Zdieľať

Medzinárodný deň pôrodných asistentiek

medzinarodny den porodnych asistentiek

Mysleli ste si, že pôrodná asistentka je potrebná iba pri pôrode? Omyl, prácou pôrodnej asistentky je nielen pripraviť mamičku dostatočne včas na pôrod samotný, ale pomáhať aj po ňom a dopriať tak mamičkám zaslúženú odmenu, zdravé a usmievavé dieťatko. Čo všetko robí pôrodná asistentka a ako Union v tejto téme pomáha sa dozviete v článku.

medzinarodny den porodnych asistentiek

Kto je pôrodná asistentka a čo je jej poslaním?

Pôrodná asistentka je špecialistka s odborným vzdelaním a jej úlohou je poskytovanie zdravotníckej starostlivosti citlivým individuálnym prístupom, maximálnym rešpektom a úctou k žene, tehotnej, rodičke, mamičke v období šestonedelia a dieťatku, s uznaním, podporou ich práv a uspokojovaním osobitých potrieb.

Kvalita prípravy a nároky na povolanie pôrodnej asistentky sú na Slovensku na vysokej úrovni a podmienky získania licencie na výkon samostatnej praxe v tomto povolaní sú pomerne náročné. Od kvalifikvanej pôrodnej asistenky preto môžete očakávať profesionálny prístup a vynikajúce skúsenosti.

Čo všetko zahŕňa pôrodná asistencia?

Pôrodná asistencia je zdravotná starostlivosť, určená výhradne ženám počas tehotenstva, pri pôrode a aj po pôrode.
Starostlivosť je poskytovaná pôrodnými asistentkami a základná charakteristika pôrodnej asistencie je:

  • komplexná starostlivosť o mamičku a jej dieťatko pred pôrodom, ale aj po pôrode
  • zdravotná starostlivost pri gynekologických a pôrodníckych problémoch
  • poradenstvo a otázky týkajúce sa  plodnosti

Aký je význam pôrodnej asistencie?

Licencované  pôrodné  asistentky v rámci predpôrodej zdravotnej starostlivosti učia tehotnú ženu zvládať stres, pomáhajú znižovať úzkosť, zlepšovať rodinné vzťahy, zvyšujú jej sebavedomie, sebaistotu pred blížiacim sa pôrodom.  Pripravujú mamičku čakateľku na pôrod psychicky aj fyzicky.
V rámci popôrodnej zdravotnej starostlivosti pomáhajú s dojčením a zameriavajú sa aj na plánované rodičovstvo. Medzi činnosti, ktoré môže vykonávať pôrodná asistentka patrí aj zdravotná starostlivosť po gynekologických operačných zákrokoch.

 

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Ako prispevame my?

Union zdravotná poisťovňa pozná potreby tehotných žien a žien po gynekologických operáciach. Preto ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame mamičkám poisteným u nás aj zdravotnú starostlivosť poskytovanú licencovanou pôrodnou asistentkou.
Zoznam našich zazmluvnených pôrodných asistentiek a viac informácií o tomto benefite nájdete medzi našimi benefitmi

A to nie je všetko

Pre naše mamičky a ich bábätká sme pripravili balík výhod, ako napríklad knižka Naše dieťatko zdarma, príspevok na kurz plávania, alebo zľava na nákup v e-shope mimulo.sk.
Všetky výhody pre mamičky a bábätká nájdete na TU.

Martina Harsanyiova