Zdieľať

Zabieha vášmu dieťatku očko? Škúlenie sa dá liečiť

strabizmus
Choroby očí nezahŕňajú len krátkozrakosť či ďalekozrakosť, zákaly a akútne infekcie. Už v ranom detstve treba sledovať škúlenie, teda či dieťaťu „nezabieha oko“. V skorých fázach sa lieči jednoduchšie. Niekedy je škúlenie veľmi nápadné. Inokedy si ho možno všimnúť len vtedy, keď je dieťa unavené alebo keď sa na niečo pozerá veľmi zblízka. Liečba závisí od príčiny škúlenia, teda odborne strabizmu. Čo by mal o škúlení detí vedieť každý rodič?
strabizmus
V článku si prečítate:

Čo je škúlenie?

Škúlenie patrí medzi choroby očí  a ide o stav keď oči nie sú v jednej línii (nerovnovážne postavenie očí). Teda keď jedno alebo obe oči „blúdia“ – ich pohľad sa rôzne križuje, prípadne sa od seba odvracajú. Postihuje dve až štyri percentá populácie.

Podľa polohy, v akej sa oči pri škúlení nachádzajú, hovoríme o štyroch typoch.
Ak sa oči (alebo jedno oko) stáčajú:

Pri škúlení má dominantnú funkciu oko, ktoré hľadí priamo, respektíve priamejšie (ak zabiehajú obidve oči). Ostrosť zdravšieho oka zostáva normálna, pretože ono aj jeho spojenie s mozgom fungujú, ako majú. Druhé oko je slabšie.

Prečo vzniká škúlenie, čo ho spôsobuje?

So strabizmom sa môže dieťa už narodiť, ale tiež môže v detstve vzniknúť. Škúlenie je často zapríčinené problémom so svalmi, ktoré pohybujú očami. Tento stav môže byť aj dedičný.

Väčšina detí so „zabiehajúcim očkom“ je diagnostikovaná vo veku od jedného do štyroch rokov.
Preto je veľmi dôležité sledovať oči dieťaťa pri hre v domácom prostredí, pri kŕmení, podávaní predmetov a ďalších činnostiach – navonok totiž nemusí byť nesprávne postavenie očka zrejmé.

Škúlenie vo veku nad 6 rokov je veľmi zriedkavé. Ak k nemu dôjde, je potrebné čo najskôr vyhľadať očného lekára, aby sa vylúčili iné celkové ochorenia.

0
Balík

Balík výhod pre váš zdravý zrak vo výške až 150 eur. Na zdraví našich poistencov nám záleží, preto majú v rámci očného balíka komplexné vyšetrenie očí a OCT vyšetrenie úplne zdarma. Okrem toho prispejeme deťom na okuliare.

Škúlenie môže byť príznakom iného ochorenia, napríklad:

Aké sú príznaky škúlenia?

Deti, ktorým „zabieha očko“, sa zvyčajne nesťažujú na problém aj vzhľadom k tomu, že sa ešte nevedia dobre vyjadriť. A tiež preto, že ak škúlia od raného detstva alebo od narodenia, nevšimnú si žiadne zmeny vo videní. Tí, ktorí si problém môžu všimnúť, sú: rodičia a blízki, vychovávatelia alebo učitelia a pediatri pri pravidelných kontrolách.

Niektoré deti sa však sťažujú na dvojité videnie (to znamená, že vidia dva predmety, hoci je v zornom poli len jeden). Neraz sa škúlenie odhalí až vtedy, keď sa pátra po príčine. A to tak, že dieťa nevie dobre prečítať text alebo nerozozná správne predmety na obrázku, prípadne vidí iný počet, ako tam naozaj je (napríklad pri učení sa množín v prvom ročníku). Mladšie deti so „zabiehajúcim očkom“, ktoré ešte nerozprávajú, zvyknú veľa žmúriť, otáčať alebo nakláňať hlavu v snahe vidieť jasnejšie.

TIP

Ak má vaše dieťa niektoré z týchto príznakov, určite to spomeňte pediatrovi. V prípade potreby Vvás odporučí detskému oftalmológovi.

Ako sa škúlenie prejavuje?

Ak si všimnete, že bábätku vo veku do troch mesiacov ide očko kade-tade, nezľaknite sa. Vôbec to nemusí znamenať, že bude škúliť. Počas prvých mesiacov života je totiž normálne, že oči novorodenca občas blúdia alebo sa krížia. Na druhej strane to neznamená, že v tomto období nemôžete očká novorodenca či dojčaťa a ich svaly cvičiť (napríklad pohybom farebne výrazného predmetu, ktorý držíte v rukách, z jednej strany na druhú).

Keď má dieťa štyri až šesť mesiacov, oči sa zvyčajne synchronizujú, aby vytvorili jeden celistvý a kvalitný obraz. Je to náročná práca, pretože musí vzniknúť mnoho nervových spojení v mozgu.

Ak jedno alebo obe oči aj po polroku bábätka naďalej blúdia smerom dovnútra, von, nahor alebo nadol – hoci len raz za čas – je to spôsobené pravdepodobne strabizmom.

Zdroj: Adobe Stock

Ako sa škúlenie lieči?

Podobne ako v prípade mnohých iných ochorení, aj pri škuľavosti platí, že čím skôr je diagnostikovaná a čím skôr sa lieči, tým lepšie. Je to preto, že kľúčové spojenia medzi očami a mozgom dieťaťa sa vytvárajú približne do veku osem rokov.
Liečba strabizmu môže zahŕňať:

Niekedy na vyrovnanie očí stačí nosiť okuliare. Očný lekár môže navrhnúť tiež náplasť na oko, takzvaný „oklúzor“, ktorý dieťa nosí niekoľko hodín denne. Nezakrýva zabiehajúce, ale práve zdravé oko.

Slabšie oko je tak donútené vykonávať svoju prácu. Postupom času sa svaly a videnie v slabšom oku posilnia, vylepšia. Avšak prinútiť dieťa alebo batoľa, aby nosilo náplasť tak, ako má, je niekedy problém. Určite si to žiada zvyk.

Ak sa to podarí a nosenie náplasti sa stáva súčasťou každodennej rutiny, napríklad ranného obliekania dieťaťa do škôlky, úspech je na ceste.

Čo robiť, ak dieťa odmietne náplasť?

Ak dieťa odmietne nosiť pásku alebo náplasť na zdravom očku, existuje ďalšie riešenie. Sú ním očné kvapky, nazývané atropínové kvapky. Fungujú podobne ako prelepenie zdravého oka. Blokujú videnie v dobre fungujúcom oku – dočasne ho rozmazávajú. To spôsobuje, že slabšie oko je donútené viac pracovať, takže očné svaly zosilnejú a videnie sa zlepší.

Čo robiť, ak nepomôžu ani okuliare, ani náplasti, ani kvapky?

Pri škúlení je relatívne často potrebná operácia, operácia očných svalov. Cieľom tohto zákroku je uvoľnenie alebo napnutie svalov, ktoré spôsobujú blúdenie oka. Dnes je tento zákrok už bežný a má vysokú účinnosť, pokiaľ je vykonaný čo najskôr, kým nie je ukončený vývoj videnia.

Rieši problém škúlenia aj u dospelých, avšak už len kozmeticky. Kvalitné 3D videnie mať už nikdy nebudú.

Čo sa stane, ak škúlenie zanedbáte?

 Škúlenie sa zvyčajne dá napraviť, keď sa zistí a lieči včas. Neliečený, alebo zle liečený strabizmus znamená, že mozog bude nakoniec úplne ignorovať vizuálne obrazy slabšieho oka.

Táto zmena sa nazýva tupozrakosť (amblyopia alebo „lenivé oko“) a môže spôsobiť rozmazané, dvojité videnie a poškodiť vnímanie hĺbky (3D videnie). Ak tieto problémy neriešite, stanú sa trvalými.

Čo ešte treba vedieť?

Pravidelné očné vyšetrenia sú najlepším spôsobom, ako škúlenie odhaliť. Včasná diagnostika a liečba zvyšujú šance dieťaťa mať zdravé oči a rozvíjať správne videnie. Avšak to neznamená, že dospievajúci a dospelí by nemali svoj stav riešiť. Liečba môže pomôcť aj vo vyššom veku, aj keď najmä operačná.

Škúlenie ovplyvňuje sebavedomie

Majte na pamäti aj sociálny aspekt strabizmu. Nerovnovážne postavenie očí dieťaťa je zlé aj pre zdravý sebaobraz, rovnako aj u dospelých. Časté šikanovanie, narážky, výsmech rozhodne nerobia dobre nikomu. S poklesom sebavedomia a strachom z kontaktov rastie riziko úzkostí a depresie a ďalších psychických stavov. Čím skôr problém riešite, tým lepší bude výsledok.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Marta Paulíková, lekárka-špecialistka s atestáciou v
odbore oftalmológia.

Zdroje: 

https://kidshealth.org/en/parents/strabismus.html
https://www.childrenshospital.org/conditions/strabismus-and-amblyopia
https://www.drugs.com/cg/strabismus-in-children.html
https://www.imo.es/en/childrens-strabismus

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.