Zdieľať

Imunitný systém človeka: Rozpoznáte imunitné ochorenia?

ochorenia imunity
Problémy s imunitou znamenajú slabý imunitný systém alebo jeho zlú reguláciu. Čo je vlastne imunitný systém? Imunitný systém je zložito regulovaný súbor imunitných buniek a rôznych látok, ktorými medzi sebou bunky komunikujú. Niet preto divu, že v tomto systéme je mnoho faktorov, ktoré sa môžu „pokaziť“.
ochorenia imunity
V článku si prečítate:

Čo sú ochorenia imunitného systému? Aké majú poruchy imunity príčiny?

Hlavnými predstaviteľmi imunitného systému sú biele krvinky (leukocyty), ktorých je viacero druhov. Niektoré imunitné bunky sa dokážu premieňať podľa potreby. Príčiny oslabeného imunitného systému bývajú niekedy genetické – znamená to, že s poruchou sa narodíme (imunodeficientné stavy). Iné nie sú genetické, niektoré vieme ovplyvniť.

Imunitný systém býva oslabený po špecifických infekciách – napríklad osýpky, pri chronických chorobách spôsobených nesprávnou životosprávou či fajčením – cukrovka 2. typu, obezita a podobne, po liečbe cytostatikami napríklad pri rakovine.

Často za oslabením imunitného systému stojí priamo porucha mikrobiálnej rovnováhy v črevách či inde v tele. Zdravé črevá so správnymi baktériami sú dôležité pre správne fungovanie imunity.

Inou kategóriou je porucha regulácie alebo nadmerná aktivácia imunitného systému. Prejavujú sa alergiou (sennou nádchou, astmou, ekzémom) alebo autoimunitnými chorobami.

Telo pri alergii neprimerane silno či dlho bojuje proti cudzorodým časticiam. Pri autoimunitných chorobách bojuje proti vlastným bunkám. Nežiaduci zápal ničí tkanivá a orgány.

0 %
Príspevok

Prispejeme vám 50 % z ceny vakcín Prevenar 13 a Pneumovax 23.

Aké sú najčastejšie poruchy imunitného systému?

Slabá imunita môže byť vrodená, geneticky podmienená. Prejavuje sa častými infekciami, ktoré spôsobujú aj mikroorganizmy neškodné pre zdravého človeka. Priamou príčinou bývajú rôzne poruchy bielych krviniek, napríklad nedostatočná tvorba protilátok, pomalé biele krvinky, nedostatočná tvorba rôznych látok, ktorými imunitný systém navzájom komunikuje.

Slabý imunitný systém môžu mať aj ľudia, ktorí sa s poruchou imunity nenarodili. Nadmerné užívanie alkoholu, fajčenie, nesprávna strava s nedostatkom zeleniny podkopávajú „nohy“ nášmu imunitnému systému. Prispieva aj nedostatok spánku, stres a sedavý spôsob života.

Nadmerne aktivovaný imunitný systém pri alergiách či astme má neznámu príčinu. Vedci predpokladajú určitý vplyv prehnane sterilného prostredia v detstve, zrejme aj podiel genetiky.

Štúdie zistili, že deti, ktoré bývajú v kontakte s hospodárskymi zvieratami a prírodou, mávajú menej alergií. Všetky príčiny alergií sú však pre nás stále neznáme.

Podobná situácia je s autoimunitnými chorobami. V tomto prípade imunitný systém útočí proti vlastným bunkám. Pozadie ostáva neznáme, úlohu často hrá aj genetika. Úlohu tiež môžu zohrávať vírusové infekcie, ktoré autoimunitnú chorobu spustia.

Vrodené poruchy imunitného systému: príznaky

Ak sú imunodeficientné stavy vrodené, prejavia sa ešte v detstve. Majú zriedkavý výskyt.

Zbystrite pozornosť, ak:

Okrem infekčných komplikácií sa imunodeficientné stavy môžu prejaviť napríklad nízkym počtom krvných doštičiek, ochoreniami pripomínajúcimi zápaly čreva, neznášanlivosťou lepku, málokrvnosťou.

Ochorenia imunitného systému: diagnostika

Orientačne možno povedať, že pri nedostatočnej tvorbe protilátok môžete častejšie trpieť bakteriálnymi infekciami, kým pri poruche bunkovej imunity (špeciálnych typov bielych krviniek) vás skôr ohrozujú vírusové či parazitárne infekcie.

Ak máte podozrenie na poruchu imunity, obráťte sa na svojho všeobecného lekára. Vyšetrí vás a následne pošle k imunológovi, ktorý urobí potrebné vyšetrenia prevažne z odberu krvi.

Vďaka nemu zistí množstvo a funkciu jednotlivých zložiek imunitného systému. Niektoré vrodené imunodeficiencie odhalia genetické testy.

Na zistenie alergií existujú takzvané prick testy. Lekár vám do kože aplikuje najčastejšie alergény. Podľa reakcie vyhodnotí, s ktorými môžete mať problém.

Autoimunitné choroby sa zisťujú pomocou odberu krvi či zobrazovacích metód, kde je vidieť špecifické poškodenie niektorých orgánov. Diagnostika niektorých autoimunitných chorôb vyžaduje biopsiu – odber tkaniva z postihnutého orgánu a jeho vyšetrenie pod mikroskopom.

Zdroj: Adobe Stock

Poruchy imunity: liečba

Imunodeficientné stavy sa liečia podľa príčiny. Pri vrodených imunodeficienciách je najčastejšia porucha protilátok. V liečbe je potrebné ich dopĺňať. Iné spôsoby liečby zahŕňajú preventívne podávanie antibiotík.

Ťažké stavy sa niekedy riešia transplantáciou kostnej drene. U niektorých pacientov do úvahy prichádzajú biologická liečba či transplantácia týmusu, génová terapia a podobné, skôr ojedinelé druhy liečby. Ak trpíte takouto poruchou imunity, budete tieto lieky užívať aj niekoľkokrát do roka.

Bežná liečba alergií spočíva v utlmení nadmerných reakcií imunitného systému antihistaminikami či v ťažších prípadoch kortikoidmi. Liečba býva často sezónna.

Zaujímavou metódou je alergénová imunoterapia, ktorá vám pomôže zbaviť sa prirodzeným spôsobom bežných liekov na alergiu. Zjednodušený princíp alergénovej imunoterapie je postupné podávanie alergénu, ktorý vám robí problém. Začne sa v minimálnom množstve, postupne sa množstvo alergénu navyšuje, aby ho imunitný systém toleroval.

Liečba autoimunitných chorôb závisí od konkrétneho typu choroby. V zásade však lieky zvyčajne tlmia imunitný systém, aby neútočil proti zdravým bunkám tela.

Klasická liečba využíva napríklad kortikoidy či cytostatiká. Biologická liečba využíva monoklonálne protilátky, ktoré sú presne cielené na konkrétnu zložku imunity.

Slabá imunita: na čo dať pozor

Ak máte oslabený imunitný systém, dodržiavajte nasledujúce rady:

Komu hrozia poruchy imunity?

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Vyššie riziko infekcií máte aj pri nekvalitnej strave – nedostatok bielkovín, vitamínov a stopových prvkov v strave, podvýživa. Taktiež ak užívate antibiotiká často a zbytočne alebo sa neúmerne veku a stavu venujete fyzickej aktivite – nadmerné cvičenie.

 

Ako posilniť imunitu

Veľký priestor na „samoliečbu“ a prevenciu vzniká pri získanom oslabení imunity. Zmenou životosprávy môžete urobiť zázraky. Ako podporiť imunitný systém?

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť aj na tému, akou sú imunitné ochorenia a radí na koho sa obrátiť pri ich riešení.

Autorka: Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://www.msdmanuals.com/de-de/heim/immunst%C3%B6rungen/immundefektkrankheiten/%C3%BCbersicht-%C3%BCber-immundefektkrankheiten
https://www.amedi.sk/primarne-poruchy-imunity-v-detskom-veku-1-cast-vrodene-poruchy-specifickej-humoralnej-imunity-prevazne-protilatkove-primarne-imunodeficiencie-vseobecny-uvod-a5010,5010,2.html
https://lekarskenoviny.sk/index.php/2019/11/05/zakladne-fakty-a-vyzvy-v-oblasti-vrodenych-poruch-imunity/
https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2019_04/Vrodene_choroby_imunitneho_systemu__Ako_sa_prejavuju_a_ako_ich_liecit.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.