Zdieľať

Čo je úzkosť a čo na úzkosť prirodzene zaberá?

tipy na prekonanie úzkosti
Určitá miera úzkosti je bežnou súčasťou života. Vzniká preto, aby nás upozornila na nebezpečenstvo, motivovala nás zostať v strehu a tiež nám pomáhala vypočítať hroziace riziká. Avšak v dnešnom uponáhľanom svete sa z tohto dobrého sluhu stáva zlý pán.
tipy na prekonanie úzkosti
V článku si prečítate:

Keď vás úzkosť kvári každodenne, môže vás doslova prevalcovať. Už pri prvých náznakoch treba konať a vytrhnúť jej z rúk opraty. 

Mieru úzkosti, ktorú prežívate denne, dokážete ovplyvniť zmenami životného štýlu: viac spánku, respektíve kvalitnejší spánok, obmedzenie kofeínu, alkoholu, meditácia, prechádzky v prírode a vyvážená strava.

Ak tieto zmeny nepomáhajú alebo sa na ne cítite slabí, nápomocné môže byť psychoterapeutické poradenstvo, ktoré vám poskytne viac usmernení o možnostiach liečby pretrvávajúcej úzkosti.

Čo je úzkosť?

Úzkosť je prirodzená reakcia organizmu na stres. V podstate ide o pocit strachu alebo obáv, ktorý môže byť spôsobený kombináciou faktorov – od genetiky cez životné prostredie až po mozgové chemikálie.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Bežné príznaky úzkosti:

Prejavy úzkosti sa však môžu individuálne líšiť. Niekto pri úzkosti pociťuje chvenie žalúdka, iný má záchvaty paniky, nočné mory alebo frustrujúce myšlienky.

Psychiatrická obec rozlišuje podľa príznakov viaceré typy úzkostných porúch, najmä:

Ako sa dá úzkosť liečiť?

Rôznymi spôsobmi, pričom najbežnejšou metódou je kognitívno-behaviorálna terapia. Ponúka nástroje na zvládnutie úzkosti.

V prípade náročnejšej úzkostnej poruchy vám môže psychiater či psychiatrička predpísať liečbu (antidepresíva a sedatíva) na vyváženie chémie mozgu a zabránenie ďalším epizódam úzkosti. Pomáhajú odvrátiť najzávažnejšie príznaky.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia. 

Tipy na zvládnutie úzkosti

Ak nemáte úzkosti až také silné, že by potrebovali odbornú pomoc, ponúkame vám niekoľko tipov, ako zvládnuť prejavy úzkosti:

 

1. Zostaňte aktívni

Pravidelné cvičenie je dobré nielen pre fyzické zdravie. Je tiež obrovskou pomocou pre vašu psychiku, teda pre vaše duševné zdravie.


Štúdia z roku 2013 ukázala, že ľudia s úzkostnými poruchami, ktorí sú fyzicky aktívni, majú vyšší stupeň ochrany pred vznikom príznakov. Je to tak z viacerých dôvodov. Pri pohybe alebo cvičení sa menej sústredíte na veci, ktoré vás znepokojujú.

Zvýšenie srdcovej frekvencie zase zmení chémiu mozgu – podporí tvorbu neurochemikálií proti úzkosti (sérotonín, kyselina gama-aminomaslová (GABA), neurotrofický faktor odvodený z mozgu (BDNF), endokanabinoidy).

 

2. Vyhnite sa alkoholu

Nejeden človek sa snaží zahnať úzkosť jedným pohárikom či dokonca viacerými. Keďže alkohol spočiatku funguje ako sedatívum, môže sa to zdať dobrým riešením. Opak je však pravdou.

Výskumy potvrdzujú súvislosť medzi úzkosťou a konzumáciou alkoholu, dokonca neraz sa úzkostné poruchy a alkoholizmus vyskytujú ruka v ruke. Zníženie príjmu alkoholu môže zmierniť úzkosť aj depresiu.

Čo vyvoláva nadmerné pitie alkoholu v mozgu? Narúša rovnováhu neurotransmiterov, ktoré súvisia s duševným zdravím aj náladou a vznikajú príznaky úzkosti. Alkohol tiež narúša prirodzenú schopnosť tela spať.

3. Fajčenie zhoršuje úzkosť

Fajčiari a fajčiarky v stresujúcich obdobiach často siahnu po cigarete. Ani to nie je riešenie. Výskumy ukazujú, že čím skôr začnete fajčiť, tým je vyššie riziko, že sa u vás neskôr rozvinie úzkostná porucha. Nikotín a chemikálie v cigaretovom dyme menia dráhy v mozgu súvisiace s úzkosťou.

4. Obmedzte príjem kofeínu

Ak máte chronickú úzkosť, mali by ste sa kofeínu vyhýbať. Prečo? Pretože tento životobudič môže spôsobiť nervozitu a podráždenosť.

Výskum potvrdil, že kofeín môže zapríčiniť alebo zhoršiť úzkostné poruchy. U ľudí s panickou poruchou môže byť vyvolávačom záchvatu paniky.

Zdroj: Adobe Stock

5. Doprajte si kvalitný spánok

Spánok je mimoriadne dôležitým faktorom dobrého duševného zdravia. Ako ho zlepšiť?

 

6. Meditujte a cvičte si všímavosť

Hlavným cieľom meditácie je plné uvedomenie si prítomného okamihu. Zahŕňa všímanie si všetkých myšlienok, ktoré máte v hlave, bez toho, aby ste ich potláčali či odsudzovali.

Vďaka meditácii sa dostanete do stavu pokoja a naučíte sa vedome tolerovať všetky myšlienky a pocity, aké máte. Je známe, že meditácia zmierňuje stres a úzkosť – už 30 minút meditácie denne zmierňuje niektoré príznaky úzkosti a pôsobí ako antidepresívum.

7. Dbajte na vyváženú stravu

Nízka hladina cukru v krvi, dehydratácia alebo chemikálie v spracovaných potravinách vyvolávajú u niektorých ľudí zmeny nálady. Strava s vysokým obsahom cukru môže ovplyvniť aj temperament.

Všimnite si, či sa vaša úzkosť po jedle zhorší. Ak áno, skontrolujte svoje stravovacie návyky. Doprajte si veľa tekutín, vynechajte spracované potraviny a jedzte vyváženú stravu bohatú na komplexné sacharidy, ovocie, zeleninu a chudé bielkoviny.

8. Cvičte hlboké dýchanie

Možno ste si všimli, že pri stavoch úzkosti dýchate plytko a rýchlo. Výsledkom je zvýšená srdcová frekvencia, závraty, točenie hlavy alebo dokonca záchvat paniky.

Hlboké dychové cvičenia zahŕňajú zámerné pomalé, rovnomerné a hlboké dýchanie, preto pomáhajú znížiť úzkosť.

9. Vyskúšajte aromoterapiu

Aromaterapiu ľudia poznajú už tisíce rokov. Esenciálne oleje z prírodných rastlinných extraktov môžete priamo inhalovať alebo pridať do teplého kúpeľa či difuzéra. Predpokladá sa, že úzkostné stavy zmierňujú oleje z bergamotu, levandule, šalvie, grapefruitu či esenciálny olej ylang ylang.

 

10. Pite čaj na upokojenie

Už naše prababičky vedeli, že šálka harmančekového čaju je fantastickým liekom na upokojenie napätých nervov a podporu spánku.

Štúdia z roku 2014 ukázala, že ľudia, ktorí užívali kapsuly harmančeka (220 mg až päťkrát denne), mali výrazne nižšie skóre príznakov úzkosti ako tí, ktorí dostávali placebo. Iná štúdia priniesla zistenie, že výťažok z harmančeka pomáha zaspať potkanom s narušeným spánkom.

Vedci sa domnievajú, že tento čaj funguje ako benzodiazepín – viaže sa na benzodiazepínové receptory a má hypnotickú aktivitu podobnú benzodiazepínom.

Pozor, domáce prostriedky môžu síce pomôcť zmierniť úzkosť, ale nenahrádzajú odbornú pomoc.

Úzkostné stavy často vyžadujú liečbu, ktorú netreba podceňovať. Neváhajte sa o svojich problémoch porozprávať s lekárom či lekárkou alebo vyhľadať terapeutickú pomoc a situáciu včas riešiť, aby neprešla do ešte vážnejších stavov.

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje: healthline.com, sciencedaily.com, stress.org

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.