Úzkostné stavy sprevádzané drogami a alkoholom

návykové látky a úzkosť
Duševné problémy a duševné poruchy sa veľmi často prelínajú so závislosťami, a teda s užívaním návykových látok. Odborná verejnosť hovorí o dvojitej diagnóze, avšak mnohí z týchto pacientov sa liečia len na jeden problém. Niektorí dokonca nedostávajú žiadnu liečbu, pretože odmietajú odbornú pomoc, čím sa ich psychický stav ešte viac zhoršuje.
návykové látky a úzkosť

U mnohých ľudí sa spolu so závislosťou rozvíja aj iný problém duševného zdravia. V niektorých prípadoch sú prvotným problémom úzkosti, panické stavy, depresie a pacient hľadá pomoc v alkohole či drogách, čím sa situácia skomplikuje. Inokedy závislosť podporuje vznik ďalších psychických problémov. Aj keď ani jeden stav v skutočnosti nevyvoláva ten druhý, často existujú spolu. A čo viac, navzájom sa ovplyvňujú a môžu zhoršiť príznaky psychickej nepohody.

Návykové látky a duševné zdravie

Keď bojujete so závislosťou od alkoholu alebo od drog, váš mozog je natrvalo, teda chronicky prepojený s látkou, ktorú ste mu poskytovali. Toto napojenie v skutočnosti znamená, že váš mozog funguje inak ako predtým.

Človek, ktorý je závislý, má chronický problém, ktorý musí dlhodobo zvládať, ak sa chce zotaviť a uzdraviť. Podobne ako diabetik musí po celý život dodržiavať upravenú stravu a liečbu, tak aj alkoholik alebo narkoman potrebuje doživotnú abstinenciu, aby sa mohol vrátiť do bežného života. Samozrejme, preťať bludný kruh závislosti nie je jednoduché.

Ako súvisia alkohol a úzkostné stavy?

Výskumy ukázali, že v dôsledku užívania návykových látok dochádza k zmenám v tých istých oblastiach mozgu, ktoré súvisia aj s depresiou, úzkosťou, schizofréniou a bipolárnou poruchou.

Takže spojenie medzi závislosťou a inými duševnými chorobami nie je prekvapivé. Nemusí byť však priamočiare. Isté je, že niektoré problémy duševného zdravia zvyšujú riziko zneužívania návykových látok.

Inak povedané: ľudia s určitými psychickými problémami častejšie vyhľadávajú alkohol alebo drogy, aby sa vyrovnali s duševným trápením a bolesťou.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Prečo sa závislosť a duševná choroba vyskytujú súčasne?

Napriek tomu, že u mnohých pacientov sa kombinujú duševné problémy iného charakteru so závislosťami, neznamená to, že jedno nevyhnutne spôsobilo druhé. A to platí aj v prípade, ak sa závislosť objavila prvá.

Berte však do úvahy fakty, že:

1. Zneužívanie drog môže zapríčiniť jeden alebo viacero príznakov inej duševnej choroby.
    Príkladom je u niektorých ľudí zvýšené riziko psychózy pri dlhodobom užívaní drog vrátane mäkkých.
  2. Pocity pri duševných poruchách môžu viesť k zneužívaniu drog alebo alkoholu. Prečo? Mnohí ľudia psychické problémy riešia v prvom rade „samoliečbou“, ktorá zahŕňa návykové látky. Zvyčajne ide len o krátkodobý pocit zlepšenia, ktorý, žiaľ, znamená v dlhodobom zmysle zhoršenie celkového psychického stavu.
    Napríklad v niektorých prípadoch môže nikotín v tabakových výrobkoch zmierniť určité príznaky schizofrénie.
  3. Existujú štúdie, ktoré potvrdzujú, že závislosti a duševné choroby sú spôsobené základnými danosťami mozgu, genetickými vplyvmi a/alebo traumou v ranom detstve. Genetika je zodpovedná zhruba za 40 až 60 závislostí v súvislosti s inými problémami.

Ďalším spoločným faktorom medzi problémami duševného zdravia a závislosťou je vek, v ktorom sa príznaky objavia. S alkoholom, cigaretami, ale aj drogami začínajú už čoraz mladší. Obdobie puberty je mimoriadne citlivé, pretože počas dospievania sa stále vyvíjajú (vrátane mozgu), dospievajú a rastú.

Napríklad: Tínedžeri sú náchylnejší riskovať a konať impulzívne. Toto správanie je medzi dospievajúcimi bežné, ale môže ovplyvniť riziko závislosti a iných duševných porúch.

Trauma a návykové látky

Prekonali ste ťažkú haváriu? Videli ste zomierať svojho blízkeho? Týrali vás v detstve? Všetky traumatizujúce situácie sa automaticky odzrkadlia aj na vašom zdraví. Po fyzickej stránke to znamená najmä zníženú imunitu. Po psychickej vysoké riziko problémov, ktoré súvisia s užívaním návykových látok.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia.

Prečo je diagnostika náročná?

Ak vás trápia psychické problémy a zároveň ste sa stali otrokom závislosti, diagnostika nie je ľahká. Jedným z dôvodov sú rôznorodé príznaky, ktoré sa tiež môžu navzájom líšiť v závažnosti.

Práve preto sa neraz stane, že pacient či pacientka s dvojitou diagnózou dostane liečbu len na jednu poruchu, zatiaľ čo druhá zostáva neliečená. Nemálo pacientov však závislosť zatajuje, bagatelizuje a vzťah k návykovým látkam ospravedlňuje výhovorkami.

Viete, že...?

Liečiť treba oba stavy a naraz

Ak pociťujete duševné problémy a zároveň sa neviete vzdať návykových látok, potrebujete liečbu, ktorá rieši oba stavy súčasne. Vtedy hovoríme o celkovej alebo integrovanej liečbe. Tento spôsob umožňuje liečiť obe poruchy súčasne a znižuje náklady na liečbu. Včasná diagnostika a liečba oboch stavov znamená rýchlejšie zotavenie.

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje:

rethink.org, verywellmind.com