Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ako naučiť deti pravidlá cestnej premávky?

učenie pravidiel cestnej premávky
Kým sú deti ešte malé a vodíme ich cez cestu za ruku, máme ich bezpečnosť pod kontrolou. Ony však rastú neuveriteľnou rýchlosťou a čoskoro sú už dosť veľké na to, aby mohli chodiť do školy, k babičke či na krúžky úplne samé. Dnes sa však čoraz častejšie stretávame s tým, že rodičia neustálym vozením svojich detí výrazne prekračujú vhodný vek a zbytočne odďaľujú veľký krok k ich samostatnosti. Dôvod je často rovnaký, a to veľký strach, že by sa im niečo mohlo stať.
učenie pravidiel cestnej premávky
V článku si prečítate:

V každom prípade dôvera v to, že sa  deti môžu po meste pohybovať samy a bude to pre ne bezpečné, je skutočne z veľkej časti v rukách rodičov. Pravidlá cestnej premávky sa im skrátka musia dostať pod kožu. Pýtate sa, ako to dosiahnuť a čo všetko, by mali deti vedieť? Existujú tri spôsoby prirodzeného, zábavného, ale aj efektívneho učenia: napodobňovaním, hrou a skúšaním.

Napdoboňovanie dospelých: ste na ceste zodpovední?

Deti sa pravidlám cestnej premávky učia v podstate od útleho veku. Pozorovaním správania sa dospelých na ceste. Preto môžete mať výrazný vplyv na to, aby bola bezpečnosť na cestách pre deti samozrejmosťou.

Čím zodpovednejšie sa správate, tým zodpovednejšie budú vaše deti. Ak rodičia pravidlá nerešpektujú, prebiehajú na červenú, či nezastavia na priechode, bolo by veľmi prekvapujúce, ak by ich deti pravidlá stopercentne dodržiavali.

Naopak, ak ste na ceste vždy zodpovední, dôslední a pravidelne sa informujete aj o nových pravidlách cestnej premávky, pravdepodobnosť, že sa vaše dieťa bude na ceste správať bezpečne, je skutočne veľmi vysoká.

Pravidlá cestnej premávky: zahrajte sa!

Ak chcete, aby si vaše deti niečo skutočne zapamätali, zahrajte sa na to spolu. Zábavnou formou tak môžu pochopiť napríklad ako funguje semafor či závora. Stačí trocha fantázie a možno pár výtvarných potrieb – napríklad na výrobu semaforu.

Ak by ste chceli trochu sofistikovanejšiu hravú zábavu, vezmite ich na dopravné ihrisko. Dnes ich nájdete takmer v každom meste a skutočne na nich zažijú situácie ako z reálnej cestnej premávky. Len tak trochu nanečisto a bezpečnejšie.

Zážitkové učenie v teréne

Vyrazte spoločne na prechádzku pri ktorej necháte rozhodovanie v súvislosti s cestnou premávkou na dieťati. Napríklad tak, že sa s ním dopredu dohodnete na hre, kde on bude rodič a vy dieťa. Jeho úlohou bude, bezpečne vás dostať do mesta.

Ono musí rozhodovať o tom, ako a kedy prejsť cez priechod, kedy a či zastaviť na semafore, prípadne, ak je to nevyhnutné, ako správne chodiť po ceste. Samozrejme, buďte v strehu, dávajte pozor, a ak by sa rozhodlo tak, že by ho to malo ohroziť, okamžite zasiahnete.

Atoms/icons/80/grey-red/hory-80

Cestujte poistení doma aj v zahraničí.

Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online

Pravidlá cestnej premávky, ktoré by malo dieťa ovládať

A aké sú najdôležitejšie pravidlá cestnej premávky, ktoré sa deťom jednoducho musia dostať pod kožu?

Chodci chodia po chodníku

Chodníky sú pre chodcov a vždy keď sa to dá, chodia po nich. Je veľmi dôležité vysvetliť prečo, aj keď sa nám to môže zdať úplne jasné. Môžete napríklad povedať, že chodník je bezpečnejší ako cesta, pretože autá po chodníkoch jazdiť nesmú.

Keď musíš ísť po ceste, drž sa vľavo

Ak máte doma prváčika, mal by ovládať, ako správne prechádzať, ale aj chodiť po ceste (napríklad príjazdová cesta ku škole, ktorá nemá chodník).

Niekedy je to totiž nevyhnutné a vaše dieťa musí vedieť, čo robiť, keď sa v takej situácii ocitne. Malo by ovládať, že po ceste sa vždy chodí vľavo a teda tak, aby autá, ktoré sú na jeho strane cesty, išli oproti a včas ho uvideli.

Vždy použi priechod pre chodcov

Dieťa potrebuje vedieť, že ak môže, malo by použiť priechod pre chodcov. Samozrejme, aj na ňom musí dávať veľmi dobrý pozor. Napriek tomu, že šoféri by na priechodoch mali dávať chodcom prednosť, nedeje sa tak vždy. Svedčia o tom rastúce poistné udalosti z havarijného poistenia, ktoré popisujú zrážky s chodcami.

A ako dávať pozor na priechode? Vždy sa poriadne pozrieť na obe strany. Najprv vľavo, potom vpravo a zase vľavo. Znova deťom vysvetlite, že začínajú ľavou stranou, pretože to je smer, z ktorého sú prichádzajúce autá najbližšie.

Na červenú stoj!

Rovnako je zásadné zoznámiť ich s tým, ako funguje semafor a upozorniť na to, že napriek zelenej farbe vždy platí dobre sa pozrieť na obe strany predtým, ako sa pustia cez cestu.

Ak zvládnu toto, sú v bezpečí. Skúste preto tieto pravidlá vštiepiť vašim deťom, možno vám pomôžu aj spomínané tipy na zábavnejšie formy učenia. Pri spoločných prechádzkach si dávajte pozor hlavne na to, aby ste tieto pravidlá vždy dodržiavali.

Pamätajte si, dieťa sa naučí to, čo uvidí od vás. Zodpovedné a dôsledné konanie je základom bezpečnosti (nielen) na cestách. Začnite preto už od malička.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.