Atoms/icons/24/grey/info-24

….

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Dentálna hygiena detí a tínedžerov

Prehliadka u stomatologa
Deti na čistenie zubov často zabúdajú. Je preto dôležité hneď od začiatku vytvárať u detí správny postoj k dentálnej hygiene a umývaniu zubov.
Prehliadka u stomatologa
V článku si prečítate:

Výchova detí určite nie je jednoduchá, zvlášť keď chceme deti naučiť poriadku a určitým pravidlám akým je napríklad aj pravidelná ústna hygiena. Deti by sa najradšej stále len hrali a na nejaké pravidlá či čistenie zubov často popri tom zabúdajú. Preto je hlavne na rodičoch, aby dohliadali na čistenie ústnej dutiny a zubov svojich detí.

Rovnako dôležité je dávať pozor na vznik rôznych zlozvykov u detí, ako sú napríklad cmúľanie prstov, pier, jazyka, líc, rohov vankúšov a iných vecí, ktoré do úst nepatria. Aj takýmto spôsobom sa im do úst môžu dostať baktérie, ktoré potom negatívne ovplyvňujú ich ústnu dutinu.

Najlepšie je hneď od začiatku vytvárať u detí správny postoj k hygiene a využívať pri čistení zubov fluoridy, ktoré zvyšujú odolnosť zubnej skloviny. Fluoridy môžu byť vo forme fluoridových tabliet, soli, zubnej pasty alebo gélov. Výber vhodnej formy závisí od veku dieťaťa.

0
na zuby

Prispejeme vám až 300 € na zuby ročne –⁠ na ošetrenie u zubára, na dentálnu hygienu, zubné strojčeky a na inovatívne zubné kefky Oral-B iO či ďalšie produkty značky Oral-B.

Fluoridy pri čistení detských zúbkov

Správna starostlivosť o detské zuby je dôležitá už pri mliečnych zuboch. Zdravé mliečne zuby majú totiž vo vývoji sánky dieťaťa nezastupiteľnú úlohu. Držia miesto pre trvalé zuby a taktiež ovplyvňujú rast čeľuste a sánky.

Už pri mliečnych zuboch je nevyhnutný aj dostatočný prísun fluoridových iónov. Kombináciou vnútornej a vonkajšej fluoridácie môžeme znížiť kazovosť zubov až o 50 – 80 percent.

Vnútorná fluoridácia (napr. fluoridové tabletky) má význam len do veku 10 až 12 rokov dieťaťa, v období rastu zubov.

Vonkajšiu fluoridáciu, ktorá zahŕňa čistenie zubov vhodnou zubnou pastou a používanie ústnej vody s obsahom fluoridov (fluorid sodný, aminfluorid), je však potrebné vykonávať neustále.

Aminfluoridy

Fluoridy posilňujú sklovinu a chránia ju pred pôsobením baktérií. Viac ako 400 klinických štúdií potvrdilo, že fluoridy účinne bojujú proti zubnému kazu, obzvlášť ich organická forma – aminfluoridy.

Aminfluoridy spevňujú a remineralizujú zubnú sklovinu, čím zvyšujú jej odolnosť voči bakteriálnym kyselinám. Do zubnej skloviny sa ukladajú vo veľmi krátkom čase a na celom zubnom povrchu vytvárajú ochrannú vrstvu, ktorá dlhodobo ochraňuje zuby pred pôsobením baktérií zubného povlaku.

Vo Švajčiarsku a škandinávskych krajinách začali používať prípravky ústnej hygieny s aminfluoridom už pred štyridsiatimi rokmi. Systematickou fluoridáciou aminfluoridmi sa im niekoľkonásobne podarilo znížiť kazovosť zubov. Deti vo veku 10 až 12 rokov majú v týchto krajinách v priemere jeden zubný kaz. Na Slovensku je situácia horšia. Tu majú deti vo veku 12 rokov v priemere 6 až 8 kazov.

Pozor na obľúbené sladkosti

Väčšina detí a tínedžerov miluje sladkosti. Tak ako pri všetkom ostatnom, aj pri sladkostiach je však potrebné riadiť sa heslom „všetko s mierou“. Nadmerná konzumácia sladkostí môže totiž spôsobiť naleptanie a odvápnenie zubnej skloviny. Najväčšiu hrozbu predstavujú najmä cmúľacie cukríky, čokoláda a sladké nápoje. Cukor, na ktorý sa často zabúda, však v sebe ukrýva napríklad aj veľmi obľúbené jedlo – hranolčeky s kečupom. Konzumácia týchto jedál by sa teda mala u detí a tínedžerov obmedziť.  

Pravidelná starostlivosť o ústnu dutinu je tou najlepšou investíciou na prevenciu zubného kazu. Správnou a pravidelnou hygienou dokážeme nielenže ochrániť deti pred zubným kazom a bolesťou, ale aj ušetriť nemalé peniaze na ošetrenie u stomatológa.

Prečítajte si viac o dentálnej hygiene

Základom zdravého a šťastného úsmevu je predovšetkým prevencia,
no potrebné je dbať aj na správne a pravidelné čistenie zubov.
Dentálna hygiena všeobecne Dentálna hygiena u novorodencov Dentálna hygiena v tehotenstve

Adela Kumorová

AKTALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.