Zdieľať

Zatočte so stresom, kým on nezatočí s vami

Či už sa nám to páči, alebo nie, stres sa stal bežnou súčasťou našich životov. Ako však rozpoznať, kedy je potrebné stres aktívne riešiť? A ako s ním najlepšie bojovať?

Na jednej strane máme krátkodobý stres, ktorý môže byť pre nás dokonca prospešný. Dokáže nás totiž vybičovať k lepšiemu výkonu v práci, v škole či v športe. Na druhej strane je tu dlhodobý stres, ktorý negatívne ovplyvňuje naše fyzické aj duševné zdravie. Ako ich však správne rozpoznať?

Stres je zákerný v tom, že dokáže ovplyvňovať naše zdravie bez toho, aby sme si to uvedomovali. Bolesti hlavy, nespavosť či klesajúcu produktivitu v práci väčšinou pripisujeme bežným chorobám. Pritom častou príčinou našich problémov môže byť práve stres. Ten má dopad nielen na naše fyzické zdravie, ale aj na naše myšlienky, pocity a správanie. Ak sa naučíte rozpoznávať jeho symptómy, bod pre vás. Získate totiž náskok a môžete sa tak vyhnúť jeho negatívnym následkom.

Ako vplýva stres na naše telo

Každý človek je do určitej miery odolný voči stresu. Keď sme mu však vystavení dlhodobo, naše telo jedného dňa „vypne“. Postupne začne zlyhávať imunitný systém, a to so sebou prináša celú kopu zdravotných problémov. Medzi najčastejšie patria bolesti hlavy, neprestávajúca únava, problémy so spánkom, bolesti žalúdka, znížený záujem o sexuálny život či svalové napätie.

 

Nálada ako na hojdačke? Nič nezvyčajné

Stres nás ovplyvňuje ako celok. To znamená, že nemá dopad len našu fyzickú schránku, ale aj psychickú, čo je pre niektorých ľudí ešte horšie. Úzkosť, nepokoj, nedostatočná motivácia, neschopnosť sústrediť sa, pocit preťaženia, podráždenie či hnev, bezdôvodný smútok alebo dokonca depresie – to všetko dokáže spôsobiť dlhodobý stres, ktorému nevenujeme dostatočnú pozornosť. Duševné zdravie je veľmi krehká záležitosť, preto by sme sa oň mali príkladne starať. 

Ako vplýva stres na naše správanie

Pod vplyvom dlhodobého tlaku – či už v práci, alebo v súkromnom živote, sa u človeka môže začať meniť aj jeho správanie. Zrazu sa môžeme začať neobvykle preceňovať alebo, naopak, podceňovať, naše konanie môžu sprevádzať nečakané výbuchy hnevu. Neobvyklé nie sú ani alkoholové a drogové závislosti či sociálna izolácia.

Proti stresu je najlepšia prevencia

Najlepším liekom proti stresu je vôbec ho nezažiť. V dnešnej dobe je to síce málo pravdepodobné, čo si budeme klamať, ale určite dokážeme jeho následky aspoň minimalizovať. Dokonca to nie je ani také zložité. Stačí, ak si osvojíte pár základných návykov:

  • Zaraďte do svojho denného programu pravidelnú pohybovú aktivitu, najlepšie 30 minút denne.

  • Naučte sa relaxovať. Doprajte si trochu meditácie, jógy alebo sa vyberte na masáž.

  • Hovorí sa, že smiech lieči. Je to pravda. A nič tak nezatočí so stresom ako práve smiech. Smejte sa často a nahlas!

  • Dohodnite si s priateľmi pravidelné stretnutia pri káve či poháriku červeného vína. Socializácia je dôležitá.

  • Nájdite si čas na svoje obľúbené činnosti – napr. čítanie kníh či počúvanie hudby.

Kedy je načase vyhľadať odbornú pomoc

Ak si nie ste istí, či je práve stres spúšťačom vašich problémov, určite navštívte lekára. Je lepšie nechať sa poriadne preventívne vyšetriť, ako neskôr riešiť oveľa závažnejšie problémy.

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť na témy týkajúce sa duševného zdravia.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.