Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Streptokokové infekcie počas tehotenstva. Ako sa streptokoky v tehotenstve prejavujú a liečia?

streptokoky počas tehotenstva
Streptokoky tvoria rôznorodú skupinu baktérií. Niektoré s nami žijú prakticky stále a neškodia nám, iné môžu byť nebezpečné. Jedným z nich je aj streptokok skupiny B – Streptococcus agalactiae. Hoci je pre dospelých zvyčajne neškodný, pre plod a novonarodené dieťa môže znamenať ohrozenie zdravia. Streptokoky v tehotenstve má až 25 percent žien. Viete, ako predísť komplikáciám?
streptokoky počas tehotenstva
V článku si prečítate:

Čo ma čaká v tehotenstve

Streptokoky zvyčajne poznáme ako pôvodcov ochorení hrdla. V tomto prípade ide o streptokoky skupiny A. Streptokok skupiny B (Streptococcus agalactiae) žije prirodzene v ľudskom tele a zvyčajne nespôsobuje vážne ochorenie – až na obdobie tehotenstva. Taktiež nie je sexuálne prenosný.
Avšak, ak je mamička nositeľkou tohto streptokoka, dieťa sa od nej môže infikovať pri pôrode, keď prechádza pôrodnými cestami. V nich sa totiž Streptococcus agalactiae udomácňuje.

Práve preto je súčasťou pravidelných prehliadok v poslednom trimestri aj vyšetrenie na prítomnosť streptokokov skupiny B.

0
Príspevok
Na plienky Pampers a vybrané produkty HiPP vám prispejeme až  240 €. 
Poistite dieťa i seba v Union zdravotnej poisťovni a čerpajte všetky výhody. Na poskytnutie príspevku stačí aj podaná zmenová prihláška dieťaťa a rodiča.

Ster z pošvy ako prevencia: vyšetrenie na prítomnosť streptokoka

Kvôli nebezpečenstvu, ktoré pre plod a novorodenca predstavuje infekcia streptokokom skupiny B, je dnes súčasťou lekárskej starostlivosti o tehotnú ženu aj ster z pošvy na prítomnosť tejto baktérie.
Na Slovensku sa robí v období medzi 35. až 37. týždňom tehotenstva všetkým tehotným ženám.

Pokiaľ test vyjde pozitívne, ale nemáte žiadne problémy či príznaky, liečbu nepotrebujete, antibiotiká dostanete až pri pôrode. Vďaka infúznemu podaniu antibiotík pri pôrode výrazne klesá riziko, že novorodenec ochorie. Je to veľmi dôležité, pretože streptokoková infekcia skupiny B môže pre čerstvo narodené dieťa znamenať vážne zdravotné problémy.

Streptokok B neovplyvňuje dieťa, kým je v maternici. Infikovať sa môže pri prechode pôrodnými cestami alebo po prasknutí plodových obalov.

 

Antibiotiká pri pôrode chránia plod pred infekciou

Tehotné ženy, ktoré majú pozitívny výsledok skríningového steru, dostanú počas pôrodu antibiotiká intravenózne (penicilín, ampicilín atď.). Prvú dávku zvyčajne „užijú“ na začiatku pôrodu v podobe infúzie. Antibiotiká fungujú najlepšie, keď sa podávajú najmenej štyri hodiny pred pôrodom. Týmto typom liečby sa dá zabrániť až 90 percent streptokokových infekcií novorodencov.

Ak matke s pozitívnym sterom na streptokoka odtečie plodová voda, pôrodník sa snaží vyvolať činnosti maternice, aby pôrod prebehol čo najskôr. V niektorých prípadoch je aj tak potrebná ďalšia liečba novorodenca. Vďaka skríningu novorodenca a správnej liečby klesá riziko komplikácií u dieťaťa na minimum.

Faktom zostáva, že niektoré deti dostanú infekciu streptokokom B aj napriek skríningu a antibiotickej liečbe počas pôrodu, je ich však minimum. Ak lekári potvrdia infekciu u dieťaťa, dostane intravenóznu liečbu.

Pozrite si, čo sme v Unione pripravili 
pre budúce mamitky a bábätká.

Ako prebieha streptokoková infekcia u novorodenca?

Skorý verzus neskorý nástup infekcie
Infekcia streptokokom skupiny B sa u novorodenca prejaví buď skoro, alebo neskôr – hovoríme o ochorení so skorým alebo neskorým nástupom.

Pri skorom nástupe infekcie streptokokom B novorodenec ochorie buď hneď – do 12 až 48 hodín po narodení, alebo do prvých 7 dní (75 percent prípadov). Včasné ochorenie často spôsobuje vážne problémy, ako napríklad: zápal mozgových blán, pneumónia či život ohrozujúca sepsa (hovorovo otrava krvi).

Smutné je, že istý, aj keď malý počet detí s včasným nástupom ochorenia zomiera aj napriek okamžitej liečbe.

O infekcii s neskorým nástupom hovoríme vtedy, keď dieťa ochorie týždeň až niekoľko mesiacov po narodení. V tomto prípade je zvyčajne spôsobená kontaktom s po pôrode infikovanou matkou.

Infekcia streptokokom skupiny B v tomto prípade môže pochádzať aj z kontaktu s inými ľuďmi, ktorí baktériu prenášajú. Aj tento druh streptokokovej infekcie môže spôsobiť meningitídu. Problémom tiež je, že u novorodencov sú príznaky meningitídy len ťažko rozpoznateľné.

Najčastejšími príznakmi infekcie u novorodenca sú:

Približne 4 percentá detí, u ktorých sa vyvinie infekcia baktériou Streptococcus agalactiae, zomierajú.

Pozitívny ster a pôrod cisárskym rezom

Máte pozitívny ster a plánovaný pôrod cisárskym rezom? Ak sa vám pôrod nerozbieha prirodzene a nepraskol vám plodový vak, nie je potrebné podanie antibiotík na ochranu plodu. Lekári však budú pár dní po narodení sledovať dieťa aj vzhľadom na možnú infekciu streptokokom. Ak bude treba, podstúpi liečbu, je to však zriedkavá situácia.

Stiahnite si e-book Čo treba vybaviť pred pôrodom a po pôrode

V e-booku nájdete množstvo praktických a aktuálnych informácií o tom, čo budete musieť vybaviť pred pôrodom a čo vás čaká po pôrode, aj s praktickým zoznamom na vytlačenie.

Autorka: Bc. Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/11045-group-b-streptococcus–pregnancy, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482443/
https://www.acog.org/womens-health/faqs/group-b-strep-and-pregnancy
https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/infekcie-v-novorodeneckom-veku
https://www.wikiskripta.eu/w/Infekce_zp%C5%AFsoben%C3%A9_Streptococcus_agalactiae

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.