Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Pandémia a sociálna izolácia: Pociťujete osamelosť?

sociálna izolácia počas pandémie
Rok 2020 priniesol množstvo zmien do každodenného života, na ktoré nebol nikto pripravený. Neočakávané zmeny so sebou často nesú pocity neistoty či úzkosti. Tieto pocity sa ešte zhoršujú tým, že pandémia ľudí odstrihla od sociálnych kontaktov, čo výrazne ovplyvňuje duševné zdravie.
sociálna izolácia počas pandémie
V článku sa dočítate

Sociálna izolácia. Aj to je jeden z dôvodov, prečo za minulý rok stúpol vo veľkej miere počet duševných ochorení. Nie je totiž jednoduché fungovať sami – bez sociálneho kontaktu. Ľudia majú vrodenú potrebu spojenia, spolupatričnosti a sociálneho kontaktu. Výskumy dokonca ukázali významné prepojenie medzi sociálnou izoláciou a zhoršením duševného zdravia.
Sociálna izolácia sa vo väčšej či menšej miere stala súčasťou života každého z nás. 

Ako vplýva sociálna izolácia na duševné zdravie?

Je prirodzené, že keď musia byť ľudia zavretí iba doma, medzi štyrmi stenami, s  obmedzenou možnosťou stretávať sa, pociťujú zvýšený stres.
Okrem toho, že sú odtrhnutí od svojho okolia a môžu sa cítiť osamelí, aj samotná pandémia so sebou prináša veľa strachu a neistoty.
Strach zo samotnej nákazy, strach o zdravie a život blízkych. Strach, že niekoho z blízkych už možno nikdy neuvidíte. Keď ste navyše odstrihnutí od sociálnej siete a nemáte sa s kým porozprávať o svojich obavách, negatívne pocity sa stupňujú.

Niektorí ľudia zvládajú situáciu horšie ako ostatní

Osamotenosť počas izolácie sa týka všetkých. Sú však skupiny ľudí, ktoré to majú o niečo ťažšie:

Aj napriek tomu, že epidémia sa aktuálne postupne zlepšuje a uvoľňujú sa mnohé opatrenia, stále existuje možnosť, že sa opäť ocitnete v situácii, keď budete izolovaní od svojho bežného spôsobu života. 

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Ako si spríjemníte izoláciu počas pandémie?

V čase, keď vzniká tento článok, sa opatrenia postupne uvoľňujú a život sa pomaly vracia do lepších koľají. Avšak stále môžu byť ľudia, ktorí sa obávajú a radšej si vyberú dobrovoľne svoj osobný „lockdown“. 
Aké súmožnosti, aby ste zvládli izoláciu v čo najlepšom duševnom zdraví?

Akceptujte realitu

Je zbytočné bojovať vo svojej hlave a neustále sa sťažovať na situáciu, ktorú nemôžete zmeniť. Pandémia obmedzila životy všetkých ľudí. Sú veci, ktoré zmeniť nedokážete a je zbytočné sa nimi zaoberať a trápiť. Uvoľníte tak v hlave miesto a čas na niečo iné, zmysluplnejšie.

Zmeňte uhol pohľadu

To, ako sa na veci pozeráte a ako ich pomenúvate, výrazne ovplyvňuje vaše pocity. Nahraďte pojem sociálna izolácia pojmom fyzická izolácia. To, že nemôžete byť s ľuďmi vo fyzickom kontakte, neznamená, že nemôžete byť v kontakte vôbec. Spojení môžete zostať stále, aj keď nie ste fyzicky spolu.

Prijmite svoje pocity

Nesnažte sa vlasnté emócie posudzovať, či sú dobré alebo zlé. Sú vaše. A ukazujú vám niečo o vás samých. Prijmite ich. Aj tie nepríjemné. Keď ich prijmete a oboznámite sa s nimi, môžete ich dostať pod kontrolu.

Starajte sa o seba

Nezaoberajte sa celý čas len negatívnymi správami. Môže to zvyšovať váš stres a nepohodu. Doprajte si mentálne prestávky. Relaxujte. Robte príjemné aktivity.

Využívajte domáce zdroje

Pokiaľ viete, čo vás dokáže aj v ťažšej chvíli upokojiť, máte spolovice vyhraté. Potom aj vo chvíľach, keď vás prepadne úzkosť alebo pocit samoty, môžete využiť niečo z  osvedčených vecí na svoje upokojenie. Môže to byť horúca vaňa, masáž nôh, hladkanie domáceho miláčika, varenie obľúbeného jedla, čítanie obľúbenej knihy, pozeranie obľúbeného filmu, či šálka teplého čaju.

Využite príležitosti

Vždy je výhodnejšie myslieť pozitívne. Tak prečo nie aj v tejto situácii? Skúste sa skôr pozrieť na príležitosti, ktoré sa vám teraz naskytujú, a nie na veci, ktoré ste kvôli izolácii stratili. Možno práve teraz máte jedinečný čas na to, čo inak v živote nestíhate. Možno práve teraz je čas na nejakú pozitívnu zmenu.

Zdroj: Adobe Stock

Tvorte

Vyjadriť seba pomocou tvorby má terapeutické a upokojujúce účinky. Či už radi kreslíte, píšete básne alebo tancujete. Využite čas, ktorý teraz máte, na to, aby ste zo seba dostali to najlepšie. Umelci sa tiež veľakrát utiahnu do samoty, aby mali priestor na vlastnú tvorbu.

Zostaňte aktívni

Vytvorte si vlastný single program. Ľudia často zabúdajú, že mentálne a fyzické zdravie sú ako spojené nádoby. Pokiaľ sa kvôli tomu, že ste zavretí doma, prestanete hýbať, odzrkadlí sa to pravdepodobne aj na vašom duševnom zdraví a vnútornej pohode.

Aj doma predsa môžete zakomponovať do svojej každodennej rutiny nejaký pohyb. Inšpirujte sa videami na internete, skúste jogu, tajči alebo akékoľvek cvičenie, ktoré sa vám pozdáva.

Držte sa svojho plánu

Aj keď ste doma izolovaní, snažte sa držať svojho bežného harmonogramu. Svoj deň si plánujte. Snažte sa, aby bol čo najviac podobný dňom, keď normálne fungujete a chodíte do práce alebo do školy.

Ráno sa napriek homeofficu prezlečte, dodržujte každodennú hygienu, pravidelne sa stravujte. Dodržte pracovný čas, urobte si počas neho pauzu na obed a po práci sa venujte príjemným aktivitám. 

Plánujte budúcnosť

Hoci sa môže zdať, že táto pandémia nemá koniec a nevidíte lepšie zajtrajšky, snažte sa naprogramovať svoj mozog na pozitívnejšie zmýšľanie.  Keď si začnete plánovať veci, ktoré by ste chceli urobiť v blízkej či ďalekej budúcnosti, pomôže vám to cítiť sa menej osamelo a tešiť sa na uskutočnenie vašich plánov.

Zostaňte v spojení

Aj keď to možno nejde naživo, môžete sa s blízkymi ľuďmi, s členmi rodiny, s kamarátmi, s kýmkoľvek, stretnúť aspoň online. Porozprávať sa cez telefón, dokonca sa aj vidieť. Skúste hľadať možnosti. S ľuďmi, ktorým veríte, môžete hovoriť aj o svojich negatívnych pocitoch a obavách. 

Plánujte čas s priateľmi online

Buďte kreatívni. Skúste si dať video čet so starými rodičmi počas nedeľného obeda. Nájdite si online hry, ktoré môžete hrať spolu so svojimi kamarátmi – aj takto sa môžete cítiť blízko jeden druhému.
Dohodnite sa s priateľmi, že si naraz pustíte ten istý film, a po skončení sa môžete deliť o svoje dojmy, ako keby ste práve vyšli spolu z kina.

Zdroj: Adobe Stock

Robte niečo zmysluplné

Niekedy môžu izolácia a osamelosť viesť aj k pocitom straty zmyslu v živote. Je prirodzené citítiť potrebu spolupatričnosti ku komunite, citít sa osožne a potrebne.

Dáva to ľudskému životu význam. Pokiaľ sa nemôžete stretávať so svojou komunitou a byť prospešní a užitoční tam vonku, skúste doma zaradiť do svojho programu niečo, čo vás napĺňa každý deň.

Zapojte sa do online kurzov a naučte sa niečo nové, čo obohatí váš život. Alebo môžete vytvoriť pre seba a svoju rodinu rodinný strom na webe a zapojiť do tohto procesu aj viacerých členov.  Alebo sa začnite učiť nový jazyk. 

Buďte užitoční a pomáhajte

Vypočujte svojich priateľov, buďte pre nich k dispozícii na telefóne, zaujímajte sa o nich a o ich životy a problémy aj naďalej

Vyhľadajte odbornú pomoc

V dnešnej dobe veľa odborníkov aj z radov psychológov a psychoterapeutov pracuje online. Pokiaľ sa bojíte ísť medzi ľudí, môžete riešiť svoje problémy aj z pohodlia domova.

Ak cítite, že strácate pôdu pod nohami a psychicky sa necítite úplne najlepšie, s vyhľadaním odbornej pomoci neotáľajte!

Skupina Union pre zdravú dušu

Pokiaľ vás téma duševného zdravia zaujíma a chceli by ste získať ešte viac informácií o tom, ako pomôcť sám sebe, skúste navštívte skupinu Union pre zdravú dušu. Prináša množstvo obsahu, ktorý je venovaný práve duševnému zdraviu. Možno nájdete ďalšie dobré a užitočné tipy, ktoré vám pomôžu aj v období izolácie. Union zdravotná poisťovňa je tu pre vás za každých okolností. obľúbenej knihy, pozeranie obľúbeného filmu, či šálka teplého čaju.

Autorka: Mgr. Alexandra Kaiser

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje: 

https://counseling.northwestern.edu/blog/coping-isolation-loneliness-coronavirus-pandemic/

https://www.verywellmind.com/how-to-cope-with-loneliness-during-coronavirus-4799661

https://www.washington.edu/counseling/covid-19/coping-with-self-isolation/

https://www.webmd.com/lung/handle-isolation-and-anxiety#1

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/managing-stress-anxiety.html

https://www.priorygroup.com/blog/ways-to-cope-with-feeling-lonely-in-coronavirus-self-isolation

https://www.nia.nih.gov/health/loneliness-and-social-isolation-tips-staying-connected

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.