Zdieľať

Tehotenská knižka: čo sa v nej dozviete?

tehotenská knižka
Vystavenie tehotenskej knižky znamená pre tehotnú ženu, že dostane „oficiálny“ doklad potvrdzujúci tehotenstvo. Niekedy je však náročné zorientovať sa vo všetkých záznamoch, ktoré do nej lekárka či lekár zaznamenávajú.
tehotenská knižka
V článku si prečítate:

Tehotenská knižka ako zdravotná karta

Tehotenská knižka, oficiálne nazvaná tehotenský preukaz, plní funkciu zdravotnej karty počas tehotenstva.

Lekári a lekárky do nej zaznamenávajú všetky dôležité údaje o prebiehajúcom tehotenstve. To znamená, že sa z nej dozviete výsledky vyšetrení týkajúce sa vášho vlastného zdravia, ale aj to, ako sa vyvíja bábätko – od embrya, cez plod až po zrelé bábätko pripravené prísť na svet. 

Gynekológ či gynekologička bude počas tehotenských prehliadok (tehotenských poradní) sledovať a zaznamenávať ako mu bije srdiečko, koľko vyvíjajúci sa plod meria a váži, ale aj mnohé ďalšie údaje a parametre. 

Tie sa do tehotenskej knižky zaznamenávajú rôznymi odbornými, latinskými názvami alebo skratkami, ktorým laická verejnosť zvyčajne nerozumie. 

Asi každá budúca mama však túži presne vedieť, ako sa jej dieťatku v jej vlastnom tele darí, ako rastie a vyvíja sa, alebo čo všetko už dokáže. 

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Tehotenská knižka – doklad, ktorý majte stále so sebou

Vystavenie tehotenskej knižky sa zvyčajne viaže k ôsmemu až dvanástemu týždňu tehotenstva. Niektorí gynekológovia a gynekologičky radšej čakajú na koniec prvého trimestra, ktorý je najviac rizikový. 

Ak už ste od svojej lekárky alebo lekára tehotenskú knižku dostali, nezabudnite ju mať vždy so sebou pre prípad, že by ste potrebovali zdravotnú pomoc. 

Ak sa stane, že tehotenskú knižku stratíte,  požiadajte svojho gynekológa o vystavenie novej knižky.

Ak by ste si ju chceli odložiť na pamiatku, je potrebné, aby ste si ju odfotili. Tehotenská knižka totiž zostáva ako súčasť vašich zdravotných záznamov v pôrodnici.

Záznamy v tehotenskej knižke

Tehotenská knižka sa zvyčajne skladá z piatich častí rozložených na ôsmich stranách. 

Prvá strana: informácie o vás

Na začiatku tehotenskej knižky sú uvedené základné údaje o vás, ale aj dôležité informácie týkajúce sa zdravia pre otehotnením.

Napríklad informácie o predchádzajúcich tehotenstvách a pôrodoch, aktuálnych či prekonaných ochoreniach, operáciách a alergiách.

Zaznamenávajú sa sem aj niektoré významné informácie z rodinnej anamnézy – napríklad dedičné ochorenia, prípadne problémy počas tehotenstva alebo pôrodu, ktoré prekonali vaše najbližšie príbuzné (mama, sestra…). 

Druhá a tretia strana: vyšetrenia z tehotenských poradní

Táto dvojstrana je vyhradená pre záznamy výsledkov z vyšetrení počas tehotenských poradní.

Nájdete na nej údaje z prvej tehotenskej poradne – upresnenie spôsobu otehotnenia, týždeň tehotenstva počas prvej poradne či termín pôrodu. Lekárka alebo lekár sem uvedú aj rozmery panvy a uloženia plodu.

Postupne pridávajú informácie z jednotlivých tehotenských poradní – údaje o meniacej sa hmotnosti, krvnom tlaku či vašich ťažkostiach súvisiacich s tehotenstvom.

Štvrtá a piata strana: gravidogram, nálezy a poznámky

Gravidogram na štvrtej strane zaznamenáva rast plodu v priebehu celého tehotenstva. Piata strana je vyhradená pre výsledky z vyšetrení krčka maternice (kolposkopického a cytologického vyšetrenia), ale aj pre odhadovaný termín pôrodu z prvého ultrazvukového  vyšetrenia.

Táto dvojstrana obsahuje aj priestor pre poznámky lekárky či lekára, výsledky prípadných kontrolných vyšetrení a hospitalizácií počas tehotenstva.

Šiesta strana: ultrazvukové (USG) vyšetrenia

Na tejto strane nájdete všetky podrobné informácie o bábätku z ultrazvukových vyšetrení. Napr. o jeho dĺžke, hmotnosti, obvode hlavičky a bruška, o jeho poloha v maternici, činnosti srdiečka, ale aj údaje o placente, krčku maternice a upresnení týždňa tehotenstva.

Union zdravotná poisťovňa hradí až štyri preventívne ultrazvukové vyšetrenia počas fyziologicky priebehajúceho (t.j. bezproblémového) tehotenstva (vyšetrenie uhrádzame priamo lekárke alebo lekárovi).

Siedma a ôsma strana: výsledky laboratórnych a iných vyšetrení

Na poslednej dvojstrane sú uvedené všetky výsledky z laboratórneho rozboru vašej krvi, ako je napr. krvná skupina a Rh faktor a krvný obraz.

Zároveň sa sem značia aj výsledky testov na vybrané závažné infekčné ochorenia, parametre hormónov štítnej žľazy, údaje o tehotenskej cukrovke, výsledky prenatálneho skríningu vrodených vývojových chýb či údaje o prítomnosti streptokoka.

Nájdete na nej aj záznam o prípadných rizikových faktoroch vášho tehotenstva, výsledky z EKG vyšetrenia, záznam o absolvovaní predpôrodnej prípravy a poznámku o prítomnosti otca pri pôrode.

Pozrite si tiež, čo sme v Unione pripravili 
pre budúce mamičky a bábätká.

Ako vyzerá tehotenská knižka?

Stiahni si ....

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.