Zdieľať

Ochorenia sleziny: Ako sa prejavuje zväčšená slezina?

zväčšená slezina
Ak ste sa osobne alebo v rodine nestretli s ochoreniami sleziny, pravdepodobne ani neviete, aké problémy môžu tento nenápadný orgán trápiť. Napriek tomu, že nie sú také časté ako vysoký krvný tlak či cukrovka, môžu znamenať aj vážny problém. Ako sa prejavujú ochorenia sleziny a na aké príznaky si dať pozor?
zväčšená slezina
V článku si prečítate:

Slezina je orgán veľkosti päste v ľavej hornej časti brucha, vedľa žalúdka a za ľavými rebrami. Je dôležitou súčasťou imunitného systému, ale dá sa žiť aj bez nej. Je to vďaka pečeni, ktorá môže prevziať mnohé funkcie, ktoré pôvodne robila slezina. Prečo je to dôležité? Pretože niektorí ľudia sa narodia bez sleziny alebo ju potrebujú odstrániť kvôli chorobe či zraneniu.

Ako funguje slezina?

Slezina má niekoľko dôležitých funkcií. Bojuje proti choroboplodným zárodkom v krvi. Tvorí a ukladá biele krvinky bojujúce proti infekcii. Zároveň reguluje hladinu krviniek, filtruje krv a odstraňuje všetky staré alebo poškodené červené krvinky. Slezina reguluje aj tvorbu krvných doštičiek, ktoré sú nevyhnutné pre zrážanie krvi, a uchováva ich. Okrem imunitného systému je dôležitá aj pre lymfatický systém, pretože pomáha pri regulácii tekutín v tele.

Preventívne kolonoskopické vyšetrenie bez výmenného lístka

Poistenky a poistenci Union zdravotnej poisťovne môžu od 1. decembra 2022 absolvovať kolonoskopické vyšetrenie bez výmenného lístka od všeobecného lekára.

Najčastejšie ochorenia sleziny

Ak slezina nefunguje správne, môže sa stať, že začne odstraňovať zdravé krvinky. To vedie k anémii zo zníženého počtu červených krviniek, k zvýšenému riziku infekcie kvôli nižšiemu počtu bielych krviniek alebo k tvorbe podliatin či ku krvácaniu. Posledné dva stavy sú spôsobené zníženým počtom krvných doštičiek.

Môže slezina bolieť?

Áno a pri niektorých problémoch skutočne aj bolí. Bolesť sleziny sa zvyčajne prejavuje ako bolesť za ľavými rebrami. Keď sa dotknete bolestivého miesta a je citlivé aj na dotyk, v tom prípade zvyčajne ide o príznaky poškodenej, prasknutej alebo zväčšenej sleziny.

 

Poškodená alebo prasknutá slezina

Slezina sa môže poškodiť alebo prasknúť po zranení. Napríklad po údere do brucha, ale často sa to stáva aj pri autonehodách, športových „haváriách“ alebo zlomeninách rebier. Zmätočné je, že nemusí prasknúť hneď pri úraze, ale aj niekoľko týždňov po zranení.

Príznaky prasknutej sleziny sú:

V každom prípade, prasknutá slezina je dôvod na okamžité vyhľadanie prvej pomoci, pretože neraz vyúsťuje do život ohrozujúceho krvácania.

Zväčšená slezina

Nie je zriedkavé, že po infekcii alebo úraze slezina opuchne. Zväčšená slezina vzniká aj v dôsledku iných zdravotných problémov, ako sú cirhóza pečene, leukémia alebo reumatoidná artritída. K tomuto stavu môže viesť aj rakovina a ochorenia krvi a/alebo lymfatického systému. Niekedy rastie aj vtedy, keď sa hromadí absces (ložisko hnisu) alebo sa vyvinie cysta (neškodný nádor).

Zväčšená slezina sa nie vždy prejaví príznakmi. Ak áno, sú to predovšetkým tieto:

Lekári zistia, či je slezina zväčšená, často už pri prehmataní brucha. Diagnózu potvrdí krvný test, ultrazvukové, CT alebo MRI vyšetrenie brucha.

Ak vám potvrdia diagnózu zväčšenej sleziny, liečba zahŕňa liečbu primárneho ochorenia, ktoré k tomuto stavu viedlo. Zvyčajne nie je potrebné odstrániť slezinu. Pri infekcii dostanete antibiotiká.

Chorá slezina vždy znamená, že sa budete musieť istý čas vyhýbať kontaktným športom, pretože pri zväčšenej slezine je väčšie riziko prasknutia.

Chirurgický zákrok je potrebný iba vtedy, ak zväčšená slezina spôsobuje vážne komplikácie alebo sa nedá nájsť príčina.

Zdroj: Adobe Stock

Hyperaktívna slezina – hypersplenizmus

Tieto výrazy označujú slezinu, ktorá sa nadmerne snaží plniť svoju funkciu, a to až tak, že poškodzuje zloženie krvi. Predčasne filtruje červené krvinky, aj keď sú v poriadku a mali by ešte kolovať v krvi. Niekedy súvisí s rakovinou lymfatického systému, zápalovými ochoreniami, cirhózou pečene, inokedy s maláriou.

Trombocytopénia

Stav, keď v krvnom obehu nie je dostatok krvných doštičiek. Často preto, že sa slezina pokúša zadržať väčšinu z nich. Výsledkom je zlé zrážanie krvi, vznik modrín či charakteristických červených bodiek – petéchií. Existujú viaceré formy trombocytopénie, patrí k nim aj autoimunitná trombocytopénia.

Operácia na odstránenie sleziny

Ak slezina nefunguje správne alebo je poškodená či chorá a nedá sa liečiť, lekári rozhodnú o jej odstránení. Táto operácia sa odborne nazýva splenektómia.

Pri odstránení časti sleziny hovoríme o čiastočnej splenektómii. Odstránenie sleziny oslabuje imunitný systém, čo zvyšuje pravdepodobnosť infekcie, preto dostanete od lekárov ďalšie odporúčania, vrátane očkovaní a životosprávy.

V konečnom dôsledku však aj človek bez sleziny môže žiť úplne bežným životom, len to chce viac disciplíny a opatrnosti.

Tkanivo sleziny má úžasnú regeneračnú schopnosť. Pri úraze sa čiastočky sleziny môžu uchytiť v dutine brušnej a zo zachyteného tkaniva môže narásť akoby „náhradná slezina“. Reálna funkčnosť takejto sleziny zatiaľ nebola dokázaná. Približne 20 až 30 percent populácie má popri hlavnej tzv. prídavnú (akcesórnu) slezinu. V prípade úrazu alebo nutnosti odstránenia hlavnej sleziny môže táto akcesórna slezina čiastočne nahradiť funkciu pôvodnej.

Stiahnite si e-book Preventívna prehlidka u všeobecného lekára, gastroenterológa a stomatológa

V e-booku nájdete komplexné informácie o preventívnych prehliadkach v ambulanciách všeobecného lekára, na gastroenterológii a u zubného lekára. 

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://medlineplus.gov/spleendiseases.html
https://www.nhs.uk/conditions/spleen-problems-and-spleen-removal/
https://www.webmd.com/digestive-disorders/enlarged-spleen-causes-symptoms-and-treatments
https://www.lifespan.org/centers-services/general-and-gastrointestinal-surgery/about-spleen/diseases-spleen
https://www.docdoc.com/id/info/condition/spleen-problems

Autor: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila PhDr. Renáta Rusinková, sociálna poradkyňa s 20-ročnou praxou, komunikátorka a prednášateľka pre pacientske skupiny.

Zdroje: employment.gov.sk, slovensko.sk

Stiahni si ....

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.