Zdieľať

Cestujem doma: Ferraty na Skalke pri Kremnici

ferraty-na-skalke-pri-kreminici-title
Skalka pri Kremnici je pre väčšinu turistov zaujímavá najmä počas zimnej sezóny. Aby sem turisti zavítali aj v lete, vyrástol tam pred niekoľkými rokmi ferratový areál. Postupne v ňom pribúdajú nové atrakcie, čo zo Skalky robí momentálne najpestrejší ferratový areál na Slovensku.
ferraty-na-skalke-pri-kreminici-title
V článku si prečítate:

Čo sú ferraty?

Pre tých, ktorý nevedia, čo ferraty sú, sa dajú opísať ako zaistené turistické cesty po skalách. Budete teda  potrebovať ferratový výstroj (prilbu, sedák, tlmič pádov, prípadne rukavice), ktorý si môžete požičať aj priamo na mieste. Ak vás nebaví bežná turistika, chceli by ste si skúsiť lezenie, nebojíte sa výšok a máte aspoň nejaké skúsenosti s pohybom po skalnatom teréne, ferraty sú určené práve pre vás.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_do_hor-80

Vyrazte do hôr poistení

Na vybrané dni alebo celý rok. Pre rekreačných turistov aj adrenalínových športovcov. Zásah horskej záchrannej služby, poistenie úrazu, batožiny a iné. 

Obtiažnosť trás

Ferratové cesty sa stavajú v rôznej náročnosti a tá je značená písmenami abecedy vzostupne. A znamená najľahšia ferrata, C je už ťažká cesta, E je extrémne náročná cesta.

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Lanový most

Ak používate Instagram, určite už na vás vyskočili fotky lanového mosta. Práve ten je pravdepodobne najväčšou atrakciou na Skalke. Je dlhý 78 metrov a prechádzať sa budete vo výške 45 metrov. Ten však nie je jedinou atrakciou. Liezť môžete aj po lanovej sieti, ktorá je vo výške 37 metrov.

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Pestrosť ciest

Ďalšiu časť tvoria cesty Komín (C), Trubačova veža (B) a Výzva (E). Tá je v dĺžke 70 metre previsnutá až o 4 metre čo z nej robilo dlho jedinú ferratu náročnosti E, a teda aj najťažšiu cestu na Slovensku. Od 15. augusta 2020 to už ale neplatí. V areáli vznikla celá časť s množstvom nových ciest. Práve tieto sú ešte pestrejšie, zaujímavejšie a musím povedať, že stavitelia sa tu doslova vybláznili.

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Nové cesty

Popri množstve traverzov, „vtáčích hniezd“, mostov, sa vybudovala aj ďalšia cesta náročnosti E s názvom Malá Výzva. Tá sa mne osobne páči viac ako staršia, nakoľko sa v ceste nachádza menej železných kramlí a tak leziete viac po skale.

No a štatút najťažšej ferraty na Slovensku momentálne preberá cesta náročnosti F s názvom F-úha. Je dôležité spomenúť, že liezť tu budete dole hlavou a cesta je lezeckej náročnosti 7+ UIAA zaistená ferratovým lanom.

Nepreceňujte svoje sily

Na záver by som vás chcel poprosiť nepreceňujte, svoje sily a ferraty si vyskúšajte od tých najľahších. Ferratové cesty E sú naozaj veľmi náročné a nie sú určené každému. taktiež nezabudnite na cestovné poistenie, ktoré si vybavíte v priebehu pár minút.

Článok bol prvýkrát publikovaný v roku 2020 na pakujsa.sk a zrevidovaný v októbri 2023.

Prehrať video

Autor: Patrik Paulínyi

Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.

Zdroje: pakujsa.sk 

Regina Juhásová

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.