Zdieľať

Dovolenka na Slovensku? Skvelý nápad! 5 argumentov, ktoré vás v tom utvrdia

Dovolenka na Slovensku - áno či nie? Máme pre vás 5 argumentov, ktoré vás presvedčia o tom, že aj dovolenka na Slovensku má rozhodne svoje čaro.

O tom, že dovolenka na Slovensku má svoje čaro, sa presviedča stále viac turistov, ale aj domácich. Mnohí majú vyhliadnuté svoje obľúbené miesta, kam sa radi opätovne vracajú. Nájdu sa však aj odporcovia, ktorí zvyknú hovoriť, že služby na Slovensku sú nekvalitné a zbytočne predražené. Pre prvú skupinu máme inšpiráciu a pre tých večne nespokojných 5 argumentov, ktoré ich môžu presvedčiť, aby nad slovenskou dovolenkou predsa len nelámali palicu.

 

1. Poznať svoju krajinu

Zvlášť pre rodičov je dôležité, aby svojim deťom odovzdali do vienka aj poznanie o svojej krajine, ktoré im pomôže budovať národnú identitu. Deti by mali poznať naše hory, priehrady, kultúrne pamiatky či väčšie mestá aj osobne, nie iba cez učebnice zemepisu. Dodáva im to potrebné vedomosti a prehľad, ale aj sebavedomie. Mladí dnes už oveľa častejšie cestujú za štúdiom do zahraničia a jedny z prvých otázok od zahraničných študentov sú práve tie, ktoré sa týkajú našej krajiny a toho, čo ju robí výnimočnou. Dovolenka na Slovensku cez letné prázdniny je ideálnym a jednoduchým riešením, ako svojim deťom vštepiť lásku ku krajine, v ktorej vyrastajú.

 

2. Slovenské veľhory

Hoci je nám to známe a prirodzené, často si neuvedomujeme, aké je to vzácne. Vysoké Tatry sú jadrovým pohorím alpského charakteru, kde až 31 vrcholov prevyšuje 2500 metrovú nadmorskú výšku. Sú popretkávané bohatou sieťou turistických chodníkov, ktoré umožňujú plynulý prechod zaujímavými miestami, dolinami, ale aj chatami. Niektoré z nich sú otvorené celoročne a nejeden unavený turista si spomína na výbornú kapustnicu, ktorú si vychutnal po značnej námahe v slovenských horách. Ak sa vyberiete s rodinou na dovolenku do Tatier, myslite na poistenie do hôr. Dajte si však pozor na to, na akú trasu sa chystáte. Najmä odporúčame rozoznávať, či ide o vyznačenú turistickú trasu. Pri turistike mimo vyznačených trás odporúčame poistenie “rizikový šport”, aby ste sa vyhli predraženiu vášho výletu.

 

3. Pamiatky UNESCO na Slovensku

UNESCO je svetová organizácia, ktorá vytvára zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva národov z celého sveta. V tomto zozname sa nachádzajú aj kultúrne pamiatky z našej krajiny a bola by škoda nevedieť o nich a ešte väčšia škoda ich nenavštíviť. Čo ak tá najkrajšia dovolenka na Slovensku bude práve v Banskej Štiavnici? Toto krásne mesto bolo stredovekým centrom baníctva a jeho námestie zdobia renesančné budovy a paláce, kostoly či dokonca zámky. Je zapísané do zoznamu svetového dedičstva a stojí za to navštíviť ho. Na výber sú aj ďalšie unikáty, mestá ako Bardejov a Levoča, dedinka Vlkolínec, kde dodnes v pôvodných dreveničkách žijú ľudia, Slovenský kras alebo Spišský hrad… Ozaj je z čoho vyberať.

 

4. Národné parky

Tie najkrajšie a najvzácnejšie miesta, ktoré Slovensko ukrýva, sa dajú objaviť práve na území Národných parkov. Máme ich až deväť, čo svedčí o skutočne bohatej slovenskej prírode, ktorú sa oplatí spoznať. Za spomenutie stojí napríklad množstvo jaskýň a priepastí v Národnom parku Slovenský Kras či skutočne dychberúca príroda v Slovenskom raji. Najmenší Pieninský národný park zase láka turistov riekou Dunajec, kde sa dá splavovať na pltiach či raftoch. Pri turistike v Národných parkoch takisto netreba zabúdať na cestovné poistenie do hôr.

 

5. Kultúrne pamiatky 

Slovensko je doslova nabité kultúrnymi pamiatkami. Čo tak dať si jedno leto výzvu a spoznať z nich aspoň niektoré? Naplánovať si trasu a vydať sa na vzrušujúcu cestu po poznaní vlastnej krajiny. Na výber je skutočne bohatý repertoár. Cez hrady a zámky, skanzeny či ľudovú architektúru, múzeá a galérie, divadlá a opery. Skoro každé mesto má unikát, ktorý stojí za návštevu. Možno nebudete opálení ako po dovolenke pri mora, ale za to získate dobrý pocit, že ste na Slovensku doma.

 

Ak sme vás presvedčili a chystáte sa na výlet do čarovných miest na Slovensku, nezabudnite si pri svojich potulkách zobrať so sebou aj cestovné poistenie pre bezstarostné zážitky.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Súťaž o sonické zubné kefky
Philips Sonicare

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.

 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia