Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Pitie alkoholu ako duševná pasca: Láka, ale nefunguje!

žena s fľašou vína
Zdravie, duševná pohoda aj radosť zo života sú výsledkom kombinácie mnohých faktorov. Niektoré z nich sa kontrolovať nedajú, iné závisia od rozhodovania a konania človeka.
žena s fľašou vína
V článku sa dočítate

Súčasná situácia už viac ako ročnej pandémie COVID-19, ktorá zmenila ľudské životy a dni na sústavu nepredvídateľných okolností, je pre duševné zdravie veľkou výzvou.

Z už zabehaných koľají každodennej rutiny sme museli vystúpiť a začať sa deň po dni orientovať podľa nových a nových signálov.

Takáto každodenná neistota môže byť veľmi vyčerpávajúca. To sa odráža aj v náraste depresií a úzkosti u mnohých ľudí. V tom lepšom prípade vyhľadáme profesionálnu pomoc.

Rovnako, ako keď ideme k lekárovi so zlomenou rukou, vyberme sa k odborníkovi so zlomenou dušou. Poradovníky k psychológom sú však dlhšie a dlhšie a okamžitá pomoc sa môže javiť ako nedostupná a neraz aj finančne náročná.

Rastie počet depresií, úzkostí, alkohol pijú ľudia častejšie

Žiaľ, v tomto období rastie nielen množstvo depresií a úzkostí, ale tiež častejšie pijeme alkohol. Alkohol je zákerná látka. Kultúrne a spoločensky akceptovaná, dokonca oslavovaná, no po chemickej a fyziologickej stránke jednoznačne jedovatá a vyvolávajúca závislosť.

Pitie alkoholu ako chvíľkové zabudnutie alebo ničivá pasca?

Alkohol je často vnímaný ako kúra na riešenie problémov. Poskytne nám chvíľkové zabudnutie, no jeho efekt môžeme prirovnať k mäsožravej rastline.

Tá priláka sladkým nektárom hmyz, ktorý ani nezaregistruje, že sa pomaly, pekne postupne skĺzava dole do pasce. Odkiaľ už potom nevie vyliezť či vyletieť.

Čo znamená táto pasca, ak holdujete alkoholu? Je to stav, keď ste kvôli alkoholu schopní obetovať aj  to, čo vo vašom živote ešte funguje alebo čo si vysoko vážite. Dobré vzťahy, rodinnú pohodu, kvalitné výkony v zamestnaní a tiež svoje koníčky.

Alkohol a depresia – aká je pravda o tejto kombinácii?

Rozpúšťa  prirodzené mechanizmy na riešenie problémov. Tým pádom sú odsúvané a hromadené na jednej kope – čo je samo osebe veľmi stresujúca skutočnosť. Aké sú dôsledky takéhoto kvázi riešenia, teda kopenia problémov?
Kombinácia alkohol a depresia prináša viac stresu, neraz zhoršené rodinné pomery alebo vzťahy na pracovisku, nabúrané sebavedomie a sebaúcta. A pravdaže aj zdravie.

Už iba samotný fakt, že alkohol má negatívny vplyv na kvalitu spánku, je veľmi podstatný pre našu psychickú pohodu. Tá sa do veľkej miery odvíja práve od toho, ako spíme. Alkohol je tiež rizikovým faktorom vzniku rakoviny, ochorení srdca a ciev, tráviacich problémov.

Najnovšie sa ukazuje, že alkohol je jedným z vinníkov ťažkého priebehu covidu. Je to preto, že oslabuje imunitu, napáda pľúca a vyvoláva alebo zhoršuje depresie a úzkosti.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.

Pociťujete po alkohole úľavu a zabúdate na psychické problémy?

Ak po vypití alkoholu cítite úľavu, je to len dôsledok jeho predošlej konzumácie. Znamenie, že váš organizmus si buduje závislosť na alkohole a vyslovene ho žiada.

Keď si telo svoju dávku alkoholu „nevydupe“, pocítite fyzickú nevoľnosť. Tá prejde, keď si dáte viac alkoholu. Tento začarovaný kruh sa, našťastie, dá prerušiť a je to nevyhnutné.
Krátkodobý diskomfort stojí za dlhodobú slobodu, ktorú nadobudnete, keď urobíte prvý krok.

Jedným z bonusov tohto rozhodnutia sú aj ušetrené peniaze, ktoré budú osožnejšie pri kúpe niečoho zdravého, nejakej dobrej knihy alebo zážitkovej akcie.

Najväčšou výhrou je spoznanie seba samého

Najväčšou výhrou pri odvykaní od alkoholu je poznanie samého seba. Pri alkohole niečo také nie je možné. Prečo? Pitím alkoholu sa blokuje pozornosť k vlastným pocitom a prežívaniam, a tak sa oberáme o šancu na sebapoznanie, prekonanie blokov, komplexov či tráum, ktoré si človek so sebou nesie.

Nanešťastie sa v školách neučí, ako sa vyrovnať so smútkom, hnevom, strachom, alebo dokonca aj s veľkým šťastím.

Veľa ľudí je stále vychovávaných v tom, že  plač je len pre citlivky, že strach je len pre slabých a že prejavenie lásky či radosti je bláznovstvo.
Všetky tieto pocity sú potláčané tak dlho, až sa stávajú nezrozumiteľnými.

Keď však človek nerozumie samému sebe, nerozumie ani  ľuďom okolo seba. Tak sa stráca to najcennejšie – citové prepojenie a porozumenie životu druhých.

Keď načriete do vlastných emócií, namiesto do krčahu vína, naučíte sa riešiť strachy, obavy a radosti, osobnostne rásť. Okolo vás automaticky vznikne prostredie istoty a dôvery.

Zdroj: Adobe Stock

Je náročné prestať piť alkohol?

Pýtate sa sami seba, ako prestať piť? Môže to byť náročné, ale aj jednoduché. Závisí to od toho, ako alkohol chápete a akú dôležitosť mu vo svojom živote pripisujete.

V každom prípade je dobré si uvedomiť, že alkohol ani zďaleka nie je ten zázračný nápoj, o ktorého účinkoch všade počúvate.

Molekula etanolu, ktorým alkohol je, nespúšťa žiadny vnútorný mechanizmus produkcie vtipov, ani skrytý tanečný talent.

To všetko je vo vás a môže sa to prejaviť, kedy len chcete, bez akéhokoľvek alkoholového spúšťača.

Zdroj: Adobe Stock

Ako sa dá odvyknúť od alkoholu?

Od alkoholu sa dá odvyknúť vytváraním zážitkov bez alkoholu. Ak hocikto strávil celý svoj „dospelácky“ život v presvedčení, že oslavovať či smútiť, sa dá len za prítomnosti alkoholu, je normálne, že si to inak ani nevie predstaviť. Preto je dôležité vyskúšať to.

Ďalšie tipy, ktoré vám pomôžu:

Nikdy to však nie je iba o alkohole

Ak chceme alkoholu povedať nie a cítiť sa dobre, byť zdraví a plní energie, musíte pracovať aj na svojich emóciách a venovať im čas.

Napríklad – ak sa v piatok večer po ťažkom týždni v robote necítite vo vlastnej koži, prečo to tak je? Máte radi svoju prácu? Robíte, čo vás baví? Vychádzate s kolegami? Cítite sa previnilo, pretože nevládzete tráviť čas so svojimi deťmi?

Všetky psychické problémy sa dajú vyriešiť, ak z tejto rovnice vymažete alkohol. Vaša psychická pohoda bude na vedomej úrovni, teda ju dokážete ovplyvniť a bude udržateľná – prirodzená a dlhodobá.

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť na témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Kristína Šperková

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Kristína Šperková, odborníčka na prevenciu, alkoholovú a drogovú politiku s viac ako 15-ročnou praxou, prezidentka medzinárodnej organizácie Movendi International a predsedníčka OZ Movendi SK. ployment.gov.sk, slovensko.sk

Zdroje:

https://dusevnezdravie.sk/library/alkoholizmus/ 
https://dennikn.sk/2280867/su-u-rodicov-bez-penazi-a-kamaratov-patina-vysokoskolakov-trpi-depresiou-rizikovo-pije-skoro-stvrtina/?ref=list
https://www.bmj.com/content/351/bmj.h4238
https://www.euro.who.int/en/health-topics/health-policy/pages/news/news/2021/02/world-cancer-day-know-the-facts-tobacco-and-alcohol-both-cause-cancer
https://alcoholchange.org.uk/blog/2020/alcohol-and-sleep

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.