Zdieľať

Čo robiť, ak nájdete v rozhorúčenom aute dieťa alebo psa? Tu nájdete overený postup

co robit ak najdete v horucom aute dieta alebo psa

Nájsť dieťa alebo psa zavretých v rozhorúčenom aute nie je nič príjemné. Vždy je však potrebné urýchlene konať. Viete, čo môžete a čo nemôžete urobiť? Prečítajte si právne overený postup.

co robit ak najdete v horucom aute dieta alebo psa

Dĺžka tehotenstva sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie. Celkovo trvá 10 lunárnych mesiacov, t. j. 40 týždňov. Termín pôrodu určuje lekár podľa prvého dňa poslednej menštruácie a ultrazvukového vyšetrenia v 13. týždni tehotenstva.

Tehotenstvo môže byť ukončené aj predčasným pôrodom, ak mamička porodí skôr ako v 37. týždni a bábätko má menej ako 2500 g. Keď tehotenstvo trvá viac ako 42 týždňov, označujeme ho ako prenášanie. Ak prenášate viac ako 12 dní, vo väčšine prípadoch sa po tomto termíne odporúča pôrod vyvolať.

Tehotenstvo rozdeľujeme na tri fázy, tzv. trimestre

Prvý trimester trvá 12 týždňov a je veľmi dôležitý pre vývoj plodu. Počas prvých týždňov tehotenstva sa embryo vyvíja a v šiestom týždni sa mení na plod. V tomto období má už vlastný krvný systém a začína sa formovať mozog aj miecha. V deviatom týždni je veľkosť plodu okolo 20 – 25 mm. 10. týždeň je dôležitý pre každú budúcu mamičku, ktorej lekár odovzdáva materskú knižku.

Medzi 11. a 12. týždňom sa už plod podobá na človeka a zároveň sa znižuje riziko spontánneho potratu. Veľkosť plodu je okolo 8 cm. Prvý trimester býva náročný pre mnohé ženy, v tomto období môžu pociťovať rôzne nevoľnosti, tie by však mali ustúpiť začiatkom druhého trimestra.

Pozrite si tiež, čo sme v Unione pripravili 
pre budúce mamičky a bábätká.

Mnohým sa to stalo, našťastie bez následkov. Mnohí zasa dieťa alebo psa v cudzom aute našli. O tomto probléme sa často hovorí, ale málokto naozaj vie, čo môžete a čo nemôžete urobiť. Rozbiť niekomu auto? Čo ak budú z toho problémy? Musíme predtým niečo urobiť? A čo pes? Je rozbitie okna legálne?

Spracovali sme pre vás niekoľko právne overených bodov, ako treba postupovať, ak sa v tejto situácii ocitnete. Pozor, často ide o sekundy.

 

1. Nájdite majiteľa auta. Nerobte to však pridlho.

Ak nájdete dieťa zavreté v rozhorúčenom aute, pokúste sa zakričať na majiteľa alebo ho dajte vyvolať v najbližšom obchode. Väčšinou sa to dá urobiť rýchlo. Ak však cítite, že je situácia vnútri auta kritická, tento bod preskočte.

2. Kontaktujte políciu a zdravotnú službu.

Zavolajte políciu, ktorá môže majiteľa kontaktovať tiež. Pre istotu volajte aj záchranku. Nikdy neviete, v akom stave bude dieťa alebo pes o chvíľu. Kolaps alebo zástava srdca hrozí kedykoľvek. V aute totiž môže byť až 70 stupňov.

3. Áno, okno určite môžete rozbiť.

Ak je situácia kritická, podľa § 24 ods. 1 Trestného zákona, ak ide o stav krajnej núdze, môžete rozbiť okno a dieťa zachrániť.  To isté platí, pokiaľ ide o psa. Okno rozbíjajte kameňom alebo kľúčom na pneumatiky, avšak mimo sedadla dieťaťa. Črepiny ho môžu poraniť.

4. Podajte prvú pomoc. Ale opatrne.

Dieťa alebo psa dajte do tieňa a veľmi opatrne ochladzujte vlhkou handričkou. Nikdy dieťa alebo psa nepolievajte. Nohy dajte dieťaťu do zvýšenej roviny, psovi dajte opatrne napiť. Čakajte na príchod záchranky.

V prípade akýchkoľvek otázok sa pokojne obráťte na zdravotnú poisťovňu Union, kde vám odborný personál pomôže s akýmikoľvek ďalšími otázkami. Ak máte záujem pomôcť ostatným vodičom (a rodičom), na našich pobočkách dostanete zadarmo takúto varovnú nálepku na auto.

           

Želáme vám krásny zvyšok leta a dúfame, že ste tento článok čítali zbytočne. Vaša Union zdravotná poisťovňa.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia