Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Slovenské unikáty: čím sa hrdíme aj vo svete?

slovenské unikáty
Vedeli ste, že jeden z početných slovenských prameňov je jedovatý? Dozviete sa, ako to bolo s vyhynutím kamzíka a tiež, že u nás máme Mŕtve more aj Mliečnu cestu.
slovenské unikáty
V článku si prečítate:

Mŕtve more na Slovensku?

V malej dedinke Podhájska vyviera liečivý prameň, ktorého voda má podobné zloženie ako Mŕtve more. Silno mineralizovanú vodu tvoria okrem iného minerály lítium, bróm či zlúčeniny vápnika a síry. Voda priaznivo pôsobí na ochorenia dýchacích ciest, srdcovo-cievny systém aj pohybový aparát.

Svetovú raritu v podobe liečivého termálneho prameňa objavili v roku 1973. Ak premýšľate, kam na výlet na Slovensku, tak Podhájska je skvelým tipom.

Slaná a hnedá voda má len mierny zápach, z pôvodných 80 stupňov ju ochladzujú na 30 až 40 stupňov Celzia. Kúpele sú otvorené po celý rok a sú prispôsobené pre všetky vekové kategórie. V lete nechýbajú tobogany, rôzne atrakcie a pre milovníkov wellness zase sauny a masáže.

Kamzík tatranský

Ak máme na mysli slovenské unikáty, tak kamzík tatranský medzi nimi nemôže chýbať. Zviera, ktoré doslova symbolizuje naše najvyššie pohorie. Nikde na svete sa podobný poddruh nenachádza. Ani nie tak dávno prebiehali cielené snahy o jeho záchranu, pretože sa zistilo, že rapídne hynie.

Ochranári podnikli viaceré kroky k lepším podmienkam pre toto vzácne zviera a dnes sa kamzíky preháňajú od Belianskych Tatier, cez Roháče až po Západné Tatry. Zazrieť ich môžete najmä vo vyšších nadmorských výškach. V našich veľhorách však nikdy neriskujte, uzatvorte si cestovné poistenie online.

Múzeum Andyho Warhola

Unikátne múzeum známeho umelca Andyho Warhola v Medzilaborciach sa pýši hneď dvoma unikátmi. Bolo zriadené ako prvé na svete a je jediné svojho druhu v Európe. Ak máte radi pop-art a obzvlášť Andyho Warhola, neuvažujte kam na výlet, ale namierte si to rovno na východ Slovenska. Čaká na vás najväčšia centrálna zbierka jeho diel s medzinárodnou pôsobnosťou.

Atoms/icons/80/grey-red/hory-80

Cestujte poistení doma aj v zahraničí.

Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online

Jaskyňa ako z rozprávky

Ochtinská aragonitová jaskyňa je svojou výnimočnosťou zaradená do svetového dedičstva Unesco. Podobných jaskýň je na svete len niekoľko.

Unikátna výzdoba je pre návštevníkov sprístupnená v dĺžke 230 metrov a tvoria ju ihličkové, špirálové a obličkové trsy pripomínajúce koraly. Najkrajším miestom vzácnej jaskyne je Sieň Mliečnej dráhy, kde aragonitové strapce na strope žiaria pod svetlom lampy ako hviezdy.

Korňanský ropný prameň

To, že Slovensko je unikátna krajina plná prekvapení, dokazuje aj svetovo ojedinelý unikát – samovoľný povrchový výver ľahkej ropy v kysuckej obci Korňa. Ropa je tam veľmi kvalitná, no viaceré výskumy a vrty násobne potvrdili, že jej je príliš málo a ťažiť sa ju neoplatí.

Kedysi ju miestni obyvatelia využívali na kúrenie, svietenie a mazanie, dnes slúži skôr ako miestna atrakcia. Vyvierajúca zmes ústi do jazierka s priemerom približne dva metre.

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.