Zdieľať

Nepodceňujte možnú alergiu. Navštívte lekára

Trápi Vás v poslednom období nádcha viac ako zvyčajne? V minulosti ste sa jej bez problémov zbavili do siedmich dní a teraz vás neopúšťa dva týždne či dokonca dlhšie? Zrejme to nebude klasická, ale alergická nádcha.

 

Trpíte v poslednom období nezvyčajne dlhými nádchami? V minulosti ste sa ich bez problémov zbavili do siedmich dní a teraz vás neopúšťajú aj dva týždne?  Zrejme to nebude klasická, ale alergická nádcha. Nepodceňujte ju, ale navštívte vášho lekára, ktorý vás pošle na odborné vyšetrenie.

Dve tváre nádchy

Obe sa prejavujú tečúcim a upchatým nosom, ale predstavujú pre vás dve odlišné hrozby. Reč je o „klasickej“ a alergickej nádche (ľudovo nazývanej senná nádcha). Kým klasická nádcha má typický vírusový pôvod a vďaka kýchaniu ňou môžete ňou nakaziť svoje okolie, alergická  nádcha či peľová alergia potrápi hlavne vás. Na rozdiel od klasickej nádchy, ktorá „obľubuje“ hlavne zimné mesiace, tá alergická prichádza s prvým oteplením a zakvitnutím lúk a záhrad. Lekár by vám povedal, že ide o zápal sliznice nosa a prínosových dutín, ktoré reagujú na netolerované alergény: peľ, stromy, tráva, ale aj domáce zvieratká, prach, či roztoče.

Do radu alergií patrí aj alergia na jedlo a ešte ďalší druh negatívnej reakcie na vybrané potraviny (potravinová intolerancia), avšak to už je iná téma.

 

Alergia môže prepuknúť aj vo vyššom veku. Tu sú jej najčastejšie príznaky:

  • Opakované kýchanie, nevysvetliteľný kašeľ, pískanie v hrudníku
  • Pocit straty čuchu vrátane výtoku z nosa
  • Pocit „sťaženého dýchania“
  • Upchatý nos, aj keď nie ste nachladnutý
  • Svrbenie a slzenie očí
  • Opuchnuté pery alebo jazyk

 

Ak aj vás prenasledujú tieto príznaky, nepodceňujte to. Odďaľovaním diagnostiky či samoliečbou môžete rozsah alergie nepriamo rozvinúť a v budúcom roku vás môže potrápiť ešte viac alergénov. Naopak, včasnou diagnostikou a liečbou zmiernite prípadné neskoršie následky (zhoršenie ochorenia), a dokonca môžete jej priebeh stlmíte natoľko, že dôsledky alergie  budú mať minimálny vplyv na vašu kvalitu života. Vyhľadajte preto lekára, ktorý vám pomôže opäť voľne dýchať.

Pozrite si zdravotné benefity, ktoré pre vás zabezpečujeme v spolupráci s lekármi.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.