Aký vplyv majú zdravé zuby a zdravie ústnej dutiny na celkové zdravie človeka?

zdravé zuby
Čo si predstavíte pod pojmom zdravá ústna dutina? V prvom rade určite zdravé zuby, teda zuby bez kazov a nánosov kameňa či povlaku. Zdravie ústnej dutiny a zubov sa však netýka len toho, či vám z úst vonia alebo či máte kazy. Viete o tom, že baktérie, ktoré máte v ústach, môžu ovplyvniť váš celkový zdravotný stav? A naopak – na zdraví ústej dutiny sa odzrkadľuje stav vašich orgánov. Prečítajte si ako.
zdravé zuby

Rovnako ako iné časti tela, aj ústa sú plné baktérií – väčšinou neškodných. Fungujú však ako vstupný bod do tráviaceho a dýchacieho traktu. To znamená, že ak máte v ústach choroboplodné mikroorganizmy, môžete ľahko ochorieť celkovo, nielen v ústach. Ak ste si mysleli, že si umývate zuby len kvôli tomu, aby ste nemali zubný kaz či aby vám z úst voňalo, je to len čiastočná pravda.

Ústna hygiena nie je len ochrana pred kazmi

Každodenné čistenie kefkou a zubnou niťou pomáha udržiavať baktérie pod kontrolou. Bez správnej ústnej hygieny sa premnožia alebo sa dostanú hlbšie do tráviacich či dýchacích ciest. Výsledok? Infekcie ústnej dutiny, hrdla, priedušiek, prípadne i žalúdka – podľa toho, aké baktérie vo vašich ústach zvíťazili. A to stále nie je všetko. Keď sa dostanú do krvi, ohrozujú aj srdce a cievy.

na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Zdravá ústna dutina potrebuje sliny

Sliny nie sú dôležité len preto, že spájajú požutú potravu, ktorá sa tak stáva ľahšie stráviteľnou. Taktiež odplavujú potravu a neutralizujú kyseliny produkované baktériami v ústach, čím nás chránia pred mikróbmi, ktoré sa ľahko množia a vedú k chorobám.

Ak nemáte dostatok slín, hygiena ústnej dutiny je náročnejšia, ale o to dôležitejšia. Tok slín môžu spomaliť niektoré lieky (dekongestanty, antihistaminiká, lieky proti bolesti, diuretiká a antidepresíva, antibiotiká), ale aj ochorenia, napríklad Sjögrenov syndróm.

Aké problémy súvisia so zdravím ústnej dutiny?

Veľmi pravdepodobne viete – aspoň z obrázkov v čakárňach zubných ambulancií, že množiace sa baktérie v ústach vyvolávanú zápal spojený s ťažkou formou ochorenia ďasien, parodontitídou. Avšak ich negatívne pôsobenie nezostáva len v ústnej dutine. Dostávajú sa ďalej a hrajú úlohu pri vzniku rôznych celkových ochorení.

Súvislosť medzi zdravím ústnej dutiny a chorobami celého tela funguje aj opačne. Ako? Niektoré stavy, napríklad cukrovka a HIV/AIDS, znižujú odolnosť tela voči infekcii a v tom prípade sa problémy s ústnym zdravím zhoršia.

Zdroj: Adobe Stock

Čo sa môže stať, keď nevenujete ústnej dutine a zubom pozornosť?

Zhoršené zdravie ústnej dutiny prispieva k rôznym chorobám a stavom. Spomeňme tie najdôležitejšie:

Endokarditída – Infekcia vnútornej výstelky srdcových komôr a chlopní (endokardu) sa zvyčajne vyskytne vtedy, keď sa krvným obehom šíria baktérie z inej časti tela, napríklad z úst. Ukladajú sa na niektorých miestach srdca a vyvolajú zápal. Výskumy naznačujú, že baktérie z úst môžu zapríčiniť aj iné ochorenia srdca a ciev, napríklad upchaté tepny a mŕtvicu.

Tehotenské a pôrodné komplikácie – Parodontitída (laicky zápal ďasien) je jednou z viacerých príčin predčasného pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti dieťaťa. Ďalší dôvod, prečo by ste v tehotenstve mali zubára navštíviť dvakrát.

Zápal pľúc – Niektoré baktérie sa môžu z úst dostať až do pľúc a spôsobiť zápal pľúc a iné ochorenia dýchacích ciest.

Ktoré choroby komplikujú zdravie ústnej dutiny?

Diabetes – Cukrovka súvisí so zníženou odolnosťou tela voči infekciám, a preto znamená hrozbu pre ďasná. Ochorenia ďasien zvyknú byť u diabetikov častejšie a závažnejšie.

HIV/AIDS – Bolestivé lézie v ústnej sliznici sú bežné u ľudí, ktorí majú HIV/AIDS.

Osteoporóza – Choroba rednúcich kostí logicky súvisí aj so stratou kostnej hmoty v čeľustiach a zuboch a s následnou stratou zubov.

Alzheimerova choroba – S postupom Alzheimerovej choroby súvisí aj zhoršenie zdravia ústnej dutiny.

So zhoršeným zdravím ústnej dutiny súvisia aj poruchy príjmu potravy, reumatoidná artritída, určité druhy rakoviny a porucha imunitného systému, ktorá spôsobuje sucho v ústach (Sjögrenov syndróm).

Nezabudnite povedať zubnému lekárovi či lekárke aj o liekoch, ktoré užívate, a tiež o zmenách vo svojom celkovom zdravotnom stave. Je to veľmi dôležité!

Zopakujme si pravidlá základnej starostlivosti o ústnu dutinu

Ak si chcete chrániť zdravie ústnej dutiny aj svoje celkové zdravie, dodržujte každodennú ústnu hygienu:

Ak zistíte, že niečo vo vašich ústach nie je úplne v poriadku, čo najskôr vyhľadajte zubára. Zapamätajte si, že starostlivosť o zdravie ústnej dutiny je investíciou do vášho celkového zdravia.

Stiahnite si e-book Prevencia u všeobecného lekára, gastroenterológa a stomatológa

V e-booku nájdete informácie aj o preventívnych prehliadkach  v stomatologickej ambulancii.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová, stomatologička – zubná lekárka, primárka Stomatologického centra MySmile v Bratislave.

Zdroje: