Atoms/icons/24/grey/info-24

Info…

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Potravinová intolerancia

S potravinou intoleranciou má skúsenosti množstvo ľudí. Na rozdiel od okamžitých príznakov potravinovej alergie, jej príznaky sa často objavujú niekoľko hodín alebo aj dní neskôr. My vám prispejeme na diagnostický test potravinovej intolerancie.
vyhody potravinova intolerancia
vyhody potravinova intolerancia

Čo je potravinová intolerancia?

Je to neobvyklá reakcia tela na určité potraviny. Príznaky bývajú často nejasné a základná príčina problému – potravina – nie je vždy správne diagnostikovaná. Fakt, že konzumácia určitých potravín je príčinou konkrétnych zdravotných problémov nie je jednoduché zistiť, pretože na rozdiel od okamžitých príznakov potravinovej alergie, príznaky potravinovej intolerancie sa často objavujú niekoľko hodín alebo dokonca dní neskôr.

Najčastejšie prejavy potravinovej intolerancie

Intolerancia niektorých druhov potravín sa väčšinou prejavuje tráviacimi ťažkosťami, ako sú bolesti brucha, nadúvanie, zápcha, hnačka, syndróm dráždivého čreva, tiež problémami s hmotnosťou, bolesťami hlavy, kožnými prejavmi ako akné, svrbenie. Ďalšími prejavmi potravinovej intolerancie môžu byť: nespavosť, úzkosť, depresie, strata pozornosti, chronická únava, zadržiavanie vody, bolesti kĺbov, astma a pod. Potravinová intolerancia nie je priamo život ohrozujúci stav, jej vplyv by sa však nemal podceňovať. Často sa skrýva za inými diagnózami a vo väčšine prípadov trvá veľmi dlho, kým sa pravá príčina ťažkostí identifikuje.

Test potravinovej intolerancie

Ak ste na sebe spozorovali niektoré z uvedených ťažkostí ako následok konzumácie určitej potraviny a nie ste si istí, či ide o potravinovú intoleranciu, tak je vhodné dať sa vyšetriť. Testuje sa intolerancia na ovocie, zeleninu, vajcia, mlieko, obilniny, strukoviny, orechy, rôzne druhy mäsa a iné potraviny formou kvantitatívneho enzymatického stanovenia špecifických IgG protilátok testom RIDASCREEN® Spec. IgG Foodscreen. Na základe výsledkov testu sa nastaví eliminačná diéta. Po vylúčení problematických zložiek potravy vo väčšine prípadov dochádza k zlepšeniu zdravotného stavu.

Benefit Union zdravotnej poisťovne, a.s.

Union zdravotná poisťovňa, a.s. má mimoriadny záujem zabezpečiť pre svojich poistencov kvalitnú a efektívnu diagnostiku, preto zaradila medzi svoje benefity diagnostický test potravinovej intolerancie.

Naši poistenci, ktorí majú záujem o uvedený test, požiadajú svojho všeobecného lekára o výmenný lístok na vyšetrenie potravinovej neznášanlivosti a objednajú sa na telefónnom čísle príslušného zdravotníckeho zariadenia. Majú možnosť vybrať si typ testu, ktorý im vyhovuje a doplatia sumu, zníženú o 70 EUR. Príspevok uhrádzame priamo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti a len pri prvom vyšetrení.

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti:

Príspevok na test potravinovej intolerancie poskytujeme len poistencom od 18 rokov. 

BELLAMED, s.r.o.

Centrum dermatológie, venerológie a lekárskej kozmetiky
www.bellamed.sk
Banisko 1 977 01 Brezno
Telefón: 048/2820231

H&B SR s.r.o. Health & Beauty

Klinika estetickej medicíny a redukcie váhy

www.healthandbeauty.sk
Kaštieľska 4 821 05 Bratislava
Telefón: 0911 308 8280948 277 228

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti:

Zdravotné stredisko Medvedzie

MUDr. Andrea Klabníková Školská
klabnik@oralek.sk
234 027 44 Tvrdošín
Telefón: 043/5322537, 0948 070 955

Viac informácií o vyšetrení a cenách jednotlivých testov vám poskytnú v zdravotníckych zariadeniach a tam sa môžete aj na vyšetrenie objednať. 

Test potravinovej intolerancie, na ktorý Union zdravotná poisťovňa poskytuje svojim poistencom príspevok, nenahrádza špeciálnu zdravotnú starostlivosť, ktorá je nevyhnutná pri diagnostike a terapii potravinovej alergie.