Zdieľať

8 rád ako vybrať deťom okuliare a ešte aj ušetriť

okuliare pre deti
„Neseď blízko pri televízore, pokazíš si zrak”. Pamätáte si na túto vetu, ktorú nám rozprávali rodičia a dnes ju s obľubou používame pri výchove našich detí? Je pravdivá? Ako spozorujete, že vaše dieťa potrebuje okuliare? Môžete dieťaťu kúpiť kvalitné okuliare, ale zároveň aj ušetriť? Na tieto a mnohé ďalšie časté otázky rodičov odpovedá očná lekárka MUDr. Petra Senešiová.
okuliare pre deti
V článku si prečítate:

Ako zistíte, že vaše dieťa má problém so zrakom?

U starších detí je pomerne jednoduché zistiť, že niečo nie je v poriadku. Dieťa buď vie pomenovať, že zle vidí, alebo si všimneme príznaky ako problémy pri písaní a čítaní, časté bolesti hlavy, žmúrenie. Deti v predškolskom veku si dávajú predmety bližšie k tvári, alebo sedia bližšie pri televízore, zakopávajú alebo škúlia. „U najmenších detí, t.j. do troch rokov, môže ísť aj o vrodené chyby, ktoré sa diagnostikujú buď v pôrodnici, alebo v prvých mesiacoch života, keď si rodičia všimnú, že dieťa nereaguje na podnety, nesleduje hračku, reaguje hlavne na hlas alebo dotyk a bojí sa samo v neznámom prostredí,” dodáva očná lekárka.

 

Musíte navštíviť s dieťaťom očného lekára alebo postačí návšteva optometristu?

Očná lekárka Petra Senešiová odporúča iba návštevu očného lekára: „Optometrista môže len mierne upraviť dioptrie u väčších detí, avšak nemôže deťom aplikovať potrebné kvapky, vyšetriť dieťa v cykloplégii alebo vyšetriť očné pozadie. Po rozkvapkaní očí vieme deťom presne namerať dioptrie, v opačnom prípade môže byť odchýlka aj niekoľko dioptrií.”

Ako prebiehajú vyšetrenia u detí?

Deti, ktoré vedia čítať a písať podstúpia v zásade veľmi podobné vyšetrenie ako v prípade dospelých pacientov. Pokiaľ dieťa ešte nevie čítať, podstúpi vyšetrenie na prístrojoch, následne číta obrázky a pomocou skúšobných skiel sa oční lekári snažia vykorigovať zrakovú chybu. „U detí je dôležité podať kvapky na rozšírenie zreničiek, ktoré oslabia zaostrovanie, pretože malé deti vedia zaostriť aj 5 až 6 dioptrií a meranie so zúženou zrenicou je tak nepresné,” dodáva MUDr. Petra Senešiová. Dioptrie sa následne merajú pomocou prístrojov.

Škodí sledovanie televízora zblízka, ako nám hovorili naši rodičia?

Áno, aj nie. Keď dieťa sleduje televízor zo vzdialenosti menšej ako pol metra, určite to môže mať škodlivé následky. Avšak bežné alebo časté sledovanie z primeranej vzdialenosti neškodí zraku tak, aby deti potrebovali okuliare. „Väčší negatívny dopad na zrak majú tablety a telefóny, ktoré deti držia blízko pri tvári,” varuje očná lekárka.

0
Balík

Balík výhod pre váš zdravý zrak vo výške až 150 eur. Na zdraví našich poistencov nám záleží, preto majú v rámci očného balíka komplexné vyšetrenie očí a OCT vyšetrenie úplne zdarma. Okrem toho prispejeme deťom na okuliare.

Môže sa detským pacientom časom upraviť zrak?

Možné to je predovšetkým u detí, ktoré majú menšie plusové dioptrie a rovnako aj u detí, ktoré škúlia a sú tupozraké, je však nevyhnutné, aby dodržiavali liečebný postup a aj tu platí, že u každého dieťaťa je to individuálne.

Potrebujú deti častejšie okuliare do diaľky, alebo do blízka?

„Závisí to od veku detí, u tých menších ide najčastejšie o ďalekozrakosť, kedy vidia blízke predmety rozmazane a dobre vidia do diaľky. U detí okolo 7 až 8 rokov sa stretávame častejšie s krátkozrakosťou, to znamená, že potrebujú mínusové dioptrie do diaľky,” približuje MUDr. Senešiová.

 

Na čo sa treba zamerať pri výbere okuliarov pre deti?

Samozrejme dioptrie vám v optike vyrobia presne podľa predpísaného receptu. Na vás je síce príjemnejšia, no neraz aj zložitejšia situácia, ako vybrať správny rám okuliarov. Je vaše dieťa veľmi živé a hrozí väčšie riziko poškodenia rámu? Pýtajte si rámy z acetátu, ocele alebo kovu s ohybnými stránicami. U najmenších detí predávajú optiky rámy aj s gumičkami, aby nepadali z tváre. Takisto vyberajte odľahčené rámy, aby dobre sedeli a netlačili.

Okuliare pre dieťa sú drahý špás, dá sa niekde ušetriť?

Určite áno! Keďže deti svoje okuliare často zničia alebo stratia, nejde o lacný špás. „Union zdravotná poisťovňa pre svojich poistencov do 18 rokov ponúka príspevok na nákup okuliarového rámu vo výške 20 eur a od roku 2022 sa tento príspevok zvyšuje dokonca až na 70 eur. Využiť ho môžete každý rok!,“ upozorňuje hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Stačí ak si vytlačíte zo stránky www.union.sk žiadosť o príspevok, dáte ju potvrdiť očnému lekárovi vášho dieťaťa a spolu s dokladom o zaplatení doručíte najneskôr do konca kalendárneho roku do Union zdravotnej poisťovne osobne, poštou alebo elektronicky.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.