Zdieľať

Krivé zuby u detí a problémy so záhryzom. Kedy navštíviť ortodontistu?

problémy so záhryzom
Každý nemá šťastie na krásne rovné zuby či perfektný zhryz. Najvhodnejšie je tieto problémy riešiť už v detstve, respektíve na začiatku puberty. Ak to nestihnete, ešte stále je tu možnosť upraviť chrup, aj keď to už nemusí byť také jednoduché. Kedy vyhľadať čeľustného ortopéda a čo vás čaká v jeho ordinácii?
problémy so záhryzom
V článku si prečítate:

Článok bol aktualizovaný v apríli 2024 z dôvodu zrušenia zubného benefitu Ministerstvom zdravotníctva SR.

Krivé zuby, predhryz alebo ináč posunutý zhryz nie sú len chybičkou krásy. V miernych formách problémy nespôsobujú, ale ak vám zubár odporučí vyhľadať ortodontistu – čeľustného ortopéda, určite to neodkladajte.

Ak máte malé dieťa, je vhodné, aby ho zhruba vo veku sedem rokov vyšetril aj čeľustný ortopéd. Zubár vám dá odporučenie a ortodontista v prípade potreby odporučí liečbu a bude stav chrupu každoročne sledovať. Pri vážnejších odchýlkach (napríklad veľké predhryzy) je nutné začať liečbu už vo veľmi skorom veku, približne vo veku 4 až 5 rokov.

Kto je ortodontista?

Ortodontista alebo čeľustný ortopéd kontroluje, lieči a rieši deformity, ktoré súvisia so zlým postavením, funkciou zubov a čeľustí. Rôznymi metódami zabraňuje ich zhoršeniu – spolu s vami vytvorí plán prevencie a liečby problémov.

Na diagnostiku sa používajú viaceré klasické i moderné metódy vrátane RTG, fotografií tváre, odtlačkov chrupu. Liečba zvyčajne zahŕňa niektorú z ortodontických pomôcok, prípadne operáciu.

Krivé zuby či nesprávny zhryz nie sú (len) estetickým problémom. Nesprávny spôsob, akým zuby zapadajú do seba, nie je len kozmetickou chybou. Ak problém nebudete liečiť, môžu vzniknúť problémy, ktoré poškodia vaše celkové zdravie.

Dokonca aj malé odchýlky v štruktúre zubov môžu vyvolať viaceré ochorenia – počnúc jednoduchou stomatitídou, končiac vážnymi chorobami, ktoré si vyžadujú komplikovanú chirurgickú operáciu.

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Aké skryté zdravotné riziká súvisia s bežnými ortodontickými problémami?

Krivo rastúce zuby alebo nevyvážený zhryz:

Čo hrozí, keď nebudete nesprávny zhryz alebo krivé zuby riešiť?

Ak problémy spojené s nevyváženým alebo nesprávne nastaveným zhryzom neriešite, môžu z nich vzniknúť vážnejšie komplikácie.

Predčasné opotrebovanie zubov a ochorenie ďasien môžu nakoniec vyústiť do straty zubov, bolestí kĺbov a svalových úponov v ich okolí, prípadne k praskaniu v temporomandibulárnych kĺboch.

Ešte horšie je, že paradentóza zvyšuje riziko aterosklerotického kardiovaskulárneho ochorenia – známeho a nebezpečného kôrnatenia tepien.

Pri nesprávnom zhryze môžete jedlo zle odhryznúť a prežuť – výsledkom môže byť nadmerné zaťaženie žalúdka.

Rovnako je častým problémom preťažovanie čeľustných kĺbov, čo vedie k bolestiam a problémom vrátiť sánky (napríklad po zívaní) do správnej polohy. Ďalšou nepríjemnou komplikáciou sú bolesti hlavy.

VEDELI SE, ŽE...

... problematický zhryz celkovo trápi viac ako 80 percent ľudí. Aj keď je ideálne nesprávny zhryz riešiť čo najskôr, aj v dospelosti máte možnosť upraviť chrup. Musíte však rátať s vyššou technickou a zvyčajne aj finančnou náročnosťou. Samozrejme, závisí od konkrétneho stavu zubov, takže viac sa dozviete na odbornej konzultácii.

Zdroj: Adobe Stock

Aké typy zubných strojčekov sa používajú na vyrovnanie zubov?

Moderné strojčeky sa používajú na vyrovnanie krivých, pri sebe natlačených, nepravidelných zubov, ale aj keď máte medzi nimi veľké medzery alebo chýbajúce zuby. Korigujú tiež odchýlky zhryzu a čeľustné deformácie.

Po konzultácii vám čeľustný ortopéd navrhne:

Snímateľný a fixný strojček na zuby

Základné typy aparátov na úpravu chrupu sú snímateľný a fixný strojček. Fixný strojček sa nosí pevne nalepený na zuby počas celého obdobia liečby, ktoré býva zhruba dva roky – samozrejme, podľa individuálneho stavu. Skladá sa zo zámkov a krúžkov nalepených na zuby, tie spája drôt.

Odborníci postupne upravujú strojček tak, aby zuby posúval – tvaroval do pravidelných oblúkov.

Snímateľný strojček sa môže podľa potreby vyberať a zase vložiť do úst – s nasadeným strojčekom nemôžete jesť.

Takýto strojček môže mať rôzny tvar a formu a používa sa zvyčajne pri liečbe menších nepravidelností alebo po liečbe aparátom.

Nosenie oboch druhov strojčekov si vyžaduje dôsledné čistenie zubov aj samotných aparátov. Taktiež aj pred nasadením strojčeka je potrebné absolvovať ošetrenie chorých zubov a profesionálne čistenie celého chrupu.

Základná ortodontická liečba bude pokračovať udržiavacou liečbou, následne bude výsledok stály a problém vyriešený. To si bude žiadať, samozrejme, poriadny úsmev! 

E-book Preventívne prehliadky detí v pediatrickej a stomatologickej ambulancii

Stiahnite si náš e-book s podrobnými informáciami o prevencii detí v pediatrickej a zubnej ambulancii. 

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová, stomatologička – zubná lekárka, primárka Stomatologického centra MySmile v Bratislave.

 

Zdroje: 

https://sturbridgebraces.com/orthodontic-problems-hidden-health-risks/
https://bradyortho.com/orthodontics-for-adults/
https://parkplazadentalcare.com/do-i-need-braces/
https://stomatolog.info/pre-pacientov/liecba-prevencia/nespravny-zhryz-a-krive-zuby

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.