……………

Čo robiť, ak nájdete v rozhorúčenom aute dieťa alebo psa? Tu nájdete overený postup

co robit ak najdete v horucom aute dieta alebo psa
Každé leto sa opakovane spomína problematika detí a zvierat zabudnutých v rozhorúčených autách. Napriek tomu sa stále nájdu ľudia, ktorí na svojich blízkych v aute zabúdajú. To je jasný dôkaz toho, že s osvetou treba pokračovať a hovoriť o tom ešte hlasnejšie. Teploty v mnohých mestách majú dosiahnuť až 35 stupňov Celzia a riziko prehriatia organizmu ešte vyššie.
co robit ak najdete v horucom aute dieta alebo psa

Článok bol prvýkrát uverejnený 24. júla 2019 a aktualizovaný v júli 2024.

Nájsť dieťa alebo psa zavretých v rozhorúčenom aute nie je nič príjemné. Mali by ste ale urýchlene konať. Rozbiť niekomu auto? Čo ak budú z toho problémy? Musíme predtým niečo urobiť? A čo pes? Je rozbitie okna legálne? Prečítajte si právne overený postup.

Spracovali sme pre vás niekoľko právne overených bodov, ako treba postupovať, ak sa v tejto situácii ocitnete. Pozor, často ide o sekundy, ktoré rozhodujú medzi životom a smrťou.

1. Nájdite majiteľa auta. Nerobte to však pridlho

Ak nájdete dieťa zavreté v rozhorúčenom aute, pokúste sa zakričať na majiteľa alebo ho dajte vyvolať v najbližšom obchode. Väčšinou sa to dá urobiť rýchlo. Pamätajte však, že každá sekunda sa počíta. Ak sa vám nepodarí majiteľa nájsť do jednej až  dvoch minút, alebo ak sa vám už situácia zdá kritická, tento bod radšej preskočte a konajte ihneď.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

2. Kontaktujte políciu a zdravotnú službu

Zavolajte políciu, ktorá môže majiteľa kontaktovať tiež a zároveň vám pomôže zo zákona právne ošetriť prípadné rozbitie okna na aute. Pre istotu volajte aj záchranku. Nikdy neviete, v akom stave bude dieťa alebo pes o chvíľu. Prehriatie organizmu môže nastať veľmi rýchlo a kolaps alebo zástava srdca hrozí kedykoľvek. V aute totiž môže byť až 70 stupňov, aj keď vonku je „len“ 35.

3. Áno, okno určite môžete rozbiť

Ak je situácia kritická, podľa § 24 ods. 1 Trestného zákona, ak ide o stav krajnej núdze, môžete rozbiť okno a dieťa zachrániť. To isté platí, pokiaľ ide o psa. Robte to však uvážlivo. Okno rozbíjajte kameňom alebo kľúčom na pneumatiky, avšak mimo sedadla dieťaťa. Črepiny by ho mohli vážne poraniť. Ak ste kontaktovali políciu, počkajte na ich pokyn, pokiaľ to situácia dovoľuje.

4. Opatrne odajte prvú pomoc

Po vytiahnutí z auta dieťa alebo psa dajte čo najrýchlejšie do tieňa a veľmi opatrne ochladzujte vlhkou handričkou či uterákom. Nikdy dieťa alebo psa nepolievajte studenou vodou, mohlo by to viesť k šoku.

Nohy dajte dieťaťu do zvýšenej roviny, psovi dajte opatrne napiť malé množstvá vody. Sledujte životné funkcie a čakajte na príchod záchranky. Ak vidíte, že postihnutý nedýcha, okamžite začnite s oživovaním.

V prípade akýchkoľvek otázok sa pokojne obráťte na nás. Odborný personál vám zodpovie na akékoľvek ďalšie otázky. Ak máte záujem pomôcť ostatným vodičom (a rodičom), na našich pobočkách dostanete zadarmo varovnú nálepku na auto, ktorá môže slúžiť ako pripomienka.

Buďte na cestách v horúčave ostražití

Želáme vám krásne leto a veríme, že sa do kritickej situácie nedostanete. No ak predsa budete musieť zasiahnuť, už viete, ako na to. Pošlite tento článok blízkym a zdieľajte ho aj na sociálnych sieťach. Vďaka osvete môžeme spoločne zachrániť mnoho životov.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

• iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

• Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.