Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Starajte sa o duševné zdravie a nebojte sa vyhľadať pomoc

pri psychických problémoch je potrebné vyhľadať pomoc psychoterapeuta
Za posledný rok pribudlo množstvo problémov s duševným zdravím aj u detí a mládeže. Najhoršie je, že mnohí ľudia sa stále obávajú vyhľadať pomoc. Pritom možností je veľa.
pri psychických problémoch je potrebné vyhľadať pomoc psychoterapeuta
V článku si prečítate:

Liečba a riešenie psychických problémov sú, žiaľ, stále pokryté nánosmi dogiem a stereotypov, ktoré rozhodne nepomáhajú. Mnohí ľudia nemajú takmer žiadne návyky a postupy, ako sa starať o duševné zdravie.
Namiesto toho, aby vyhľadali odbornú pomoc, trpia, ich stav sa zhoršuje, až prestávajú byť schopní fungovať v bežnom živote.
Prečo je vyhľadanie odbornej pomoci stále akoby tabu? 

Keď vás bolí duša a psychické zdravie trpí

Tak, ako s tráviacimi problémami či boľavým hrdlom vyhľadáme lekára, mali by ste zájsť k odborníkovi aj vtedy, keď vás bolí duša. Psychické zdravie si zaslúži o rovnakú pozornosť ako fyzické, navyše sú navzájom prepojené. Fyzické problémy môžu zhoršiť psychický stav, psychické problémy sa ľahko odzrkadlia na telesnom zdraví.

K najčastejším psychickým problémom dnes patria: depresia, úzkostné stavy, ako napríklad panická porucha a rôzne fóbie, nedostatok sebavedomia a sebaúcty, poruchy stravovania, sebapoškodzovanie.

Prečo je dôležité vyhľadať pomoc?

Vyhľadať psychológa, psychiatra, zavolať na linku dôvery, zveriť sa s problémom známemu nie je ani hanba, ani znak slabosti. Práve naopak. Je to zásadný krok, most, ktorým sa dostanete do príjemnejšieho sveta.

Uvedomte si, že nie ste sami. Podobné problémy má mnoho známych i neznámych z okolia, hoci o tom ani neviete.
Liečba a zvládanie duševných stavov v prvom rade zlepší kvalitu vášho života. Život s psychickými problémami je vždy boj, ale ak sa naučíte vyhľadať pomoc, budete si môcť opäť vychutnať všetko, čo život ponúka, a žiť šťastnejšie. Dobré duševné zdravie pozitívne ovplyvňuje aj spánok, imunitu, znižuje úroveň bolesti.

Vráti sa vám vaša chuť do života a neraz aj do jedla, motivácia, produktivita, kreativita. Budete bez problémov zvládať každodenné úlohy. 

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Kedy vyhľadať pomoc?

Nie je jednoduché rozlíšiť, kedy je nevyhnutné obrátiť sa na odborníka. Najmä, ak ste v depresívnom či v úzkostnom stave, pri ktorom strácate chuť čokoľvek riešiť. Práve preto je dôležité prelomiť bludný kruh a zdôveriť sa.
Určite vyhľadajte pomoc vtedy, keď vám váš stav nedovoľuje žiť bežný život ako predtým. Sú to stavy, keď:

Ak cítite vplyv na váš osobný a pracovný život, strácate záujem o všetko okolo, nevidíte východisko ani svetlý bod, navštívte odborníka. Čo najskôr. Psychoterapeut, psychológ alebo psychiater nie sú „strašiaci“. Sú to odborníci, ktorí vám pomôžu vyjsť von z tmy.

Myslite na to, že objednávacie lehoty pri návšteve odborníkov sú dnes dlhé – približne 2 až 3 mesiace. V každom prípade sa oplatí počkať a pri urgentnom probléme vyhľadať rýchlu pomoc hneď.

Zdroj: Adobe Stock

Ako urobiť prvý krok ku lepšiemu psychickému zdraviu?

Najdôležitejšie je odhodlať sa a urobiť prvý krok. Ako sa hovorí – „nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie“. Je to síce drsné prirovnanie, ale keď nezačnete o svojich pocitoch a problémoch hovoriť, samy od seba neodídu.

Našťastie, dnes existujú rôzne možnosti pomoci a vyhľadať ju nie je až také ťažké, ako si možno myslíte.

Prvým krokom k prerušeniu bludného kruhu je osloviť niekoho, aby ste získali podporu. Je normálne cítiť strach, alebo byť v rozpakoch z toho, ako ten druhý zareaguje. Ale je to ten najlepší krok, aký môžete urobiť.

Neignorujte svoje pocity, prežívanie, problémy a stavy. Porozprávajte sa o nich s blízkou osobou, ktorej dôverujete. Ak pri sebe nemáte nikoho takého, nevzdávajte sa, čítajte ďalej.

Na koho sa môžete obrátiť?

Kedysi panovalo v oblasti psychického zdravia mnoho dohadov a nesprávnych záverov. Našťastie, dnes je to už naopak a každý má šancu vyhľadať pomoc. Nestojí to dokonca ani veľa námahy.

Priatelia, rodina, susedia

Rozhovor s niekým, komu dôverujete, o tom, ako sa cítite, je vždy dobrým začiatkom. Pomôže vám nájsť potrebné informácie, prediskutuje s vami vaše možnosti, pomôže vám pri každodenných úlohách, povzbudí a podporí vás.

Praktický lekár

Ak máte k dobrý vzťah k praktickému lekárovi a poznáte sa dlhšie, je človekom, za ktorým chodíte, keď sa necítite dobre. Je tu na to, aby vám pomohol nielen s fyzickým, ale aj s duševným zdravím. V čom vám pomôže? Ponúkne vám podporu a liečbu, odporučí terapeuta, psychiatra, povzbudí nás.

Zdroj: Adobe Stock

Linky pomoci

Na Slovensku existuje viacero liniek pomoci, ktoré vás podporia pri akýchkoľvek psychických ťažkostiach – od chvíľkových až po závažné. Zvyčajne za nimi stoja neziskové organizácie spolupracujúce s odborníkmi:

Linka detskej dôvery

„Linka, ktorá má uši pre všetky deti“. Je to poradenská telefonická a internetová linka pre deti, dospievajúcich a rodičov. Funguje každodenne od 14.00 do 20.00 hodiny.
Telefón: 0907 401 749 , web a Facebook.

Linka detskej istoty

Bezplatná a anonymná nonstop linka pre deti a mladých ľudí.
Telefón: 116 111
Linka pre hľadané deti: 116 000,
On-line poradne: www.ldi.sk a www.pomoc.sk,
e-mail: 116111@ldi.sk a potrebujem@pomoc.sk.

IPčko

Bezplatná, anonymná a nonstop linka, ktorá ponúka odbornú pomoc psychológov, sociálnych pracovníkov, špeciálnych pedagógov. Pomáha prevažne mladým ľuďom v situáciách, keď sa cítia vo svojich ťažkostiach sami. Je dostupná na stránkach:
IPcko (chat, email) – internetová poradňa pre mladých ľudí, krízová linka pomoci  (bezplatný telefón – 0800 500 333, chat, email a video), pomôžeme – krízové linky.

Linka dôvery Nezábudka

Kvalifikované nonstop poradenstvo poskytujú vyškolení odborníci z oblasti psychológie, psychiatrie a sociálnej práce. Patrí pod krídla združenia Liga za duševné zdravie. Telefón: 0800 800 566, web.

Národná linka pre ženy zažívajúce násilie

Bezplatná nonstop linka pre ženy zažívajúce násilie. Dôverný a bezpečný priestor pre ženy, ktoré sú ohrozené násilím alebo ho prežívajú.
Telefón: 0800 212 212 a web.

Práca s psychoterapeutom

Mnohí preferujú riešenie citlivého problému s osobou, ktorá ich bližšie nepozná. V tomto prípade pomôže kvalifikovaný odborník – psychoterapeut. Naučí vás, ako sa zbaviť stresu, pomôže vám zvládať náročné situácie, nájsť v živote to podstatné.

Práca pod vedením psychoterapeuta je vyššia forma pomoci ako v prípade linky dôvery. Na linku dôvery zvyčajne zavoláte raz, avšak práca s psychoterapeutom je pravidelná a dlhodobá. Len tak vo vašom živote dôjde k želanej zmene.

Union pre zdravú dušu

Vo FB skupine Union pre zdravú dušu nájdete množstvo cenných informácií o psychických problémoch. Dozviete sa o príznakoch pri rôznych stavoch a ochoreniach, ale aj odborné rady, ako si pomôcť.

Vznikla ako komunita ľudí, v ktorej sa aj Union zdravotná poisťovňa usiluje o lepšie duševné zdravie na Slovensku. Bokom nezostávajú ani také témy, ako sú závislosti, strata práce, partnerské vzťahy, práca z domu, domáce násilie či užitočné cvičenia na udržanie duševnej rovnováhy.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore Psychológia, odvetvia Klinická psychológia detí, Klinická psychológia dospelých, Psychológia sexuality).

Zdroje:

https://www.lehighcenter.com/the-importance-of-seeking-mental-health-treatment/
https://www.blackdoginstitute.org.au/emergency-help/when-where-to-seek-help/
https://mieli.fi/en/home/mental-health/seeking-help-mental-health-problems
https://www2.hse.ie/wellbeing/mental-health/reasons-to-get-help-for-your-mental-health.htmlhttps://
www.mind.org.uk/information-support/guides-to-support-and-services/seeking-help-for-a-mental-health-problem/where-to-start/
https://www.urmc.rochester.edu/mental-health-wellness/seek-help.aspx

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.