Zdieľať

Turistika v horách: 5 vecí, ktoré ju môžu predražiť

Niekto si dovolenku predstavuje na pieskovej pláži zaliatej slnkom a s výhľadom na pokojné more, ako leží pod slnečníkom s fajnovým drinkom v ruke.

Niekto si dovolenku predstavuje na pieskovej pláži zaliatej slnkom a s výhľadom na pokojné more, ako leží pod slnečníkom s fajnovým drinkom v ruke. Iný potrebuje na zrelaxovanie pohyb a oddych je skôr v znamení spoznávania nových miest a zážitkov z iných kultúr. Ďalší miluje hory a výhľady, čo vyrážajú dych, riedky vzduch a tvár čo najbližšie k slnku.

Z času na čas potrebujeme zažiť v priebehu dovolenky všetky alternatívy. Možno to úplne neplánujeme, ale príležitosti ísť na výlet alebo na hory v blízkosti dovolenkového rezortu neodoláme. Aby nás podobné zážitky prekvapovali len pozitívne, už dopredu je dobré si uzavrieť poistenie liečebných nákladov v zahraničí. A ak sa vyberáte na turistiku do hôr cielene, vyhnite sa týmto 5 veciam, ktoré ju môžu nečakane predražiť.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

1. Naoznačené trasy, ktoré prekračujú limity

Aj skúsení turisti si pred novou trasou zisťujú o nej čo najviac informácií. Radia sa a nič nenechávajú na náhodu. Príroda, najmä v horách, vie byť zradná a počasie sa rýchlo mení. Každý by si mal voliť len také cesty a chodníky v horách, ktoré nepresahujú jeho fyzické možnosti. Inak hrozí riziko úrazu, v najhoršom prípade s následkami, ktoré môžu byť aj doživotné.

Pozor pri výbere typu poistenia do hôr. Rekreačným turistom si stačí poistiť aktivity typu  “turistika a rekreačné športy”. Tým, ktorí radi riskujú a využívajú aj neoznačené turistické chodníky, odporúčame zvoliť si “rizikový šport”. Pri ceste na hory v zahraničí sa odporúča aj poistenie nákladov na technickú pomoc pri záchrannej akcii, ktoré kryje pátranie, vyslobodzovanie, pozemnú a leteckú prepravu do zdravotníckeho zariadenia. Inak hrozí, že pri ťažkom úraze si budú musieť turisti hradiť náklady spojené so zásahom záchranných zložiek z vlastného vrecka.

2. Stane sa, že ďalej sa ísť nedá

Pri turizme sa nejedná iba o telesnú kondíciu. V horách sú miesta, kde je nutné využiť pomoc reťazí či rebríkov a tu môže zradiť aj psychika. Človek sa pod vplyvom stresu ďalej nevie ani pohnúť a pohľad dole mu spôsobuje závrat. Niekto sa po pár minútach spamätá a je schopný pokračovať ďalej, iný je odkázaný na pomoc. Pred každým výstupom na hory treba myslieť na úrazové poistenie.

3. Deti bývajú nepredvídateľné

Najmä počas túry s deťmi sa stáva, že sa očakávaný príchod do cieľa neúmerne predlžuje. Uvedené približné časy trás sú len orientačné a deti ešte nedokážu ísť plynulou rýchlosťou. Často sa zastavujú, obzerajú si okolie alebo sú nespokojné a plačlivé. Ak plánujete dovolenku v horách s deťmi, pri každej túre rátajte s časovým sklzom a radšej si pribaľte viac jedla a vody. Vyberajte menej náročné chodníky a majte menšie očakávania, vyhnete sa tak nervozite.

Ak sú vaše deti ako postrach Denis, radšej sa dopredu nechajte poistiť aj v prípade škodových udalostí. Nepríjemná situácia môže nastať, ak vaše dieťa hoci aj neúmyselne poškodí cudzí majetok alebo spôsobí niekomu úraz. Môže sa tak stať napríklad v hoteli, kde budete ubytovaní. Vďaka tomuto dôležitému pripoisteniu vám budú preplatené vysoké účty za spôsobenú škodu. Nemusíte nič riešiť osobne, dá sa to rýchlou cestou pomocou online poistenia.

4. Čo ak…

Na dovolenkový čas sa zvyčajne každý teší už týždne dopredu. Sú aj takí, čo ju naplánujú zo dňa na deň, zvyčajne však jej príprava trvá týždne. Zaplatí a rezervuje sa všetko vopred a dohodne sa termín. Čo však v prípade, ak to z nejakého dôvodu nevyjde? Hlavne, ak sú v rodine malé deti, nikdy sa nedá stopercentne vedieť, či práve v ten týždeň nebudú choré, prípadne, ochorejú počas dovolenky a je nutné predčasne odcestovať domov. V takýchto prípadoch je výhodné mať uzavreté poistenie storna dovolenky a využiť jeho benefity, ktoré aspoň trochu vyvážia nepríjemný zážitok.

5. Hmotné ujmy

V dobe instagramu a sociálnych sietí si nejeden zahraničný turista, okrem nevyhnutnej výbavy, pribalí do ruksaka aj kvalitný fotoaparát a notebook. Vždy je potrebné rátať s tým, že v ťažkých terénoch môže dôjsť k poškodeniu alebo strate obľúbenej techniky. Prípadne, kým vy ste na horách, niekto môže nepozvane vstúpiť do vašej izby a vziať, čo mu nepatrí. Poistenie elektroniky v tomto prípade pomôže lepšie si voľné dni vychutnať bez nepríjemných zážitkov.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia