Atoms/icons/24/grey/info-24
Dňa 20. apríla 2024 budeme mať v čase 07:30 – 13:00 plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Cyklisti vs motoristi, ako sa vzájomne rešpektovať na cestách?

cyklista v meste
Ako sa vyhnúť konfliktom a nebezpečným situáciám na ceste s cyklistami? Okrem vzájomného rešpektu, je nevyhnutné poznať aj pravidlá cestnej premávky pre cyklistov.
cyklista v meste
V článku si prečítate:

Poznáme to všetci. Cyklisti nadávajú na motoristov, akí sú bezohľadní a naopak, motoristom zase „lezú na nervy” cyklisti. Pozrime sa spoločne na pravidlá, aby sme nabudúce nemuseli šomrať jeden na druhého. Uvádza ich vyhláška pre cyklistov. Vzájomný rešpekt a vedomie, že na ceste robíme všetko správne, výrazne prispeje k pokojnej jazde.

Poznáte základné pravidlá pre cyklistov?

Pravidlá pre cyklistov v roku 2020 boli mierne pozmenené. Vypustila sa napríklad povinnosť nosiť prilbu a reflexné prvky mimo obce, ak máte viac ako 15 rokov. Ostalo len pri odporúčaní.
Paragraf 55 Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z.  pripomína základné pravidlá pre cyklistov:

A na záver netreba zabúdať na základné veci vo výbave cyklistu, vďaka ktorej budete pri ostatných motoristov viditeľnejší.
Patria sem osvetlenie a reflexné prvky. Vesta je dôkazom zodpovednosti a prilba pre vás znamená ešte väčšie bezpečie.

Využívajte najmä cyklocesty

Najlepšou možnosťou, ako si zajazdiť bez stresu, že „nabehnete” niekam, kam nemáte, je využívanie cesty špeciálne pre tých dvojkolesových. Takým je chodník pre cyklistov. Na Slovensku nám za posledné roky výrazne pribudli. No aj napriek tomu existuje ešte veľmi veľa úsekov, kdechýbajú a na cyklistov tak čakajú nástrahy v podobe jazdy v premávke plnej áut, kruhových objazdov a tak ďalej…

Môže ísť cyklista po rýchlostnej ceste?

Nie, nemôže. Rovnako ako nemá čo robiť ani na diaľnici. Napriek tomu z času na čas v dopravných správach započuť o tom, ako tam niekto zablúdil…
Ak už sa vám to predsa len podarí, stiahnite sa čo najskôr za zvodidlá a zavolajte si na pomoc nejaký odvoz.

Cyklisti a chodci

Na kombinovanej cestičke pre chodcov a cyklistov nesmie cyklista ohroziť chodca. Ak má oddelené pruhy pre chodcov a cyklistov, sú chodci a cyklisti povinní použiť len svoj pruh.

Pri obchádzaní, predchádzaní, odbočovaní, otáčaní, vchádzaní na cestičku a vychádzaní z nej, sa nesmú vzájomne ohroziť.

Takisto sa nemá jazdiť po chodníku. Ten je určený výlučne pre chodcov a podľa zákona o premávke nemajú cyklisti na chodníku čo hľadať.

Majte poistený bicykel aj auto

Stať sa môže čokoľvek. Neplatí to len pri vašom zdraví, ale aj majetku. A k nemu patrí aj bicykel. Najmä, ak ste zaň zaplatili trochu viac a využívate ho na ceste často, oplatí sa mať poistenie bicykla.

Ako si ho vybaviť? Zahŕňa ho výhodné poistenie domácnosti od Union a všetko si pohodlne vyklikáte online.

Platí na všetkých vašich výletoch, takže vám odpadne starosť o bicykel, kdekoľvek budete. A v prípade vodičov vám pri zrážke s cyklistom môže výrazne pomôcť PZP a havarijné poistenie.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.