Pomáhame vám
s covid-19

Prehľadne o testoch, vakcínach, ochorení a liečbe. 
Pomáhame vám účinne bojovať proti ochoreniu covid-19.

Atoms/icons/40/black/chcem_nahlasit_skodovu_udalost-40

Digitálny Covid preukaz EÚ nájdete v Union mobilnej aplikácii

Od 1. júla 2021 platia na území Európskej únie Covid preukazy. Môžete ho získať na ktorejkoľvek pobočke alebo jednoducho v našej mobilnej aplikácii. 

Aké sú možnosti testovania
na covid-19?

Testy na covid-19 sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia iba v prípade ich indikovania lekárom alebo v prípade antigénového testovania na verejných odberných miestach. 

Preto sme pre vás vybavili zľavy na testy covid-19 po celom Slovensku.  

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Union zľava

na Covid testy

Máme pre vás zľavu 12 % – 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

Čo je PCR výter

Považuje sa za najspoľahlivejší test a oficiálne potvrdenie neprítomnosti ochorenia covid-19 napr. pri návrate z rizikovej krajiny. PCR výter je odporúčaný Úradom verejného zdravotníctva SR a Svetovou zdravotníckou organizáciou.

Priebeh vyšetrenia a výsledky

Test prebieha odobratím vzorky výteru z nosohltana a hrdla. Výsledky sú spravidla dostupné do 2 až 3 pracovných dní.

Čo je PCR kloktací test

Ide o veľmi spoľahlivý spôsob samoodberu testovanej vzorky. Vyhodnocuje sa pomocou rovnakých postupov ako pri vyšetrení z výteru. Výsledky PCR kloktacieho testu sú porovnateľné s výsledkami PCR testov z výterov nosohltana a hrdla.

Priebeh vyšetrenia a výsledky

Test prebieha po odobratí vzorky biologického materiálu získaného kloktaním – na základe výplachu ústnej dutiny a hltana. 

Čo je Test na protilátky

Test na protilátky je krvný test a zisťuje prítomnosť vytvorených protilátok proti vírusu SARS-CoV-2 po nákaze vírusom. Slúži na potvrdenie aktuálne prebiehajúceho ochorenia a/alebo na potvrdenie stretnutia sa s vírusom v minulosti (resp. prekonanie ochorenia).

Odporúča sa opakovať po 2 až 3 týždňoch pre potvrdenie výsledku vyšetrenia. V prípade pozitívnych výsledkov prítomnosti ochorenia sa odporúča výsledok potvrdiť PCR testom. V prípade negatívnych výsledkov, neznamená, že pacient nie je a nebol infikovaný.

Priebeh vyšetrenia a výsledky

Test prebieha odobratím vzorky krvi a následne je vzorka zaslaná do laboratória na vyšetrenie. Výsledky testu sú spravidla dostupné do 2 až 3 pracovných dní.

Čo je antigénový výter?

Výterom z nosohltana sa zisťuje bielkovina, ktorá sa nachádza v obale vírusu. Antigénové rýchlotesty sú citlivé najmä vtedy, ak máte väčšie množstvo vírusu v sliznici nosa a hrdla, zvyčajne po 3 až 5 dňoch od prvých príznakov choroby.

Priebeh vyšetrenia a výsledky

Výsledok je už cca o 20 minút, ale je menej spoľahlivý ako z výteru PCR testom.

Na koncepcii samotestovania sa podľa Ministerstva zdravotníctva SR ešte len pracuje.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Union zľava

na Covid testy

Máme pre vás zľavu 12 % – 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

Aké sú možnosti očkovania
na covid-19?

Vakcinácia je najúčinnejším prostriedkom v boji s vírusom SARS-CoV-2 a ochorením covid-19. Vďaka očkovaniu ochorenie covid-19 nezmizne, ale zoslabne. 

Očkovanie je dôležitou prevenciou pred ťažkými priebehmi ochorenia, hospitalizáciou a úmrtím. Pred úmrtím v dôsledku ochorenia covid-19 vás všetky vakcíny stopercentne ochránia.  

Očkovanie proti covid-19 chráni nielen človeka, ktorý je zaočkovaný, ale pri dostatočnom množstve zaočkovaných ľudí zaručí kolektívnu ochranu komunity a celej spoločnosti (teda aj tých, ktorí nemôžu byť zaočkovaní).

Vakcinácia zabezpečuje ochranu ľudí pred ochorením a bráni šíreniu nákazy. Tým sa znižuje aj počet úmrtí a počet hospitalizovaných pacientov.

Na dosiahnutie kolektívnej imunity voči ochoreniu covid-19, je potrebné zaočkovať viac ako 60 až 70 % populácie.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Union zľava

na Covid testy

Máme pre vás zľavu 12 % – 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

Schválené vakcíny v EU

Ako funguje?

Vakcína Moderna patrí medzi tzv. mRNA vakcíny. Tieto vakcíny, zjednodušene povedané, poskytujú ľudskému telu „návod“ na vytvorenie jednej časti koronavírusu (výbežku), prostredníctvom ktorého sa koronavírus dostáva do ľudského tela.

Keďže si tento výbežok koronavírusu telo dokáže vďaka vakcíne vytvoriť samo, imunitný systém ho identifikuje a začne tvoriť protilátky. Vďaka tomuto procesu sa potom stáva odolným voči vniknutiu ozajstného koronavírusu.

Aká je účinná?

Podľa klinických skúšok má vakcína Moderna účinnosť 94,1%. V prípade ľudí s chronickými ochoreniami a oslabenou imunitou štúdia preukázala účinnosť 90,9%.

Koľkokrát sa očkuje?

Vakcína Moderna sa očkuje v dvoch dávkach do ramena v rozmedzí 28 dní. Kvôli úplnej ochrane, je potrebné absolvovať obidve očkovania. Zatiaľ nie je známe, ako dlho trvá ochrana po očkovaní žiadnou z dostupných vakcín.

Aká je bezpečná?

Údaje o očkovaní vakcínou Moderna sa stále sledujú a vyhodnocujú. Vedľajšie účinky boli väčšinou mierne alebo stredne závažné a do niekoľkých dní po očkovaní sa zlepšili.

Očkovanie vakcínou Moderna musí prebiehať pod dohľadom lekára. Ak sa vyskytnú niektoré z príznakov alergickej reakcie, je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc:

 • dýchavičnosť;
 • zmeny srdcového rytmu;
 • závraty a omdletie;
 • opuchy tváre či krku;
 • vyrážky;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • bolesti brucha.


Očkovanie vakcínou moderna zatiaľ nie je vhodné pre osoby mladšie ako 18 rokov. V prípade tehotenstva alebo dojčenia, je potrebné poradiť sa pred očkovaním s lekárom. U alergikov platí, že sa majú vyhnúť očkovaniu vakcínou Moderna, ak sú alergickí na niektorú z látok, ktoré obsahuje.

Príbalový leták vakcíny Moderna

Ako funguje?

Vakcína Comirnaty výrobcu Pfizer/Biontech patrí medzi tzv. mRNA vakcíny. Tieto vakcíny, zjednodušene povedané, poskytujú ľudskému telu „návod“ na vytvorenie jednej časti koronavírusu (výbežku), prostredníctvom ktorého sa koronavírus dostáva do ľudského tela.

Keďže si tento výbežok koronavírusu telo dokáže vďaka vakcíne vytvoriť samo, imunitný systém ho identifikuje a začne tvoriť protilátky. Vďaka tomuto procesu sa potom stáva odolným voči vniknutiu ozajstného koronavírusu.

Aká je účinná?

V klinických štúdiách sa preukázala vakcína Comirnaty účinná u 95 % u ľudí nad 16 rokov a rovnaká účinnosť bola preukázaná aj u ľudí s chronickými ochoreniami a oslabenou imunitou.

Koľkokrát sa očkuje?

Vakcína Comirnaty od Pfizer/Biontech sa očkuje v dvoch dávkach do ramena v rozmedzí najmenej 21 dní a podľa vyhlášky vlády SR je na Slovensku aplikovaná v intervale najmenej 28 dní. Kvôli úplnej ochrane, je potrebné absolvovať obidve očkovania. Zatiaľ nie je známe, ako dlho trvá ochrana po očkovaní žiadnou z dostupných vakcín.

Aká je bezpečná?

Údaje o očkovaní vakcínou Comirnaty (Pfizer/Biontech) sa stále sledujú a vyhodnocujú. Vedľajšie účinky boli väčšinou mierne alebo stredne závažné a do niekoľkých dní po očkovaní sa zlepšili.

Očkovanie vakcínou Comirnaty musí prebiehať pod dohľadom lekára. Ak sa vyskytnú niektoré z príznakov alergickej reakcie, je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Z najčastejšie hlásených vedľajších účinkov sa môžu objaviť: bolesť a opuch v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, bolesť svalov, bolesť kĺbov, triaška, horúčka.

Medzi časté vedľajšie účinky patria začervenanie v mieste vpichu, nevoľnosť.

Menej častými pozorovanými vedľajšími účinkami boli aj zväčšené lymfatické uzliny, pocit nepohody, bolesť v končatine, nespavosť, svrbenie v mieste vpichu.

Zriedkavo bolo pozorované aj dočasné jednostranné ochrnutie tváre.

Očkovanie vakcínou Comirntay od Pfizer/Biontech zatiaľ nie je vhodné pre osoby mladšie ako 16 rokov. V prípade tehotenstva alebo dojčenia, je potrebné poradiť sa pred očkovaním s lekárom. U alergikov platí, že sa majú vyhnúť očkovaniu vakcínou Comirnaty, ak sú alergickí na niektorú z látok, ktoré obsahuje.

Príbalový leták vakcíny Comirnaty (Pfizer/Biontech)

Ako funguje?

Vakcína Astra Zeneca obsahuje adenovírus upravený tak, že obsahuje gén potrebný na tvorbu spike proteínu (výbežku) koronavírusu, prostredníctvom ktorého sa vírus SARS-CoV-2 dostáva do buniek ľudského tela.

Adenovírus z vakcíny sa nemôže množiť a nespôsobuje ochorenia. Imunitný systém po vakcinácii rozpozná cudzí proteín v tele a vytvorí biele krvinky a protilátky, ktoré ho napadnú. Ak sa neskôr telo zaočkovaného človeka stretne s vírusom SARS-CoV-2, jeho imunitný systém sa už vie proti nemu účinne brániť.

Aká je účinná?

V klinických štúdiách vakcína Astra Zeneca preukázala cca 60% účinnosť.

Koľkokrát sa očkuje?

Vakcína Astra Zeneca sa očkuje v dvoch dávkach do ramena v rozmedzí 4 až 12 týždňov.

Kvôli úplnej ochrane, je potrebné absolvovať obidve očkovania. Zatiaľ nie je známe, ako dlho trvá ochrana po očkovaní žiadnou z dostupných vakcín.

Aká je bezpečná?

Údaje o očkovaní vakcínou Astra Zeneca sa stále sledujú a vyhodnocujú. Očkovanie vakcínou Astra Zeneca musí prebiehať pod dohľadom lekára. Ak sa vyskytnú niektoré z príznakov alergickej reakcie, je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc:

 • dýchavičnosť;
 • zmeny srdcového rytmu;
 • závraty a omdletie;
 • opuchy tváre či krku;
 • vyrážky;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • bolesti brucha.


Očkovanie vakcínou Astra Zeneca zatiaľ nie je vhodné pre osoby mladšie ako 18 rokov.

V prípade tehotenstva alebo dojčenia, je potrebné poradiť sa pred očkovaním s lekárom.

U alergikov platí, že sa majú vyhnúť očkovaniu vakcínou Astra Zeneca, ak sú alergickí na niektorú z látok, ktoré obsahuje.

Ak máte problém s tvorbou krvných zrazením a užívate antikoagulačnú liečbu, alebo užívate lieky oslabujúce imunitný systém (imunosupresíva, vysoké dávky kortikoidov, lieky na liečbu onkologických ochorení), poraďte sa pred očkovaním vakcínou Astra Zeneca so svojím lekárom.

Príbalový leták vakcíny Astra Zeneca.

Vakcína Johnson & Johnson je ďalšou zo schálených vakcín Európskou liekovou agentúrou. Ide o jednodávkovú vakcínu, ktorá by podľa najnovších informácií mala doraziť do Európy z USA 19. apríla 2021.

Jej účinnosť bola potvrdená v klinických testoch u ľudí vo veku od 18 rokov.

Čakajú na schválenie v EU

Vakcína Sputnik V, ktorú má Slovensko k dispozícii, zatiaľ nebola schválená Európskou liekovou agentúrou.

Jej účinnosť a bezpečnosť stále posudzuje aj náš Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Union očkovanie

podporuje

Máme pre vás zľavu 12 % – 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

Dôležité odkazy

Aké sú príznaky ochorenia
covid-19?

Príznaky ochorenia si môžete ľahko zmýliť s inými ochoreniami. Niekedy sa covid-19 môže prejaviť aj iba ľahkou nádchou.  Ak máte podozrenie, chráňte svojich blízkych, kontaktujte svojho lekára a zostaňte v karanténe. 

Iba testovanie PCR testom vám dá stopercentnú odpoveď, či ste alebo nie ste pozitívni na covid-19. Bezplatne môžete mať PCR test iba na základe indikácie lekárom. Preto sme pre vás vybavili zľavu na covid testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku. 

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Union zľava

na Covid testy

Máme pre vás zľavu 12 % – 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

 • nádcha a prechladnutie;
 • upchatý nos;
 • bolesť hlavy;
 • bolesť hrdla a problémy s prehĺtaním.

 

 • bolesť svalov alebo kĺbov;
 • kašeľ;
 • problémy s dýchaním, dýchavičnosť;
 • silná bolesť hlavy;
 • únava (nedostatok energie na bežné činnosti);
 • bolesti kĺbov a svalov (ako pri chrípkových ochoreniach);
 • zvýšená teplota prípadne horúčka
 • zimnica;
 • hnačka alebo vodnatá stolica;
 • zvracanie a nevoľnosti;
 • strata čuchu;
 • strata chuti;
 • zápal očných spojiviek.

 

 • dlhotrvajúce teploty alebo horúčky a zimnica;
 • silný kašeľ (niekedy sa však ťažký priebeh vôbec nemusí prejaviť kašľom);
 • zhoršujúce sa problémy s dýchaním, lapanie po dychu;
 • únava a neschopnosť vykonávať aj jednoduché činnosti.

 

Sanitku je potrebné volať pri zhoršujúcich sa problémoch s dýchaním a zmodraním pier, ale aj keď sa objavia:

 • silná bolesť na hrudníku;
 • pocit zmätenosti;
 • upadanie do spánku;
 • strata vedomia;
 • veľké sucho v ústach a dehydratácia (minimálne močenie počas dňa).

 

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Union zľava

na Covid testy

Máme pre vás zľavu 12 % – 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

Mám covid-19

Ak máte ochorenie covid-19 je dôležité, aby ste neodkladne informovali svojho ošetrujúceho lekára a boli s ním v telefonickom kontakte,

Rovnako je potrebné informovať aj všetky vaše úzke kontakty, s ktorými ste sa stretli v období od dvoch dní predchádzajúcich dňu, kedy ste absolvovali test s pozitívnym výsledkom.

Zároveň ste povinný absolvovať domácu izoláciu v trvaní 14 dní od odberu pozitívnej vzorky testu (po uplynutí tejto lehoty ju možno ukončiť, ak sa nevyskytli príznaky ochorenia a ďalší test v tomto prípade nie je potrebný).

Po pozitívnom teste na covid-19, aj pri čakaní na výsledok PCR testu, zostaňte doma. Nepoužívajte taxíky, ani verejnú dopravu.

Zabezpečte si potraviny a jedlo, zostaňte v jednej miestnosti, kde sa budete aj stravovať. Ak je to možné, vyhýbajte sa kontaktu s ostatnými členmi domácnosti, noste respirátor. Pravidelne vetrajte a často si umývajte ruky mydlom.

Pri ľahkých príznakoch ochorenia covid-19 dbajte na dostatok spánku, zvýšený prísun vitamínu C a zinku, odporúča sa brať aj vitamín D. Veľmi dôležitý je pitný režim a dostatok tekutín.

Na kašeľ sa odporúčajú užívať kvapky a sirupy podľa jeho typu (na suchý alebo produktívny kašeľ). Pri vysokých teplotách nad 38 °C užívajte lieky na znižovanie teploty (niekedy je potrebné ich v časovom rozostupe aj kombinovať, horúčky pri covide trvajú zvyčajne aj týždeň).

 

Priebeh ochrenia covid-19 je veľmi individuálny, mnohí pacienti majú veľmi ľahký priebeh, podobný prechladnutiu. Veľmi často sa objavujú aj stredne ťažké príznaky ochorenia covidu, spojené s kašľom, bolesťami svalov a celého tela ako pri chrípke, veľkou únavou, stratou chuti a čuchu a dlhotrvajúcimi teplotami.

Rovnako individuálna je aj dĺžka ochorenia. Zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí 2 až 3 týždňov. Mnohí pacienti sa však ďalšie týždne až mesiace dostávajú do pôvodnej formy s pretrvávajúcimi ťažkostami (tzv. dlhotrvajúci covid).

Pri príznakoch stredne ťažkého ochorenia sa odporúča zabezpečiť si oxymeter na meranie saturácie kyslíka v krvi, ktorá je dôležitým ukazovateľom pri zhoršujúcom sa priebehu ochorenia.

 

Sanitku alebo odvoz do nemocnice je potrebné volať pri zhoršujúcich sa problémoch s dýchaním a zmodraním pier (prípadne, ak klesne saturácia kyslíka na pulznom oxymetri pod 90 %), ale aj keď sa objavia:

 • silná bolesť na hrudníku;
 • pocit zmätenosti;
 • upadanie do spánku;
 • strata vedomia;
 • veľké sucho v ústach a dehydratácia (minimálne močenie počas dňa).

 

Po vyzdravení z ochorenia covid-19 vám ošetrujúci lekár vystaví potvrdenie o jeho prekonaní. Vo vašom tele máte istú hladinu protilátok proti covidu-19, ale to, samozrejme, neznamená, že netreba byť ostražitý. Táto hladina je veľmi individuálna a nemusí vám zabezpečiť ochranu pred novým ochorením.

Je potrebné naďalej dodržiavať hygienické odporúčania. Zároveň sa odporúča počkať ďalšie tri mesiace predtým, ako sa proti covid-19 dáte zaočkovať.

 

Prekonali ste covid-19 a stále sa
necítite dobre?

Ak sa po prekonaní covidu stále necítite fit, informujte sa u svojho ošetrujúceho lekára, či máte nárok na kúpeľnú alebo ústavnú liečbu.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Union zľava

na Covid testy

Máme pre vás zľavu 12 % – 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

Kúpeľná liečba bude umožnená všetkým, ktorí spĺňajú indikácie obštrukčných pľúcnych chorôb a pľúcnych fibróz. Štandardný kúpeľný pobyt trvá 21 dní a zahŕňa ubytovanie, stravu a 3 liečebné procedúry denne.

Po vyplnení návrhu na kúpeľnú starostlivosť zo strany ošetrujúceho lekára a jeho schválení zo strany zdravotnej poisťovne, si môžete na liečebný pobyt vybrať z viac ako desiatky existujúcich špecializovaných kúpeľných zariadení Slovenska.

Ak trpíte závažnejšími postcovidovými komplikáciami, pre ktoré by kúpeľná starostlivosť nebola dostatočná, považujeme za najlepšie riešenie absolvovanie ústavného liečebného pobytu v nasledujúcich liečebniach:

Neustále rozširujeme našu sieť zmluvných špecialistov. Len v novom roku sme zazmluvnili desiatky ďalších špecialistov. Zlepšujeme pre vás dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Union zľava

na Covid testy

Máme pre vás zľavu 12 % – 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

K špecialistovi
bez výmenného lístka

Ak potrebujete ísť k špecialistovi, až do odvolania nebudeme požadovať výmenný lístok. 

Atoms/icons/40/black/chcem_nahlasit_skodovu_udalost-40

Nezabúdajte na prevenciu. Tvár si chráňte rúškom a v interiéri respirátorom FFP2, dodržiavajte odstup a ruky si dezinfikujte a umývajte. 

Dôležité informácie a novinky o covid-19

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Union zľava

na Covid testy

Máme pre vás zľavu 12 % – 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratoriách na Slovensku.

Užitočné odkazy