Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ochorenia pečene: Na vine nie je vždy len alkohol

ochorenia pečene
Ochorení, ktoré môžu postihnúť pečeň, je viacero a všetky predstavujú pomerne závažný problém. Aké sú ochorenia pečene a ako sa liečia?
ochorenia pečene
V článku sa dočítate

Chorá pečeň? Určite to bude žltačka, alebo dokonca cirhóza – pomyslíte si, keď vám niekto oznámi, že má problémy s týmto orgánom. V skutočnosti existuje viacero ochorení pečene.

Tento asi 10 cm dlhý a 5 cm široký orgán, u žien vážiaci približne 1,4 kg, u mužov cca 1,8 kg, ovplyvňuje rôzne funkcie v tele. Vykonáva úlohy, ktoré súvisia s metabolizmom, ukladaním energie, detoxikáciou odpadu a filtrovaním krvi.

Takisto pomáha pri trávení jedla, pričom ho premieňa na energiu, ktorú uskladňuje, kým ju využijeme. Ak je naša pečeň v neporiadku, pocíti to celé telo.

Ochorenia pečene: všeobecné príznaky

Ochorenia pečene vznikajú z rôznych príčin, rozhodne to nie je len kvôli pitiu alkoholu. Samozrejme, pečeň si môžete poškodiť aj pri úraze, ako hociktorý iný orgán.

Poškodenie pečene sa však zvyčajne udeje „pomalšou cestou“, teda keď dlhodobo niečo zanedbávate alebo ignorujete.

Toto sú najčastejšie príznaky chorej pečene:

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.

Najčastejšie ochorenia pečene

Hepatitída

Hepatitída je vírusová infekcia pečene. Vírus vyvolá zápal pečene, čo ohrozuje jej riadne fungovanie. Existuje 5 hlavných typov hepatitídy a všetky sú nákazlivé.

Liečba hepatitídy

Liečba infekčnej žltačky je skôr podporná. Doprajte si predovšetkým oddych, pokoj, diétu a dostatok vitamínov. A čo treba chápať pod „diétou“? Znamená to – žiadne dráždivé látky, tuky ani alkohol.

Potešujúcou správou je, že pred žltačkou typu A a B sa môžete chrániť očkovaním, či zvýšenou hygienou. Poraďte sa o očkovaní so svojím lekárom.

Fotka od …..

Tukové ochorenie pečene

Tento stav vzniká kvôli hromadeniu tukov v pečeni. Existujú 2 typy tukového ochorenia pečene, pričom oba môžu viesť k cirhóze a zlyhaniu pečene, ak ich nemáme pod kontrolou.

Prvý typ – alkoholové tukové ochorenie pečene (tzv. alkoholová choroba pečene) je vyvolané nadmerným pitím alkoholu. Druhý typ, nealkoholové tukové ochorenie pečene, zapríčiňujú hlavne lieky, chemikálie z prostredia, či celkovo zlá životospráva.

Autoimunitné ochorenia pečene

Sú to stavy, keď imunitný systém útočí na vlastné zdravé bunky pečene. Tieto „sabotážne“ procesy sú veľmi nebezpečné, ak nie sú pod kontrolou odborníka. Najznámejšia je autoimunitná hepatitída, ďalej primárna biliárna cirhóza, či primárna sklerotizujúca cholangitída.

Rakovina pečene

Najčastejšie ide o nádor, ktorý vznikne priamo v pečeni. Najbežnejším typom rakoviny pečene je hepatocelulárny karcinóm.

Ak sa nádor rozšíri do pečene z iného miesta, hovoríme o sekundárnej rakovine pečene (metastázach). K rozvoju rakoviny vedú aj iné ochorenia pečene, najmä neliečené.

Cirhóza pečene

Cirhóza vzniká kvôli zjazveniu tkaniva pečene. Je to výsledok chorôb a ďalších faktorov, vrátane pitia alkoholu, alebo užívania niektorých liekov. K cirhóze vedie aj cystická fibróza či syfilis (v pokročilých štádiách).

O pečeni je síce známe, že je to jediný orgán tela, ktorý sa dokáže „opraviť“ sám, no práve táto regenerácia prináša zjazvovanie tkaniva. Zároveň platí, že čím viac jaziev, tým pečeň horšie funguje.

V počiatočných štádiách je cirhóza ešte liečiteľná, keď odstránime základnú príčinu. Ak sa toto nepodarí alebo neuskutoční, hrozia vážne komplikácie, dokonca smrť.

Zlyhanie pečene

Chronické zlyhanie nastane, keď je poškodená významná časť pečene, a preto orgán nemôže správne fungovať. Zvyčajne to súvisí priamo s ochorením pečene.

Zlyhanie pečene vyžaduje okamžitý lekársky zásah. Spočiatku nemusíte mať žiadne príznaky, no postupne si všimnete:

Existuje aj náhle zlyhanie pečene. Vtedy je to reakcia na predávkovanie alebo otravu. 

Zdroj: Adobe Stock

Geneticky podmienené ochorenia pečene

Žiaľ, po rodičoch môžete zdediť aj rôzne ochorenia, napríklad pečene. 

Nedostatok alfa-1 antitrypsínu (AT). Je to bielkovina, ktorá vzniká v pečeni. Bielkovina zabraňuje štiepeniu enzýmov v tele, no keď jej je málo, výsledkom je ochorenie pečene, resp. pľúc.

Hemochromatóza. Ide o stav, keď si telo ukladá viac železa, ako potrebuje. Železo sa hromadí v orgánoch, vrátane pečene. Po dlhšom čase, ak sa stav nerieši (alebo o ňom neviete), dochádza k poškodeniu pečene.

Wilsonova choroba – pečeň absorbuje meď, namiesto toho, aby ju uvoľňovala do žlčových ciest. Ak je medi v pečeni priveľa, dostáva sa krvou do ďalších častí tela, ktoré môže poškodiť (napríklad mozog).

Ak užívate voľnopredajné lieky, informujte o tom svojho lekára. Niektoré lieky pečeň nemá „rada“.

Najlepšou ochranou je prevencia

Ako môžete podporiť zdravie svojej pečene? Udržujte si primeranú hmotnosť, pite veľa čistej vody, jedzte dostatok vlákniny, nezabúdajte na vitamín B a dôkladnú hygienu. Na druhej strane – obmedzte alkohol, cukry, živočíšne tuky a soľ.

Neoddeliteľnou súčasťou prevencie sú aj pravidelné kontroly u praktického lekára. Vedzte, že už pri zbežnej prehliadke sa dá zistiť, že vaša pečeň nefunguje tak, ako by mala.

Neberte preventívne vyšetrenia ako povinnosť, ale skôr ako najlacnejší dozor nad vlastným zdravím. Okrem toho, ak ste poistení v  Union zdravotnej poisťovni, za preventívne prehliadky získavate odmenu.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://www.healthline.com/health/liver-diseases#outlook

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/liver-problems/symptoms-causes/syc-20374502

https://www.webmd.com/hepatitis/liver-and-hepatic-diseases

https://www.webmd.com/hepatitis/ss/slideshow-best-and-worst-foods-for-your-liver

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.