Zdieľať

Ultrazvukové vyšetrenia v tehotenstve. Koľko ich treba absolvovať?

sono vyšetrenie v tehotenstve
Ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve, ultrazvuk, hovorovo sono v tehotenstve je užitočným vyšetrením na kontrolu priebehu tehotenstva. Lekár nekontroluje len samotný plod, ale aj prostredie, v ktorom sa nachádza. Dôležitá je kontrola krčka maternice, ktorá môže odhaliť riziko predčasného pôrodu.
sono vyšetrenie v tehotenstve
V článku si prečítate:

Ak ste tehotná, absolvujete spravidla viac ako jedno ultrazvukové vyšetrenie. Bežným štandardom sú najmenej tri ultrazvuky v tehotenstve – v prvom trimestri, v 20. týždni a približne v 30. týždni.

Gynekológ vás môže poslať na ultrazvuk v 13. týždni tehotenstva, zameraný na vážne genetické a vývojové chyby. Viaceré pracoviská ponúkajú aj možnosť absolvovať 3D ultrazvuk, toto vyšetrenie si však zaplatíte z vlastného vrecka.

Ako prebieha ultrazvukové vyšetrenie?

Niektorí gynekológovia kontrolujú plod ultrazvukom pri každej poradni. Spočiatku je vhodnejší transvaginálny ultrazvuk, čiže ultrazvuková sonda je zavedená do pošvy. Neskôr lekár prejde na transabdominálny ultrazvuk, keď pozerá dieťatko cez brušnú stenu.

Aj v neskorších štádiách tehotenstva však môže siahnuť ešte po transvaginálnom ultrazvuku, napríklad pri zisťovaní dĺžky krčka maternice.

Vyšetrenie cez bruško

Ultrazvukového vyšetrenia sa nemusíte báť, je nebolestivé. Lekár pri brušnom ultrazvuku nanesie priehľadný gél na vaše brucho, následne pomocou sondy jemným tlakom prechádza po brušnej stene.

Bábätku z jemného tlaku nehrozí poškodenie. Pre lepšiu viditeľnosť sa pri transabdominálnom ultrazvuku odporúča mať plný močový mechúr. Dbajte preto na pitný režim a skúste ísť na vyšetrenie nevymočená.

Vyšetrenie cez pošvu

Pri transvaginálnom ultrazvuku nanesie lekár gél na ultrazvukovú sondu, na ktorej je z hygienických dôvodov zvyčajne natiahnutý kondóm. Sondu opatrne vsunie do vagíny a sleduje zobrazenie.

Zobrazovací gél vás môže chladiť, môže vám byť nepríjemná poloha na chrbte a podobne, avšak v zásade ide o nebolestivé vyšetrenie, nebýva nepríjemné.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Ultrazvuk v 1. trimestri

Základným ultrazvukovým vyšetrením v tehotenstve je ultrazvuk v 1. trimestri. Lekár sa zameriava na základné parametre tehotenstva. Prebieha približne v 6. až 12. týždni tehotenstva (prvý trimester trvá 12 týždňov).

Na čo je zameraný prvý ultrazvuk?

Ultrazvuk v 13. týždni tehotenstva

Toto vyšetrenie nemusia absolvovať všetky tehotné ženy. Lekár vám ho odporučí najmä vtedy, ak máte vyšší vek, zlé výsledky genetického skríningu (odberu krvi), prípadne iné riziko genetických či vrodených porúch plodu (napríklad takéto ochorenie v rodine).

Ak vám lekár navrhne tento typ vyšetrenia, neľakajte sa – samotný návrh vyšetrenia neznamená, že je niečo zle.

Pozrite si tiež, čo sme v Unione pripravili 
pre budúce mamičky a bábätká.

Ultrazvuk v 20. týždni tehotenstva

Nazýva sa aj veľký ultrazvuk. Robí sa v čase ideálnom na zhodnotenie detailnejšej morfológie plodu (tiež morfologický ultrazvuk).

Lekár si všíma:

Ak si neželáte vopred vedieť pohlavie bábätka, upozornite na to lekára pred vyšetrením.

Zdroj: Adobe Stock

Ultrazvuk v 30. týždni tehotenstva – prietoky

Posledný „veľký“ ultrazvuk v tehotenstve vás čaká približne v 30. týždni. Jeho cieľom je overiť najmä funkciu placenty, preto lekár meria prietoky cievami v placente a medzi placentou a plodom – čiže v pupočníku dieťaťa.

Lekár opäť skontroluje veľkosť dieťaťa, orientačne aj možné vývojové chyby, uloženie placenty, množstvo plodovej vody.

 

Na čo je 3D ultrazvuk?

Ide o špeciálne zobrazenie bábätka, ktoré vidíte trojrozmerne. Z takéhoto vyšetrenia vám zvyčajne lekár natočí video, na ktorom vidíte aj pohyb dieťatka v reálnom čase. Môžete vidieť, aké má vaše bábätko črty, či dokonca na koho sa podobá.

Samozrejme, toto vyšetrenie má svoje limity, nie vždy je úplne zreteľné a vydarené, ale medzi budúcimi mamami je pomerne obľúbené. Lekár vám môže aj vytlačiť 3D fotografiu dieťatka.

Vyšetrenie je nadštandardné, preto si ho uhradíte samy.

Koľko trvá ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve?

Ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve trvá približne 10 až 30 minút – závisí od toho, či ide o bežný kontrolný malý ultrazvuk, ktorý lekár robí na každej tehotenskej poradni (môže trvať niekedy 3 až 5 minút), alebo je to „veľký“ ultrazvuk napríklad v 20. týždni tehotenstva, ktorý trvá dlhšie.

Nadštandardný 3D ultrazvuk môže trvať aj viac ako pol hodiny, lekár sa snaží dieťatko zachytiť čo najzreteľnejšie.

Je ultrazvuk v tehotenstve škodlivý?

Z času na čas sa objaví hypotéza, že ultrazvukové vlnenie môže dieťatku škodiť alebo mu je nepríjemné. Viaceré, aj desaťročia trvajúce štúdie však nepreukázali žiadny nepriaznivý vplyv na dieťa či na priebeh tehotenstva. Ultrazvukového vyšetrenia sa preto nemusíte báť.

Niektorí ľudia si mýlia ultrazvukové vyšetrenie s RTG vyšetrením, ktoré môže byť pre dieťa aj matku škodlivé, najmä vo vyšších či opakovaných dávkach. Preto sa RTG vyšetrenie u tehotných žien za bežných okolností nerobí.

Ultrazvukové vyšetrenie je, naopak, veľmi užitočné. Pomáha odhaliť nielen vrodené vývojové chyby plodu (napríklad rázštep chrbtice) a rôzne genetické poruchy (napríklad známky Downovho syndrómu), ale aj chybné uloženie placenty alebo príliš skrátený krček maternice.

Vďaka týmto informáciám lekári môžu indikovať ďalšie vyšetrenia, pri chybnom uložení placenty navrhnúť cisársky rez alebo vďaka sledovaniu krčka maternice zistiť hroziaci predčasný pôrod.

Autorka: MUDr. Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Zdroje: 

https://www.marchofdimes.org/pregnancy/ultrasound-duringpregnancy.aspx
https://www.babycenter.com/pregnancy/health-and-safety/ultrasound-during-pregnancy_329#articlesection6

Stiahni si ....

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.