj v infúziách spolu s ďalšími látkami, napríklad myorelaxanciami, ktoré uvoľňujú napätie svalov.

Ďalšou skupinou liekov, ktorá sa niekedy pri bolesti chrbtice využíva, sú antidepresíva, pretože niektoré majú vplyv aj na bolesť.

Ak je príčinou chronických bolestí vyklenutie medzistavcovej platničky a tlak na nervový koreň, môže vám lekár navrhnúť obstrek nervového koreňa pod kontrolou CT. V niektorých prípadoch je potrebná operácia chrbtice.

Infekčné zápaly chrbtice si vyžadujú liečbu antibiotikami, a to zvyčajne dlhodobo.

Nežiaduce účinky liekov

Nesteroidné antiflogistiká majú svoje nežiaduce účinky. Tabletky proti bolesti užívajte čo najkratšie a neprekračujte odporúčané dávky a neskracujte intervaly medzi nimi. Dlhodobé a nadmerné užívanie býva nepriaznivé pre tráviaci trakt, kde môžu vznikať vredy – v žalúdku, dvanástniku či v črevách. Ide tiež o skupinu liekov, ktorá môže vyvolávať alergické reakcie. Niekedy prispievajú aj k zvýšenému tlaku krvi.

Zdroj: Adobe Stock

Bolesti chrbta: Cviky a rehabilitácia

Cviky na chrbticu sú zamerané na posilnenie hlbokých svalov trupu, ktoré držia os ľudského tela. Často ide o svaly, ktoré si neuvedomujete a pocítite ich až pri správne vedenom cviku. Sú však nesmierne dôležité, nakoľko pomáhajú držať stavce aj medzistavcové platničky na správnom mieste.

Pri niektorých bolestiach chrbta je prechodne potrebný telesný pokoj, všetko závisí od príčiny. Pri výbere telesného cvičenia je dôležitá spolupráca s fyzioterapeutom a neurológom, ktorí najlepšie určia vhodnú mieru telesnej aktivity a typ cvikov, ktoré sú pre vás vhodné.

Ak je príčinou vašich bolestí nesprávne držanie tela, je dôležité, aby ste posilňovali potrebné svaly aj v období, keď vás bolesti krížov netrápia.

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť o zdravotných problémoch a radí na koho sa obrátiť pri ich riešení.

Bolesti chrbtice: Prevencia

Dajte pozor na nesprávne zaťažovanie chrbtice, nedvíhajte ťažké bremená.

Pri zdvíhaní sa naučte správnu techniku – chrbát majte rovno, bremeno zdvihnite z drepu a pri zdvíhaní chrbát neohýbajte.

Pravidelne posilňujte hlboké svaly chrbtice, krku a brušné svaly, ktoré pomáhajú držať telo v správnej pozícii.

Vyhýbajte sa stresu, zatínaniu zubov, škrípaniu zubov, celkovému napätiu svalstva.

Ak máte sedavé zamestnanie, nájdite si čas pravidelne si opatrne ponaťahovať svalstvo.

Nenoste nepohodlné oblečenie, ktoré vás tlačí, aby ste si nevytvárali nesprávne držanie tela.

Dávajte si pozor na pravidelnú jednostrannú záťaž kabelkami či kufríkmi.

Vyhýbajte sa nepohodlnej obuvi na vysokom podpätku.

Autorka: Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://www.leitlinien.de/themen/kreuzschmerz/2-auflage
https://www.wikiskripta.eu/w/Bolesti_zad,_ko%C5%99enov%C3%A9_syndromy_na_doln%C3%ADch_kon%C4%8Detin%C3%A1ch/PGS
https://www.medicinenet.com/low_back_pain/article.htm

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.