Zdieľať

Čo robiť, ak nájdete v rozhorúčenom aute dieťa alebo psa? Tu nájdete overený postup

co robit ak najdete v horucom aute dieta alebo psa

Nájsť dieťa alebo psa zavretých v rozhorúčenom aute nie je nič príjemné. Vždy je však potrebné urýchlene konať. Viete, čo môžete a čo nemôžete urobiť? Prečítajte si právne overený postup.

co robit ak najdete v horucom aute dieta alebo psa

Mnohým sa to stalo, našťastie bez následkov. Mnohí zasa dieťa alebo psa v cudzom aute našli. O tomto probléme sa často hovorí, ale málokto naozaj vie, čo môžete a čo nemôžete urobiť. Rozbiť niekomu auto? Čo ak budú z toho problémy? Musíme predtým niečo urobiť? A čo pes? Je rozbitie okna legálne?

Spracovali sme pre vás niekoľko právne overených bodov, ako treba postupovať, ak sa v tejto situácii ocitnete. Pozor, často ide o sekundy.

Pozrite si tiež, čo sme v Unione pripravili 
pre budúce mamičky a bábätká.

1. Nájdite majiteľa auta. Nerobte to však pridlho.

Ak nájdete dieťa zavreté v rozhorúčenom aute, pokúste sa zakričať na majiteľa alebo ho dajte vyvolať v najbližšom obchode. Väčšinou sa to dá urobiť rýchlo. Ak však cítite, že je situácia vnútri auta kritická, tento bod preskočte.

2. Kontaktujte políciu a zdravotnú službu.

Zavolajte políciu, ktorá môže majiteľa kontaktovať tiež. Pre istotu volajte aj záchranku. Nikdy neviete, v akom stave bude dieťa alebo pes o chvíľu. Kolaps alebo zástava srdca hrozí kedykoľvek. V aute totiž môže byť až 70 stupňov.

3. Áno, okno určite môžete rozbiť.

Ak je situácia kritická, podľa § 24 ods. 1 Trestného zákona, ak ide o stav krajnej núdze, môžete rozbiť okno a dieťa zachrániť.  To isté platí, pokiaľ ide o psa. Okno rozbíjajte kameňom alebo kľúčom na pneumatiky, avšak mimo sedadla dieťaťa. Črepiny ho môžu poraniť.

4. Podajte prvú pomoc. Ale opatrne.

Dieťa alebo psa dajte do tieňa a veľmi opatrne ochladzujte vlhkou handričkou. Nikdy dieťa alebo psa nepolievajte. Nohy dajte dieťaťu do zvýšenej roviny, psovi dajte opatrne napiť. Čakajte na príchod záchranky.

V prípade akýchkoľvek otázok sa pokojne obráťte na zdravotnú poisťovňu Union, kde vám odborný personál pomôže s akýmikoľvek ďalšími otázkami. Ak máte záujem pomôcť ostatným vodičom (a rodičom), na našich pobočkách dostanete zadarmo takúto varovnú nálepku na auto.

          

Želáme vám krásny zvyšok leta a dúfame, že ste tento článok čítali zbytočne.

Martina Harsanyiova