Zdieľať

Kúpa nového verzus kúpa ojazdeného auta

Je lepšie zaobstarať si ojazdené auto alebo radšej investovať do nového? To je otázka, ktorú si dal pri kúpe auta azda každý. Najdôležitejšie je najprv zobrať do úvahy stav vozidla.

Je lepšie zaobstarať si ojazdené auto alebo radšej investovať do nového? To je otázka, ktorú si dal pri kúpe auta azda každý. Najdôležitejšie je najprv zobrať do úvahy stav vozidla. Od neho sa totiž odvíja nielen konečná cena, ale aj ďalšie náklady spojené s jeho servisom.

No nezabúdajte tiež, že akákoľvek kúpa auta ide ruka v ruke s povinnosťou prihlásiť vozidlo do evidencie. A s tým sú spojené viaceré úkony aj poplatky. Prinášame vám stručné porovnanie výhod a nevýhod pri kúpe nového a ojazdeného auta.

Kúpa nového auta

Nemáte problém s našetrením väčšieho množstva financií? Nechcete riskovať, že by ste prehliadli nejakú skrytú vadu vozidla? Príliš ojazdeným autám neveríte? Potom ste práve vy tou skupinou, pre ktorých je vhodnejšie kúpiť si nové auto. 

 K výhodám, ktoré vás utvrdia pri výbere tejto možnosti, patria nasledovné: 

 • dlhá záruka a istota, že najbližšie 2 roky nebudete mať pri bezchybnom stave väčšie investície. 

 • neporušený interiér

 • vyššia bezpečnosť – nové bezpečnostné systémy ako stabilizačný systém ESP, protiprešmykovací systém, systém na upevnenie detskej autosedačky…

Treba však spomenúť aj nevýhody:

 • vysoká cena – toľko isto by ste zaplatili za luxusnejší typ ojazdeného auta.

 • strata hodnoty – v priebehu 3 rokov to môže byť až 40% z pôvodnej ceny 

 • dlhá čakacia doba – vami vybraný model nemusia mať na sklade/predajni

 • výdavky na zabezpečenie proti krádeži, keďže nové autá lákajú zlodejov viac. 

 

Kúpa ojazdeného auta

Chcete ušetriť a nemusíte mať nutne nové auto? Máte pocit, že sa vo vozidlách vyznáte aleb omáte niekoho v okolí, kto vám poradí? Snívate o modeli, ktorý by ste si ako nový nemohli dovoliť? Potom ste práve vy tou správnou skupinou na kúpu ojazdeného auta. 

  K výhodám, ktoré vás utvrdia pri výbere tejto možnosti patria nasledovné:

 • väčší výber modelov 
 • väčšinou dobrý stav vozidla za menej peňazí
 • môžete si dopriať auto s vyššou výbavou
 • cenu je možné zjednať

Treba však spomenúť aj nevýhody:

 • vyššie vstupné náklady na servis – vymeniť olej, chladiacu kvapalinu, rozvodový remeň, brzdové platničky

 • riziko, ak nepoznáte predchádzajúceho majiteľa a spôsob, akým s autom zaobchádzal

 • havarijné poistenie – neoplatí sa poistiť si vozidlo s hodnotou nižšou než 7000 eur a staršie ako 10 rokov.

 • môžete prerobiť na rôznych opravách 

Prihlásenie, prepis a poistenie auta

Postup a poplatky pre prihlásenie vozidla sa líšia. Iné je to pri prvom prihlásení nového auta, ojazdeného auta z druhej ruky a auta z inej krajiny alebo okresu. Poplatky závisia  aj od toho, aký výkon má motor. Na prihlásenie nového alebo prepis ojazdeného vozidla, budete potrebovať:

 • vyplniť žiadosti o zapísanie vozidla do evidencie,
 • uzatvoriť platné PZP a predložiť potvrdenie 
 • uhradiť správny poplatok (vypočítaný pri prihlasovaní vozidla).

Ak kupujete ojazdené auto, musíte ho prihlásiť v okrese svojho trvalého bydliska do 30 dní odo dňa vykonania prevodu držby. Ak ide o prihlásenie vozidla z iného okresu, máte povinnosť predložiť pôvodné tabuľky vozidla s jeho evidenčným číslom.

Auto je potrebné pristaviť a umožniť kontrolné porovnanie údajov v dokladoch s údajmi priamo na vozidle. Pri prihlasovaní auta zo zahraničia potrebujete aj odborný posudok o kontrole originality vozidla. Nesmie byť starší ako 15 dní a musí mať výsledok „spôsobilé”.  

Povinné Zmluvné poistenie

Povinnosť poistenia PZP ukladá zákon. Chráni zdravie a majetok ostatných účastníkov prípadnej dopravnej nehody. Užitočné je však aj pre vás. Pokrýva škody na majetku a zdraví, ak by ste ich spôsobili niekomu inému, a teda ich nemusíte platiť z vlastného vrecka. 

PZP online vybavíte za pár minút, zelenú kartu, ktorá bude mať od 1. júla novú farbu, dostanete priamo na e-mail. Nezabudnite, že ho musíte mať uzatvorené skôr než s autom  vyrazíte na cesty.   

Zdroje:

https://www.union.sk/app/novinky/prihlasenie-vozidla-co-vsetko-to-obnasa.html

https://www.netfinancie.sk/kupa-vozidla/

https://auto.rodinka.sk/servis/pre-vodica/kupit-nove-alebo-jazdene-auto/

 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.