Zdieľať

Kríza stredného veku: 9 tipov ako ju zvládnuť

príznaky krízy stredného veku
Kríza stredného veku je témou mnohých vtipov a groteskných situácií, avšak, ak vás naplno zasiahne, nie je to veľmi zábavné.
príznaky krízy stredného veku
V článku si prečítate:

Čo je to kríza stredného veku?

Psychologická obec definuje krízu stredného veku ako „obdobie emocionálneho nepokoja v strednom veku charakterizované silnou túžbou po zmene“. Laicky hovoríme o rokoch, keď si uvedomíme, že mladosť už máme za sebou.

Pojem kríza stredného veku odráža negatívne aspekty zmeny – prechodu do zrelého, respektíve vyššieho veku. Súčasťou tohto obdobia je často pátranie po vlastnej identite, ale tiež syndróm prázdneho hniezda, pretože deti odchádzajú z domu a budujú si vlastné zázemie.

Pozitívnou správou je, že existujú spôsoby, ako sa s týmto obdobím vyrovnať bez problémov. Kríza stredného veku nakoniec vôbec nemusí byť krízou.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Čo je to stredný vek?

Psychológovia definujú stredný vek medzi 30. a 70. rokom, s jadrom medzi 40. až 60. rokom života. Štúdie naznačujú, že kríza stredného veku vrcholí vo veku priemerne 47,2 roka.

Môže ju spustiť významná životná udalosť – často taká, ktorá vám pripomína vek a hovorí, že to najlepšie už máte za sebou alebo že čas vášho života sa kráti. Hlavné príčiny súvisia s jednou alebo viacerými z týchto šiestich životných zmien:

Stredný vek vás núti zamyslieť sa nad tým, čo ste v živote dosiahli a najmä čo ste ešte nedokázali. Môžete sa cítiť sklamaní a plní ľútosti. Mnohí sa preto snažia dramaticky zmeniť svoj život, aby získali späť mladosť alebo pocit naplnenia.

Príznaky krízy stredného veku

Keďže kríza stredného veku môže ľudí ovplyvniť rôznymi spôsobmi, neexistujú jednoznačné príznaky. Časté sú však dramatické zmeny vo zvykoch, zmeny nálady – pocity hnevu, úzkosť, emocionálne výbuchy alebo impulzívne rozhodovanie sa a riskovanie.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia. 

Ako prejsť krízou stredného veku bez zranení

Našťastie je mnoho ľudí, ktorí sa cítia podobne ako vy alebo týmto obdobím už prešli. Rovnako existujú metódy, ktoré vám pomôžu toto nepríjemné obdobie zvládnuť.

1. Nenechávajte si obavy pre seba
Nepotláčajte svoje pocity. Zverte sa niekomu, komu dôverujete – priateľovi či priateľke, rodine alebo terapeutovi či terapeutke.
Pozor na pesimizmus, beznádej, ktoré môžu vyústiť až do samovražedných myšlienok – sú to príznaky depresie, ktorú treba riešiť odborne.

2. Píšte si denník
Aj keď to môže vyzerať ako zbytočnosť, písanie si denníka vám pomôže pochopiť svoje myšlienky, pocity a stresy, s ktorými sa stretávate v osobnom i pracovnom živote.

3. Preformulujte svoju situáciu
V strednom veku majú mnohí tendenciu pozerať sa späť na svoju mladosť ako na staré dobré časy a zabúdajú na výzvy a ťažkosti, ktoré vtedy museli riešiť. Pozrite sa na to z inej strany – starnutie má veľa pozitív: zázemie, múdrosť, skúsenosti a bezpečnosť. Uvažujte racionálne a zamerajte sa na to, čo chcete dosiahnuť, nie na to, čo ste stratili.

4. Urobte si životný audit
Nemeňte nič na svojom živote bez rozmyslu. Dramatické rázne zmeny prenechajte ľuďom v adolescentnom veku. Dobre si premyslite, čo vo vašom živote funguje a čo nie, a prehodnoťte svoje hodnoty. Neposudzujte svoju situáciu podľa očakávaní druhých ani sa neporovnávajte s inými ľuďmi.

5. Stanovte si nové ciele
Je logické, že s postupujúcimi rokmi nemusia už byť ani ciele z mladosti relevantné. Ak sa vám niektoré nepodarilo splniť, prispôsobte ich aktuálnemu obdobiu. Vždy sa môžete naučiť novú zručnosť, zapojiť do charitatívnej alebo komunitnej práce.

6. Nepredpokladajte, že každý kašeľ je rakovina pľúc
Je pravdou, že čím viac rokov máte, tým viac rastie riziko rôznych ochorení, ale nehľadajte lekársku pomoc pri akomkoľvek príznaku, ktorý netrvá viac ako 12 hodín. Samozrejme, nie je vhodné zanedbávať preventívnu starostlivosť, ale ani sa obávať, že každý kašeľ je hneď rakovina.

7. Stretávajte sa s rovesníkmi
Debaty s mladšími ľuďmi už nebudú pre vás také príjemné ako kedysi. Obklopte sa rovesníkmi, rovesníčkami a verte, že aj s nimi môže byť zábava. Pomôžu vám zbaviť sa problémov so starnutím, zmenou vzhľadu, ale aj s citovými peripetiami.

8. Neriešte krízu stredného veku nákupom drahých hračiek
Muži aj ženy, ktorých trápi starnutie, sa často odmeňujú drahými vecami, aby zabudli na základný problém. Lepším riešením je pokúsiť sa prijať vlastné starnutie a odmeniť sa napríklad zvýšenou starostlivosťou o vlastné duševné aj fyzické zdravie.

9. Urobte si čas ísť von
Isteže, všetci máme toho veľa, ale prechádzka nikdy nezaškodí. Ak sa dá, vyberte sa von s priateľmi či partnerom/partnerkou aspoň raz týždenne. Priateľstvo, zmena prostredia, príroda sú najlepšími spoločníkmi pri obavách a neistote.

Zdroj: Adobe Stock

Kríza stredného veku je často zjednodušovaný a zosmiešňovaný termín, ktorý opisuje premeny identity a sebavedomia vo veku po štyridsiatke. Ovplyvňuje mužov aj ženy.
Prekonať toto obdobie v psychickom aj fyzickom zdraví vám pomôže debata s inými rovesníkmi, terapeut, racionálne myslenie a nasmerovanie sa na nové ciele.

Zistíte, že kríza stredného veku vôbec nemusí byť „kríza“, ale príležitosť na významnú zmenu k lepšiemu.

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje: mindtools.com, elpguide.org, theguardian.com, healthline.com 

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.