Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Dentálna hygiena v tehotenstve

Dentalna hygiena v tehotenstve
Počas tehotenstva je okrem množstva iných povinností potrebné dbať aj o zdravie vašich zubov a nezabúdať na dentálnu hygienu.
Dentalna hygiena v tehotenstve
V článku si prečítate:

V momente, keď sa ako žena dozviete, že vo vašom tele rastie nový život, okrem radosti vám myseľ určite zaplavia rôzne otázky o tom, čo vás v priebehu tehotenstva čaká. Nachádzate množstvo informácií z rôznych zdrojov, pravdivé aj nepravdivé. Napríklad aj informácie o zuboch a ďasnách. Asi ste sa už stretli aj s takým názorom, že zuby sa matkám kazia kvôli odvádzaniu vápnika do materského mlieka a že teda „na vine“ sú ich deti. Je to však pravda?

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Problémy ústnej dutiny počas tehotenstva

Zubný kaz a zápal ďasien sú infekčne prenosné ochorenia, ktorými ako mamičky môžete nakaziť vaše deti.

Ak máte kazy alebo vám krvácajú ďasná a pri kŕmení vášho dieťatka olizujete lyžičku, cumlík či fľašu, alebo bozkávate vaše dieťatko na ústa, môžete na dieťatko preniesť baktérie. Tie potom priamo ovplyvňujú zloženie bakteriálnej flóry v ústach vášho dieťaťa.

Únava, zvracanie, zvýšená hladina estrogénov počas tehotenstva môže zapríčiniť chorobné zmeny, akými sú napríklad zápaly a bujnenie ďasien. Zápal môže byť spôsobený nedostatočnou hygienou, kazmi a zubným kameňom. Ďasná sú začervenané, opúchajú, sú citlivé a často sa k tomu pridružuje aj zápach z úst.

A ako je to teda s tým vápnikom?

Počas tehotenstva sa vám okrem iného mení aj vnímanie chutí, pričom častejšie než zvyčajne siahate po kyslých a sladkých potravinách. Sladkosti, sladené nápoje, ovocie, ale aj pečivo, chlieb a iné potraviny dodávajú energiu nielen vám, ale aj baktériám, z ktorých sa pri nedostatočnej ústnej hygiene tvorí na zuboch tuhý povlak. Baktérie premieňajú cukor prijatý zo stravy na kyseliny, ktoré naleptávajú a odvápňujú zubnú sklovinu.

Zdravie ústnej dutiny a návšteva dentálneho hygienika

Počas tehotenstva by ste mali navštíviť dentálneho hygienika minimálne dvakrát.

V prvom alebo druhom trimestri vám dentálny hygienik skontroluje ďasná a zuby, odstráni povlak a zubný kameň a ošetrí povrch zubov podľa potreby. Okrem ošetrenia vám poskytne aj informácie o správnej starostlivosti o ústnu dutinu, poradí s výberom zubnej kefky a iných pomôcok na čistenie zubov a medzizubných priestorov a taktiež vám odporučí správnu techniku čistenia. Navyše sa dozviete, aké dôležité je pre vás a pre vaše dieťatko zloženie potravy, pretože strava výrazne ovplyvňuje mineralizáciu a vývoj zubov.

V treťom trimestri vám dentálny hygienik znova skontroluje stav ústnej dutiny a podľa potreby ošetrí povrch zubov či odstráni zubný kameň. Okrem toho vám poskytne informácie, ako sa správne starať o ústnu dutinu vášho dieťatka v prvých mesiacoch po narodení.

Prečítajte si viac o dentálnej hygiene

Základom zdravého a šťastného úsmevu je predovšetkým prevencia, no potrebné je dbať aj na správne a pravidelné čistenie zubov.
Dentálna hygiena všeobecne Dentálna hygiena novorodenci Dentálna hygiena deti a tínedžeri

Adela Kumorová

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.