Atoms/icons/24/grey/info-24

V sobotu 30. septembra máme pre vás otvorené pobočky v Bratislave v čase od 8:00 do 20:00 hod; ostatné pobočky v čase od 8:00 do 14:00 hod. Príďte sa prepoistiť osobne alebo volajte callcentrum v čase od 8:00 do 13:00 hod. 

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Úzkostné stavy sprevádzané drogami a alkoholom

návykové látky a úzkosť
Duševné problémy a duševné poruchy sa veľmi často prelínajú so závislosťami, a teda s užívaním návykových látok. Odborná verejnosť hovorí o dvojitej diagnóze, avšak mnohí z týchto pacientov sa liečia len na jeden problém. Niektorí dokonca nedostávajú žiadnu liečbu, pretože odmietajú odbornú pomoc, čím sa ich psychický stav ešte viac zhoršuje.
návykové látky a úzkosť
V článku si prečítate:

U mnohých ľudí sa spolu so závislosťou rozvíja aj iný problém duševného zdravia. V niektorých prípadoch sú prvotným problémom úzkosti, panické stavy, depresie a pacient hľadá pomoc v alkohole či drogách, čím sa situácia skomplikuje. Inokedy závislosť podporuje vznik ďalších psychických problémov. Aj keď ani jeden stav v skutočnosti nevyvoláva ten druhý, často existujú spolu. A čo viac, navzájom sa ovplyvňujú a môžu zhoršiť príznaky psychickej nepohody.

 

Návykové látky a duševné zdravie

Keď bojujete so závislosťou od alkoholu alebo od drog, váš mozog je natrvalo, teda chronicky prepojený s látkou, ktorú ste mu poskytovali. Toto napojenie v skutočnosti znamená, že váš mozog funguje inak ako predtým.

Človek, ktorý je závislý, má chronický problém, ktorý musí dlhodobo zvládať, ak sa chce zotaviť a uzdraviť. Podobne ako diabetik musí po celý život dodržiavať upravenú stravu a liečbu, tak aj alkoholik alebo narkoman potrebuje doživotnú abstinenciu, aby sa mohol vrátiť do bežného života. Samozrejme, preťať bludný kruh závislosti nie je jednoduché.

Ako súvisia alkohol a úzkostné stavy?

Výskumy ukázali, že v dôsledku užívania návykových látok dochádza k zmenám v tých istých oblastiach mozgu, ktoré súvisia aj s depresiou, úzkosťou, schizofréniou a bipolárnou poruchou.

Takže spojenie medzi závislosťou a inými duševnými chorobami nie je prekvapivé. Nemusí byť však priamočiare. Isté je, že niektoré problémy duševného zdravia zvyšujú riziko zneužívania návykových látok.

Inak povedané: ľudia s určitými psychickými problémami častejšie vyhľadávajú alkohol alebo drogy, aby sa vyrovnali s duševným trápením a bolesťou.

 

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Prečo sa závislosť a duševná choroba vyskytujú súčasne?

Napriek tomu, že u mnohých pacientov sa kombinujú duševné problémy iného charakteru so závislosťami, neznamená to, že jedno nevyhnutne spôsobilo druhé. A to platí aj v prípade, ak sa závislosť objavila prvá.


Berte však do úvahy fakty, že:

  1. Zneužívanie drog môže zapríčiniť jeden alebo viacero príznakov inej duševnej choroby.
    Príkladom je u niektorých ľudí zvýšené riziko psychózy pri dlhodobom užívaní drog vrátane mäkkých.
  2. Pocity pri duševných poruchách môžu viesť k zneužívaniu drog alebo alkoholu. Prečo? Mnohí ľudia psychické problémy riešia v prvom rade „samoliečbou“, ktorá zahŕňa návykové látky. Zvyčajne ide len o krátkodobý pocit zlepšenia, ktorý, žiaľ, znamená v dlhodobom zmysle zhoršenie celkového psychického stavu.
    Napríklad v niektorých prípadoch môže nikotín v tabakových výrobkoch zmierniť určité príznaky schizofrénie.
  3. Existujú štúdie, ktoré potvrdzujú, že závislosti a duševné choroby sú spôsobené základnými danosťami mozgu, genetickými vplyvmi a/alebo traumou v ranom detstve. Genetika je zodpovedná zhruba za 40 až 60 závislostí v súvislosti s inými problémami.

Ďalším spoločným faktorom medzi problémami duševného zdravia a závislosťou je vek, v ktorom sa príznaky objavia. S alkoholom, cigaretami, ale aj drogami začínajú už čoraz mladší. Obdobie puberty je mimoriadne citlivé, pretože počas dospievania sa stále vyvíjajú (vrátane mozgu), dospievajú a rastú.

Napríklad: Tínedžeri sú náchylnejší riskovať a konať impulzívne. Toto správanie je medzi dospievajúcimi bežné, ale môže ovplyvniť riziko závislosti a iných duševných porúch.

Trauma a návykové látky

Prekonali ste ťažkú haváriu? Videli ste zomierať svojho blízkeho? Týrali vás v detstve? Všetky traumatizujúce situácie sa automaticky odzrkadlia aj na vašom zdraví. Po fyzickej stránke to znamená najmä zníženú imunitu. Po psychickej vysoké riziko problémov, ktoré súvisia s užívaním návykových látok.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia. 

Prečo je diagnostika náročná?

Ak vás trápia psychické problémy a zároveň ste sa stali otrokom závislosti, diagnostika nie je ľahká. Jedným z dôvodov sú rôznorodé príznaky, ktoré sa tiež môžu navzájom líšiť v závažnosti.

Práve preto sa neraz stane, že pacient či pacientka s dvojitou diagnózou dostane liečbu len na jednu poruchu, zatiaľ čo druhá zostáva neliečená. Nemálo pacientov však závislosť zatajuje, bagatelizuje a vzťah k návykovým látkam ospravedlňuje výhovorkami.

Viete, že...?

Liečiť treba oba stavy a naraz

Ak pociťujete duševné problémy a zároveň sa neviete vzdať návykových látok, potrebujete liečbu, ktorá rieši oba stavy súčasne. Vtedy hovoríme o celkovej alebo integrovanej liečbe. Tento spôsob umožňuje liečiť obe poruchy súčasne a znižuje náklady na liečbu. Včasná diagnostika a liečba oboch stavov znamená rýchlejšie zotavenie.

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje: 

rethink.org, verywellmind.com 

Martina Harsanyiova

Sme mocní
od východu po západ

Svojim blízkym zaistite super ochranu.
Super poistenie pre super rodiny.

Sme mocní
od východu po západ

Svojim blízkym zaistite super ochranu.
Super poistenie pre super rodiny.