Zdieľať

Union od svojich poistencov v období druhej vlny pandémie nevyžadovala výmenné lístky k špecialistom

vymenne listky k specialistom
Od 13. 10. 2020 sme ako zdravotná poisťovňa nepožadovali výmenné lístky od všeobecného lekára pre účely vyšetrenia u ambulantného špecialistu. Toto opatrenie, za účelom odľahčenia ambulancií prvého kontaktu v čase pandémie, trvalo až do 01. 06. 2021.
vymenne listky k specialistom
Atoms/icons/40/black/chcem_nahlasit_skodovu_udalost-40

Zrušenie výmenných lístkov bolo jedným z opatrení, ktorými chce Union uľahčiť poskytovateľom a poistencom zvládanie aktuálnej situácie. Toto opatrenie bolo dočasné a trvalo do 01. 06. 2021. V prípade, že si to pandemická situácia bude v budúcnosti vyžadovať, opätovné zrušenie výmenných lístkov nie je vylúčené. 

Od 13. 10. 2020, až do 01. 06. 2021, zdravotná poisťovňa Union nepožadovala výmenné lístky od všeobecného lekára pre účely vyšetrenia u ambulantného špecialistu. 

„Každý, kto už má svojho špecialistu, ale ide k nemu napríklad po dlhšej dobe alebo na nové vyšetrenie, môže prísť priamo do jeho čakárne, prípadne si telefonicky dohodnúť termín. Výmenný lístok nepotrebuje.“ hovorí Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Unionu. Dodáva, že kto si nie je istý, akého špecialistu by mal navštíviť a chce sa predtým o svojom zdravotnom stave poradiť s obvodným lekárom, tak samozrejme stále môže urobiť.

Dôvodom tohto opatrenia je odľahčenie ambulancií prvého kontaktu, teda všeobecných lekárov, kde sa v tejto dobe môže zvýšiť počet pacientov s respiračnými ochoreniami.

Poisťovňa Union vysvetľuje, že výmenné lístky majú svoj význam a neodchádzajú do úplného zabudnutia. Keď sa situácia zase zlepší, opäť sa vrátia do praxe. „Všeobecný lekár vie najlepšie posúdiť, kedy treba konzultáciu u špecialistu a kedy nie. A zároveň má vďaka tomu prehľad o svojich pacientoch. Túto kompetenciu by mal mať zachovanú,“ uzatvára Dupaľová Ksenzsighová.

Dočasne zrušenie výmenných lístkov je jedným z opatrení, ktorými chce Union uľahčiť poskytovateľom a poistencom zvládanie aktuálnej situácie. Tiež plánuje už v dohľadnej dobe posilnenie telemedicíny v sfére pôrodnej asistencie, domácej ošetrovateľskej starostlivosti a duševného zdravia.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.