Zdieľať

Turistika v horách: 5 vecí, ktoré ju môžu predražiť

Niekto si dovolenku predstavuje na pieskovej pláži zaliatej slnkom a s výhľadom na pokojné more, ako leží pod slnečníkom s fajnovým drinkom v ruke.

Niekto si dovolenku predstavuje na pieskovej pláži zaliatej slnkom a s výhľadom na pokojné more, ako leží pod slnečníkom s fajnovým drinkom v ruke. Iný potrebuje na zrelaxovanie pohyb a oddych je skôr v znamení spoznávania nových miest a zážitkov z iných kultúr. Ďalší miluje hory a výhľady, čo vyrážajú dych, riedky vzduch a tvár čo najbližšie k slnku.

Z času na čas potrebujeme zažiť v priebehu dovolenky všetky alternatívy. Možno to úplne neplánujeme, ale príležitosti ísť na výlet alebo na hory v blízkosti dovolenkového rezortu neodoláme. Aby nás podobné zážitky prekvapovali len pozitívne, už dopredu je dobré si uzavrieť poistenie liečebných nákladov v zahraničí. A ak sa vyberáte na turistiku do hôr cielene, vyhnite sa týmto 5 veciam, ktoré ju môžu nečakane predražiť.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

1. Naoznačené trasy, ktoré prekračujú limity

Aj skúsení turisti si pred novou trasou zisťujú o nej čo najviac informácií. Radia sa a nič nenechávajú na náhodu. Príroda, najmä v horách, vie byť zradná a počasie sa rýchlo mení. Každý by si mal voliť len také cesty a chodníky v horách, ktoré nepresahujú jeho fyzické možnosti. Inak hrozí riziko úrazu, v najhoršom prípade s následkami, ktoré môžu byť aj doživotné.

Pozor pri výbere typu poistenia do hôr. Rekreačným turistom si stačí poistiť aktivity typu  “turistika a rekreačné športy”. Tým, ktorí radi riskujú a využívajú aj neoznačené turistické chodníky, odporúčame zvoliť si “rizikový šport”. Pri ceste na hory v zahraničí sa odporúča aj poistenie nákladov na technickú pomoc pri záchrannej akcii, ktoré kryje pátranie, vyslobodzovanie, pozemnú a leteckú prepravu do zdravotníckeho zariadenia. Inak hrozí, že pri ťažkom úraze si budú musieť turisti hradiť náklady spojené so zásahom záchranných zložiek z vlastného vrecka.

2. Stane sa, že ďalej sa ísť nedá

Pri turizme sa nejedná iba o telesnú kondíciu. V horách sú miesta, kde je nutné využiť pomoc reťazí či rebríkov a tu môže zradiť aj psychika. Človek sa pod vplyvom stresu ďalej nevie ani pohnúť a pohľad dole mu spôsobuje závrat. Niekto sa po pár minútach spamätá a je schopný pokračovať ďalej, iný je odkázaný na pomoc. Pred každým výstupom na hory treba myslieť na úrazové poistenie.

3. Deti bývajú nepredvídateľné

Najmä počas túry s deťmi sa stáva, že sa očakávaný príchod do cieľa neúmerne predlžuje. Uvedené približné časy trás sú len orientačné a deti ešte nedokážu ísť plynulou rýchlosťou. Často sa zastavujú, obzerajú si okolie alebo sú nespokojné a plačlivé. Ak plánujete dovolenku v horách s deťmi, pri každej túre rátajte s časovým sklzom a radšej si pribaľte viac jedla a vody. Vyberajte menej náročné chodníky a majte menšie očakávania, vyhnete sa tak nervozite.

Ak sú vaše deti ako postrach Denis, radšej sa dopredu nechajte poistiť aj v prípade škodových udalostí. Nepríjemná situácia môže nastať, ak vaše dieťa hoci aj neúmyselne poškodí cudzí majetok alebo spôsobí niekomu úraz. Môže sa tak stať napríklad v hoteli, kde budete ubytovaní. Vďaka tomuto dôležitému pripoisteniu vám budú preplatené vysoké účty za spôsobenú škodu. Nemusíte nič riešiť osobne, dá sa to rýchlou cestou pomocou online poistenia.

4. Čo ak…

Na dovolenkový čas sa zvyčajne každý teší už týždne dopredu. Sú aj takí, čo ju naplánujú zo dňa na deň, zvyčajne však jej príprava trvá týždne. Zaplatí a rezervuje sa všetko vopred a dohodne sa termín. Čo však v prípade, ak to z nejakého dôvodu nevyjde? Hlavne, ak sú v rodine malé deti, nikdy sa nedá stopercentne vedieť, či práve v ten týždeň nebudú choré, prípadne, ochorejú počas dovolenky a je nutné predčasne odcestovať domov. V takýchto prípadoch je výhodné mať uzavreté poistenie storna dovolenky a využiť jeho benefity, ktoré aspoň trochu vyvážia nepríjemný zážitok.

5. Hmotné ujmy

V dobe instagramu a sociálnych sietí si nejeden zahraničný turista, okrem nevyhnutnej výbavy, pribalí do ruksaka aj kvalitný fotoaparát a notebook. Vždy je potrebné rátať s tým, že v ťažkých terénoch môže dôjsť k poškodeniu alebo strate obľúbenej techniky. Prípadne, kým vy ste na horách, niekto môže nepozvane vstúpiť do vašej izby a vziať, čo mu nepatrí. Poistenie elektroniky v tomto prípade pomôže lepšie si voľné dni vychutnať bez nepríjemných zážitkov.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.