……………

Pupočný pruh: operuje sa ak nezmizne, alebo v prípade priškripnutia

popočný pruh, novorodenec v plienke s odhaleným pupkom

Vyklenutie obsahu brušnej dutiny, teda pruh alebo hernia, je pomerne častým ochorením u najmenších detí. Jedným z najčastejšie diagnostikovaných typov je pupočný pruh.

popočný pruh, novorodenec v plienke s odhaleným pupkom

Počas vnútromaternicového vývoja obsahuje pupočník viaceré štruktúry, ktoré zabezpečujú výživu plodu. Niektoré z nich sa postupne uzatvárajú už počas embryonálneho vývoja, iné pretrvávajú až do pôrodu a následne sa menia na väzivové pruhy.

Po prestrihnutí pupočníka po pôrode a odpadnutí pupočného pahýľa sa pupočný prstenec uzatvára a na jeho mieste sa vytvára okrúhla jazva – pupok. V tejto oblasti je koža stenčená a bez tuku, preto je pupok vtiahnutý. Pokiaľ sa pupočný prstenec neuzavrie dokonale, vzniká v jeho mieste pupočný pruh.

Zdroj: archív redakcie

Predčasniatka majú pruh častejšie

Pupočný pruh sa prejavuje vyklenovaním v oblasti pupka, ktoré je spôsobené vytláčaním alebo premiestnením časti obsahu brušnej dutiny cez oslabený pupočný prstenec navonok. Vyklenovanie je najvýraznejšie pri zvyšovaní vnútrobrušného tlaku (napríklad pri plači, pri tlačení na stolicu a pod.), ale môže byť viditeľné i v pokoji.

Samotné vyklenovanie býva väčšinou veľkosti hrášku alebo čerešne a pri vyšetrení je hmatný defekt (dierka) v oblasti pupočného prstenca. Vzhľadom na to, že pupočný pruh je vrodený, pozorujeme ho väčšinou už v novorodeneckom a dojčenskom období.

U donosených detí je jeho výskyt približne 20 %, u nedonosených detí s pôrodnou hmotnosťou menej ako 1200 g stúpa jeho výskyt až na 80 %.

Pruh nebolí a môže sa spontánne uzavrieť

Dobrou správou je, že ako rastie dieťa, zosilňuje a vyvíja sa aj brušná stena a až 95 % všetkých pupočných hernií sa spontánne uzavrie do 5. roku života dieťaťa. Pupočný pruh nebolí a štandardne nespôsobuje dieťatku žiadne ťažkosti. V liečbe preto volíme v úvode konzervatívny postup, a dieťatko sledujeme ambulantne až do predškolského veku, aby sme vyčkali, či sa pruh neuzavrie aj sám.

Sledovanie a diagnostika spočíva v klinickom vyšetrení pacienta – zrakom a hmatom sa zhodnotí prítomnosť a veľkosť pruhu a defekt v oblasti pupočného prstenca. Iné vyšetrenia spravidla nie sú nutné.

Zdroj: archív redakcie

Operácia pruhu v predškolskom veku

Pokiaľ pruh pretrváva i v predškolskom veku, je naplánované operačné riešenie. Operačná plastika pretrvávajúceho pupočného pruhu je dôležitá najmä u dievčat, nakoľko neskôr, počas tehotenstva, dochádza k jeho zväčšeniu. Samotná operácia sa vykonáva v celkovej anestéze, pričom výkon je pomerne krátky. Spočíva v prerušení a uzavretí hernie a defektu v oblasti pupka. Jazva je poloblúková, na spodnej strane pupka, kozmeticky väčšinou nenápadná.

Akútna operácia v prípade priškripnutia

Výnimku z uvedeného postupu tvoria pacienti, u ktorých je pruh veľmi veľký, vtedy sa operácia naplánuje aj skôr, napríklad v dojčenskom období. Akútnu operáciu si vyžadujú pacienti s inkarceráciou (priškripnutím).

Samotné priškripnutie pupočného pruhu je však skôr raritné, prejavuje sa tuhou bolestivou rezistenciou (vyklenutím) v oblasti pupka, bolesťami brucha a zvracaním. Pri podozrení na priškripnutie hernie je vždy nevyhnutné bezodkladne navštíviť lekára, aby nedošlo k poruche výživy priškripnutého obsahu hernie (napríklad čreva).

Mudr. Dana Kuniakova

Autorka: MUDr. Dana Kuniaková

Maminka malého valibuka Jurka a detská chirurgička pracujúca v NÚDCH a LFUK v Bratislave. Vyštudovala Lekársku fakultu UK v odbore Chirurgia. Počas štúdia absolvovala pobyty v nemocniciach vo Francúzsku a Ugande. Je spoluautorkou piatich odborných publikácií.

MUDr. Dana Kuniaková

MUDr. Dana Kuniaková