Zdieľať

Ako sa preventívne chrániť pred onkologickými ochoreniami

Rakovina je ochorenie, s ktorým prišiel aspoň sprostredkovane do kontaktu asi každý. A niet divu, Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou mierou tejto zákernej choroby.

Rakovina je ochorenie, s ktorým prišiel aspoň sprostredkovane do kontaktu asi každý. A niet divu, Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou mierou tejto zákernej choroby a čísla zatiaľ vôbec neklesajú. Práve naopak. Dá sa však vôbec zabrániť jej vzniku? Čo môžeme urobiť preto, aby práve nás nepostihla? Pripravili sme si pre vás sedem rád, ako aktívne bojovať proti rakovine.

Rakovina je pravdepodobne najväčším strašiakom modernej doby, a to úplne oprávnene. Len na Slovensku evidujeme približne 270 prípadov rôznych foriem rakoviny na každých stotisíc obyvateľov. Tým sme si v rebríčku krajín s najvyššou mierou tohto zákerného ochorenia uzurpovali smutné 22. miesto z celého sveta. A ak by sme sa bavili len o mužoch, tak dokonca trináste.

Vedci sa zhodujú, že faktorov, ktoré vplývajú na jej vznik, je veľké množstvo – genetika, prostredie, ale aj životný štýl. A kým s genetikou toho veľa neurobíme, tak práve v oblasti životného štýlu vieme urobiť veľmi veľa. Veď podľa niektorých výskumov si až za 70 % prípadov rakoviny môžeme sami nevhodnými návykmi. Čo teda môžeme urobiť preto, aby sme sa rakovine vyhli?

Zdravý živtoný štýl

1. Nefajčite

Hneď prvá rada patrí do kategórie tých očividných pre všetkých, ktorí niekedy držali v ruke krabičku cigariet s ich výraznými upozorneniami. Áno, či sa nám to páči alebo nie, najrozšírenejším typom rakoviny je rakovina pľúc, ktorá je takmer vo všetkých prípadoch spôsobená fajčením. Pozor si treba dávať aj na sekundárne fajčenie, ktoré je rovnako nebezpečné.

2. Aktívne športujte a sledujte si váhu

O tom, že šport má pozitívny dopad na fyzickú kondíciu človeka, asi nikto nepochybuje (šach a fandenie z gauča sa ale neráta). Výskumy však stále znova a znova dokazujú, že obezita prudko zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Takže sledovať si váhu je fajn nielen kvôli kardiovaskulárnym chorobám, cukrovke a množstvu iných chorôb, ale aj kvôli rakovine. Telo sa vám za pravidelné športovanie poďakuje lepšou imunitou, dávkou endorfínov a obdivnými pohľadmi opačného pohlavia.

Ranný beh

3. Dodržujte zdravú životosprávu

Tretí bod úzko súvisí s druhým a v dobe všakovakých diét je dobré pamätať aj na to, že chudý nemusí nutne znamenať zdravý. Vaša životospráva by preto mala v prvom rade zahŕňať dostatok ovocia a zeleniny.   Vyhýbať by ste sa mali „obvyklým podozrivým“, medzi ktorými je na prvom mieste údené mäso a rôzne spracované mäsové výrobky. V boji proti rakovine je dobré myslieť aj na to, že pitie alkoholu by ste tiež mali držať na uzde a výpočet by mohol pokračovať, ale tu sa stačí držať jednoduchého pravidla – všetko s mierou.

4. Ochraňujte svoju pokožku pred slnkom

Aj s touto radou ste sa už pravdepodobne stretli. A napriek tomu ju tisíce a tisíce ľudí nerešpektujú. Nikdy nezabúdajte, že opaľovací krém vás má v prvom rade ochrániť pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia a neberte ho ako nepriateľa vášho bronzového opálenia. To vám zmizne do týždňa, ale prípadný melanóm vám vydrží až nepríjemne dlho. Takže opaľovacím krémom nikdy nešetrite a často obnovujte natretie. Vyhýbajte sa najostrejšiemu slnku a využívajte tieň vždy, keď je to možné. A všimnite si, že v naozaj horúcich krajinách nosia kraťasy a tričko len turisti. Domáci uprednostňujú dlhé, voľné a vzdušné oblečenie. Dobre vedia prečo.

Ochrana pred slnkom

5. Dajte sa zaočkovať

Možno to nie je na prvý pohľad očividné, ale proti niektorým formám rakoviny vás dokáže účinne ochrániť očkovanie. Nie, proti samotnej rakovine sa síce očkovať zatiaľ nedá, ale dá sa očkovať proti vírusom, ktoré sú často príčinou jej vzniku. Ide v prvom rade o očkovanie proti ľudskému papilovírusu  (známemu aj pod skratkou HPV), ktorý spôsobuje vznik rakoviny krčku maternice a potom očkovanie proti hepatitíde B, ktorá je často príčinou rakoviny pečene. Obidve tieto očkovania nájdete aj vo výhodách poisťovne Union, pozrite si, kedy a ako je vhodné očkovať.

6. Absolvujte pravidelne preventívne prehliadky

A na záver rada, ktorá vám pomôže úplne najviac. Nezanedbávajte preventívne prehliadky. Lebo ak existuje choroba, pri ktorej je mimoriadne dôležité jej skoré podchytenie, potom je to rozhodne rakovina. Práve včasnosť jej diagnostiky často rozhoduje o tom, aká vysoká je šanca na vyliečenie. Aj preto poisťovňa Union zaviedla program odmeňovania za prevenciu. Stačí, ak klient Unionu absolvuje odporúčané preventívne prehliadky v stanovených intervaloch a automaticky má nárok na odmenu. Prečítajte si o tomto unikátnom programe.

Napriek medicínskym pokrokom je rakovina stále druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Jej liečba stojí postihnutých nielen obrovské množstvo síl, no i nemalé sumy peňazí. Union poisťovňa vám preto ako prvá na Slovensku prináša možnosť poistenia onkologickej choroby, ktoré vám v prípade najhoršieho pomôže zvládnuť nepriaznivý finančný dopad, ktorý je, bohužiaľ, často s dlhodobou liečbou spojený.

Financie môžete použiť na čokoľvek, čo nie je hradené z verejného zdravotného poistenia. Napríklad splátky hypotekárneho a spotrebného úveru, rekonvalescenčný pobyt pri mori alebo akékoľvek výdavky spojené s plnohodnotným životom počas boja s rakovinou. Poistenci Union zdravotnej poisťovne majú 20% zľavu na poistenie onkologických chorôb a mnoho ďalších výhod.

Union zdravotná poisťovňa svojim poistencom prináša nadštandardné výhody v rôznych zdravotníckych zariadeniach a množstvo benefitov. 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.