Dentálna hygiena v tehotenstve

Počas tehotenstva je okrem množstva iných povinností potrebné dbať aj o zdravie vašich zubov a nezabúdať na dentálnu hygienu
Dentalna hygiena v tehotenstve
Dentalna hygiena v tehotenstve
   

V momente, keď sa ako žena dozviete, že vo vašom tele rastie nový život, okrem radosti vám myseľ určite zaplavia rôzne otázky o tom, čo vás v priebehu tehotenstva čaká. Nachádzate množstvo informácií z rôznych zdrojov, pravdivé aj nepravdivé. Napríklad také informácie o zuboch a ďasnách. Asi ste sa už stretli aj s takým názorom, že zuby sa matkám kazia kvôli odvádzaniu vápnika do materského mlieka a že teda „na vine“ sú ich deti. Je to však pravda?


Problémy ústnej dutiny počas tehotenstva

Zubný kaz a zápal ďasien sú infekčné prenosné ochorenia, ktorými ako mamičky môžete nakaziť vaše deti.

Ak máte kazy alebo vám krvácajú ďasná a pri kŕmení vášho dieťatka olizujete lyžičku, cumlík či fľašu alebo bozkávate vaše dieťatko na ústa, môžete na dieťatko preniesť baktérie. Tieto potom priamo ovplyvňujú zloženie bakteriálnej flóry v ústach vášho dieťaťa.

Únava, zvracanie, zvýšená hladina estrogénov počas tehotenstva môže zapríčiniť chorobné zmeny, akými sú napríklad zápaly a bujnenie ďasien. Zápal môže byť spôsobený nedostatočnou hygienou, kazmi a zubným kameňom. Ďasná sú začervenané, opúchajú, sú citlivé a často sa k tomu pridružuje aj zápach z úst.

A ako je to teda s tým vápnikom?

Počas tehotenstva sa vám okrem iného mení aj vnímanie chutí, pričom častejšie než zvyčajne siahate po kyslých a sladkých potravinách. Sladkosti, sladené nápoje, ovocie, ale aj pečivo, chlieb a iné potraviny dodávajú energiu nielen vám, ale aj baktériám, z ktorých sa pri nedostatočnej ústnej hygiene tvorí na zuboch tuhý povlak. Baktérie premieňajú cukor prijatý zo stravy na kyseliny, ktoré naleptávajú a odvápňujú zubnú sklovinu.


Zdravie ústnej dutiny a návšteva dentálneho hygienika

Počas tehotenstva by ste mali navštíviť dentálneho hygienika minimálne dvakrát.

V prvom alebo druhom trimestri vám dentálny hygienik skontroluje ďasná a zuby, odstráni povlaky a zubný kameň a ošetrí povrch zubov podľa potreby. Okrem ošetrenia vám poskytne aj informácie o správnej starostlivosti o ústnu dutinu, poradí s výberom zubnej kefky a iných pomôcok na čistenie zubov a medzizubných priestorov a taktiež vám odporučí správnu techniku čistenia. Navyše sa dozviete, aké dôležité je pre vás a pre vaše dieťatko zloženie potravy, pretože strava výrazne ovplyvňuje mineralizáciu a vývoj zubov.

V treťom trimestri vám dentálny hygienik znova skontroluje stav ústnej dutiny a podľa potreby ošetrí povrch zubov či odstráni zubný kameň. Okrem toho vám poskytne informácie, ako sa správne starať o ústnu dutinu vášho dieťatka v prvých mesiacoch po narodení.

Prečítajte si viac o dentálnej hygiene

Základom zdravého a šťastného úsmevu je predovšetkým prevencia,
no potrebné je dbať aj na správne a pravidelné čistenie zubov.
Dentálna hygiena všeobecne Dentálna hygiena u novorodencov Dentálna hygiena u detí a tínedžerov
Doprajte si zdravý a šťastný úsmev s Union zdravotnou poisťovňou. Pre našich poistencov máme príspevok 100 EUR ročne na zuby, ktorý je možno využiť na dentálnu hygienu a iné bežné ošetrenia u zubára.
pomozeme vam s doplatkami u zubara

100 EUR na zuby ročne
každému poistencovi

Doprajte si zdravý a šťastný úsmev s Union zdravotnou poisťovňou. Pre našich poistencov máme príspevok 100 EUR ročne na zuby, ktorý je možno využiť na dentálnu hygienu a iné bežné ošetrenia u zubára.

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.

 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia