Zdieľať

Dentálna hygiena – cenu za ňu môžete mať nižšiu. Prepláca poisťovňa dentálnu hygienu?

pravidelná dentálna hygiena
Výraz dentálna hygiena pomerne veľké množstvo ľudí ešte stále nepozná. Čomu dokážete vďaka dentálnej hygiene predísť a prispeje vám na ňu aj zdravotná poisťovňa?
pravidelná dentálna hygiena
V článku si prečítate:

Čo je to dentálna hygiena a ako prebieha?

Teórie o dôležitosti čistenia zubov boli väčšine z nás vštepované už odmalička. Často sa však stáva, že pod vplyvom zhonu, nesústredenia sa alebo nevedomosti si zuby nečistíme správne, a tým sa im nedostáva zaslúženej starostlivosti.

To je jeden z dôvodov, prečo by sme mali okrem pravidelných prehliadok u lekára absolvovať aj dentálnu hygienu.

Tá je pacientovi vykonaná na základe odporúčania zubného lekára, no niekedy aj z vlastnej iniciatívy jednotlivca.

Dentálna hygienička alebo hygienik vás na úvod vyšetrí a následne určí potrebný postup zubnej starostlivosti. Oboznámi vás so stavom vašich zubov, informuje vás o príčinách vzniknutí prípadných ťažkostí, ale aj o možnostiach prevencie alebo liečby.

Vzápätí nasleduje samotné odstránenie povlakov a zubného kameňa. Presný postup vždy závisí od stavu vašej ústnej dutiny.

 Používa sa niekoľko druhov pomôcok, ako napríklad ultrazvuk, rôzne typy škrabiek, kefiek, leštiacich pást až po pieskovač. Samotný zásah by nemal byť bolestivý, ak ale máte veľa zubného kameňa či citlivé krčky zubov, môže byť do istej miery nepríjemný.

0
na zuby

Prispejeme vám až 300 € na zuby ročne –⁠ na ošetrenie u zubára, na dentálnu hygienu, zubné strojčeky a na inovatívne zubné kefky Oral-B iO či ďalšie produkty značky Oral-B.

Koľko prispieva poisťovňa?

Ceny za dentálnu hygienu sa rôznia v závislosti od ambulancie, poisťovne a často, samozrejme, aj od samostatného rozsahu zákroku. Poisťovňa vám časť zákroku hradí, no len v prípade, že ste v priebehu predchádzajúceho roka absolvovali povinnú zubnú prehliadku.

Union zdravotná poisťovňa sa stará o vás zdravý úsmev. Preto už od roku 2018 podporuje váš zdravý chrup ročným príspevkom 150 eur na ošetrenie u zubára. Prečítajte si viac o príspevku na dentálnu hygienu.

Článok bol prvýkrát publikovaný v roku 2018 a aktualizovaný 1. augusta 2022.

Martina Harsanyiova