……………

Rozvod a deti. Ako nastaviť nové pravidlá v starostlivosti o deti?

rozvod rodičov
Zažívajú to všetky páry, ktorých vzťah ukončil rozchod a majú potomstvo: „Čo teraz s deťmi?“ Z maličkostí, cez ktoré kedysi – keď ešte boli rodinou – prechádzali s úsmevom, sa stávajú zásadné problémy, nesúlad, nad ktorým vedeli mávnuť rukou, sa mení na neprekonateľnú priepasť.
rozvod rodičov

V tom čase, keď nás na tom druhom všetko hnevá oveľa viac než predtým, premýšľame, či vychovávame svoje deti správne, či sa nemýlime vo svojich rozhodnutiach.

Výchova dieťaťa by nemala byť ničím extrémne náročným. Koniec-koncov, povedal to už vynikajúci psychológ Ivan Štúr: „Deti netreba veľmi vychovávať, stačí pekne žiť a ony sa pridajú.“ Lenže: ako žiť pekne, keď sa vaše svety delia?

Pravidlá starostlivosti o deti po rozvode

Pre deti je najlepšie, keď sa porozchodová starostlivosť podobá na tú predrozchodovú
Je dobré, keď dokážete v čase rozchodu udržať s deťmi taký istý rytmus, ako keď ste boli spolu. Kto chodieval na krúžky s deťmi predtým – mal by to robiť aj potom.
Naopak – ten druhý, kto to predtým nerobil, by nemal tento priestor zaberať.

Je dôležité, aby obom rodičom zostali príjemné chvíle prežité spolu s deťmi, rituály, napríklad chodenie na turistiku či len tak na huby.

Ak by ste mali niečo zmeniť, tak potom pomoc pri povinnostiach, ktoré majú deti v škole, s čím súvisí aj starostlivosť o ich duševné zdravie. Všetky tieto úlohy by ste si po rozvode mali rozdeliť fifty-fifty.

Samozrejme, závisí to od rozhodnutia súdu o starostlivosti o dieťa. Ak zverí dieťa do opatery jedného z rodičov, môže mať ten druhý upravené podmienky styku s dieťaťom. V hre je množstvo faktorov a každý pár je iný.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Buďte voči sebe veľkorysí, vráti sa vám to

Základom toho, že vám na celý život ostanú dobré vzťahy s deťmi a budete môcť byť pri ich výchove, zrkadliť sa v nich, je dobrý a veľkorysý rozvod.

Neriešte maličkosti, ale tie podstatné veci:

Čím pružnejšie tieto dohody budú, tým ľahšie sa v nich bude deťom fungovať. Boj o každé euro alebo o každú minútu času stráveného s deťmi na úkor druhého rodiča,  neprinesie nič dobré.

Širšia rodina a rozvod

Babičky, tety, ujovia – aj rodina dokáže poriadne zamiešať karty a emócie. Rozhodnutie žiť samostatne však patrí iba vám dvom: preto ho len oznamujte, spoločne s pravidlami, na ktorých ste sa dohodli.

Rodinu požiadajte, aby vaše rozhodnutie nekomentovali pred deťmi, akokoľvek by sa im páčilo či nepáčilo. Umožnite im, ak ste to mali vo zvyku, stretnúť sa pri rodinných oslavách či pri bežných, príjemných príležitostiach.

Deti nežijú v kine

„My im nehovoríme o našich problémoch.“; „Pred nimi sa nehádame.“ Presne toto často hovoria rodičia, ktorí sa rozchádzajú. Ale je jasné, že hovoria – deti to vidia aj cítia. Nemusíte hovoriť slovami; to, čo sa deje, odkukajú z vašich gest, z toho predsa vidia, ako sa k sebe správate.

Klamať deťom je oveľa horšie, než im priznať, že ste smutní, nešťastní, neistí… – to všetko patrí k životu.

Myslite na to, že v tomto náročnom období sa aj ony učia, ako sa majú správať, keď veci nejdú podľa plánu.

Čo ak je to naozaj zlé?

Niekedy vás rozchod zomelie tak, že sa ocitnete vo víre a neviete si poradiť.
Hovoríte si, že ste niekde urobili chybu, ale nie vždy dokážete rýchlo nájsť spôsob, ako ju napraviť – a najmä to, ako nastaviť pravidlá pre budúcnosť.

Najmä vtedy, keď domov prestáva byť bezpečným miestom.
Zlé zvyky sa vás budú držať ako kliešte. Napríklad krik. Tresty. Obmedzovanie. Keď to opäť začne, nebojte sa postaviť na stranu detí, veď ide o ich duševné zdravie. Nekompromisne.

Existuje na to pomôcka: zavrite oči a skúste si obliecť kožu svojho dieťaťa. Pozerajte sa na to, čo sa deje, jeho očami, čupnite si, pozerajte sa smerom hore, z jeho uhla pohľadu. Verte, že intuícia vás povedie k dobrému rozhodnutiu.

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť o duševnom zdraví a radí, na koho sa obrátiť pri ich riešení.

Autorka: Ida Želinská

Odbornú kontrolu Ida Želinská (1972) je sociálna pracovníčka v slobodnom povolaní. Najčastejšie rieši konflikty v rodinách. Je spoluautorkou knižky Prečo deti chodievajú na políciu a na súd.